[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: nebunu
Forum Index » Profile for nebunu » Messages posted by nebunu
Message
Mai fratilor la voi chiar nu se gaseste sticla de 10mm? Aici in Targoviste gasesti toate marimile si grosimile posibile. E sticla pe toate drumurile si scumpa nu cred ca este.
DA cu toate ca am probleme cu spatiul in apartament.
Aveam alta parere dar trebuie sa fac cum e bine si sa ascult parerea celor experimentati, deci o sa-i tin separati pirania de ceilalti pesti. As fi vrut eu sa tin 1 pirania cu ceilalti 10 pestisori dar nu vreau sa risc si sa pierd din pesti.
Mda se pare ca nu ataca intotdeauna orice peste. Eu raman pe ideea ca trebuie sa le fac un acvariu mare doar pt ei (6, 7 exemplare).
De atacat ataca el dar daca e singur ?! ...si in acvariu sunt mai multi pesti? Eu stiu sigur ca pirania nu ataca decat in grup si ca sunt tare fricosi se sperie chiar si unul de altul. Asta vroiam eu sa vad daca poate convietui linistit cu ceilalti fara sa le faca ceva.
As fi vrut sa cumpar si Pirania dar nu vreau sa renunt nici la pestii pe care ii am. Pentru Pirania trebuie acvariu foarte maree (minim 50l pt un exemplar)... cred ca o las balta sau imi fac un acvariu mult mai mare doar pt Pirania.
Salut! Pestii Pirania (un exemplar de exemplu) pot trai in liniste cu alti pesti de acvariu fara sa-i atace? Sunt curios deoarece am vreo 10 pestisori si as cumpara si un pirania sa vad daca un singur peste carnivor incearca sa atace cei 10 pesti omnivori.
Dar la alge nu va ganditi? ... ca s-ar putea din cauza lor sa intervina cam des in mentinerea echilibrului.
Ok multumesc mult. Deci putem incheia discutia.
Dar icrele ce au cazut pe fundul acvariului printre pietre or fi fecudate de mascul? Am sa dau search sa ma documentez in legatura cu acesti pesti. Va multumesc!
Salutare, La multi ani si Hristos a inviat!
Am dat toti viviparii si am ramas cu: 5 neoni (care au 1,5 ani); 2 ventuze si 2 sanitari intr-un acvariu de 100 l net. (au suficient spatiu).
Apa este foarte limpede, curata, bogat oxigenata. Neonii mei (4 sunt slabuti si unul e umflat) au inceput sa se alerge prin tot acvariul, nu au pofta de mancare, unii mai slabuti se dau la cel umflat si au observat un fel de contact intre ei si eliberarea de icre foarte mici transparente din corpul celui gras (sigur femela). Problema e ca icrele au cazut, in urma acelui contact ciudat dintre ei, din burta pestelui pe fundul acvariului printre pietricele. Daca ei au de gand sa se imperecheze, eu ce trebuie sa fac ca sa iasa ceva pana la urma sau o sa-mi iasa mie ochii uitandu-ma la ei?!
 
Forum Index » Profile for nebunu » Messages posted by nebunu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com