[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Co2 : metoda drojdie si zahar  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu i-am raspuns doar la curiozitatea cum ca nu mai perleaza dupa inchiderea luminii.

Din cate imi aduc eu aminte de la biologie pe timp de noapte se inverseaza procesul. Adica nu mai consuma co2 si elimina o2 prin fotosinteza (caci consuma carbonul si ramane oxigenul pe care il elimina), ci pe timp de noapte consuma o2.
Asta zic din amintite si e posibil sa ma insel.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Ai dreptate stefen, ziua papa co2 si elimina oxigen, noaptea papa oxigen si ELIMINA co2, deci atentie la aditia de co2 noaptea si asfixierea pestilor cat si caderea brusca si mare a ph-ului
[Email] [Yahoo!]
dberger
Member

Joined: 07/01/2012 14:42:39
Messages: 164
Location: Medias
IP:
Offline

Ca orice organism viu si plantele respira. Atat ziua cat si noaptea consuma oxigen. Evident ca in prezenta lumini elibereaza oxigen prin fotoliza apei. In acelasi proces de fotosinteza consuma dioxid de carbon pentru a prepara glucoza. Din aceasta cauza apar fluctuatii de concentratie oxigen/dioxid de carbon in ciclul zi/noapte.
[Yahoo!]
NunuMic
Junior member

Joined: 15/02/2012 21:27:34
Messages: 17
Location: Braila
IP:
Offline

oricum nu cred ca mai conteaza ptr mine, cert este ca ziua o sa dau drumu la co2 si noaptea nu! De ce ? pentru ca dimineata cand m-am trezit, aproximativ toti pestii erau cu gura in sus chiar aproape de suprafata, in ideea ca erau disperati dupa oxigen, am lasat co2 toata noaptea mergand si era sa omor pestii, imediat am dat drumu la oxigenare cat de mult baga pompa si am schimbat jumatate din apa, oricum trebuia sa fac asta zilele astea. De o saptamana bag co2 in diverse combinatii si bule pe secunda sa vad cum le este mai bine la plante, si vad ca e ok momentan, inafara de faza de dimineata. Ape limpezi!!!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai noi ce-am scris mai sus? Noaptea n-are cine manca co2-ul si se acumuleaza, coroborat cu faptul ca din contra mai iau si din oxigenul existent in apa, atunci se explica de ce pestisorii tai erau la suprafata.
Dar ar fi bine sa gasesti mai repede o cantitate de co2 optima pt acvariu, caci fluctuatiile de ph induse de cantitatile de co2 modificate, nu sunt agreeate nici de plante, nici de pesti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

...se intampla ceva nedorit daca am pus o cana de zahar si 2 pliculete de gelatina la 1L de apa...drojdia am pus-o in cantitate normala....multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2012 18:03:58

[Yahoo!]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil ca reactia va fi ceva mai lenta, in consecinta va produce mai putin co2 pe secund/minut.
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Folosesc bomba de aproape un an la un acvariu de 120l brut si de vreo doua saptamani am schimbat reactorul diy cu un difuzor de CO2 ceramic nano, de 1 cm.
Ideea este ca de cand l-am instalat plantele sau trezit din nou la viata si perleaza intr-o veselie. L-am vazut pus la lucru si intr-un acvariu plantat de 180L pe o bomba de la JBL (a inlocuit spirala lor) si acum plantele din acel acvariu perleaza frumusel, ceea ce inainte cu spirala nu se intampla.
Am o filmare facuta cu telefonul, va rog sa ma scuzati pentru calitate:



Eu zica ca plantelor chiar le place noul difuzor:

image
[WWW] [Yahoo!]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

tot incerc cu proflora 80...este a doua oara cand incerc si vad ca nu merge.Am impartit cantitatile pentru ca borcanul meu are 750gr...dar degeaba.Este a doua zi si nimic pana acum.Mi-e frica sa nu pierd plantele,am dat pe ele 150 ron...le-am pus acum ferropol si ferropol24,dar imi trebuie co2 neaparat.Am auzit ceva de easy carbo,sunt niste picaturi cu co2...nu stiu nimic despre ele.
[Yahoo!]
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Easy Carbo reprezinta doar un supliment si nu poate inlocui in totalitate CO2-ul sub forma gazoasa. Are efect si in lupta cu algele.
Plantele nu mor repede fara CO2, insa fara el se dezvolta greu sau deloc.
[WWW] [Yahoo!]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

multumesc frumos!
[Yahoo!]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

..ferropol 24 cum se administreaza?Cu lumina aprinsa s-au dupa ce se stinge lumina la acvariu?
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dimineata dupa ce ai aprins lumina. Plantele au nevoie si asimileaza fertilizantii in timpul zilei, cand are loc fotosinteza.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

multumesc frumos....!
[Yahoo!]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

Va salut,
...as putea folosi furtunul cu tot cu regulatorul de bule de la PROFLORA 80 JBL,pentru a face o bomba dintrun PET de 2,5l?Sa dau o gaura in dop,si sa pun acel furtun,apoi sa il lipesc cu picatura ....ar functiuona?
[Yahoo!]
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Va functiona foarte bine.
[WWW] [Yahoo!]
dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

multumesc frumos...!
[Yahoo!]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu lipesc cu adeziv si chiar e mai simplu sa dai o gaura in dop cu un diametru putin mai mic decat cel al furtunului... bagi furtunul in gaura respectiva, iar pe interiorul dopului fixezi furtunul fortand o piesa banala de fitting T sa intre in furtun. Crede-ma ca rezista foarte bine asa si nu ai nici o pierdere de gaz! ;)

This message was edited 2 times. Last update was at 05/04/2012 13:19:03

dorutheos
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2012 22:43:52
Messages: 86
Location: TG-JIU
IP:
Offline

O sa tin cont si de acest sfat,multumesc...deocamdata l-am lipit sa vad daca functioneaza.
[Yahoo!]
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Iar ca tubul sa intre in gaura mai mica il tai la 45 de grade nu la 90, deci ii faci un capat mai "ascutit".
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com