[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aerosv
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Message
Vand suport lampa D-D Slimline designer bracket Hydra 26/52HD - Silver (50cm)

Am avut instalata lampa 32HD pe el.

Sistemul de prindere de sticla tip menghina este ramforsat de mine cu rasina epoxy si fibra de carbon, se pare ca este o problema comuna , iar in timp si acel plastic crapa. Intaritura este pe interior, nu se distinge.

Pret: 200 Lei
A plecat catre Sebastian . Se poate inchide! Multumesc!
Up 200, ultimul pret !
Salut Gege, otetul in loc de NOPOX am auzit-o si eu de la alti acvaristi si ar fi chiar o varianta mai "blanda" . Este practic o sursa de carbon, hrana pentru bacterii si se mentine nivelul optim de NO3-PO4.
Cu NOPOX am avut probleme de fiecare data, se aduna un slime pe echipamente, mai ales in skimmer.

Trebuie obligatoriu sa skimezi, altfel dai in alte belele.

Ca si cantitate, 2,5 ml pe zi si din cand in cand verific nivelul de NO3.

Legat de KH testez periodic, la inceput zilnic pentru a-mi calcula cantitatea necesara pe care o pun in apa de osmoza.
Multumesc pentru aprecieri, la inceput a fost o provocare un bazin asa mic, dar cu timpul se descurca singur iar o minima mentenanta este necesara.
Am uitat sa mentionez cateva aspecte care la mine au functionat, poate ajuta si pe altii:

- am scos o mare parte din nisip si am marit flow-ul la maxim
- skimmer foarte bun pentru dimensiunea bazinului
- perlon schimbat la 3 zile si carbune activ 1 data pe luna
- KH mentinut la 10-11 DKh
- salinitate 1025
- dozez zilnic otet alimentar (inlocuitor de NOPOX) si NO3 se mentine intre 5-10
- hrana la corali provine de la pesti, am renuntat la alte suplimente
Multumesc Costin, mi-l amintesc, Salt & Paper, unul din preferatele mele de atunci.
Revin cu un update dupa aproape 8 luni de la start si schimburi de apa din ce in ce mai rare. Se pare ca ignoranta la marine e benefica, nu prea mai umplu la el si totul e ok.

Iata cateva foto actuale:

image

image

image

image

image

image

image

image

image
250 lei
Am revenit dupa o perioada in care l-am cam neglijat si s-a format o jungla din Rotala Hra si Monte Carlo, urmeaza sa tund la urmatorul schimb de apa.
Monte Carlo am fixat cateva fire pe o roca si a acoperit-o cam in 2 luni, timp in care am renuntat si la CO2 tot de atunci.
Il mentin doar din schimburi de apa (osmoza + apa retea) si Profito saptamanal.

image
image
image
Salut Bogdan ! Acvariul este VIV 40x40x40cm - 76 Litri din sticla ultraclara de la Peti (aqua-life.ro).
Este lucrat impecabil , de calitate. Vine fara pompa si accesorii, dar asta nu e o problema, le poti rezolva usor.
Cu ocazia asta voi reveni cu un update la al meu, am si uitat de el, fara schimburi de apa de 3 luni , dar cu aditii la 2-3 zile Tropic Marin All in one.
Este fara indoiala unul din cele mai frumoase bazine pe care le-am vazut si stiu si cata munca este in spate pentru aceste rezultate.
Nu trec cu vederea nici montajul, tehnica de filmare si pregatirea dinaintea filmarii , perfect si profesionist realizat.
Felicitari si mult succes cu el !
UP ! Usor negociabil dar fara schimburi !
Update.. Favia si Candy Cane sunt rezervati.
A ramas Duncan-ul la 250 lei, luni pot trimite daca este cinevca interesat.
Favia Cristmas (10 guri)
Favia Dragon Soul (7 guri , a acoperit discul si se extinde)
Duncan (10 capuri)
Candy Cane Green metalic (peste 10 capuri)

1000 lei toti., trimit un singur colet.

Coralii sunt sanatosi si dezvoltati, ca in foto, nu frag-uri. Trimit doar prin curier, ambalati corespunzator..
Vand test Hanna PO4 cu un set de teste noi valabile pana in august 2023
Pret: 300
Merci, da, clownii au un comportament ciudat uneori, prima pereche mi-a stat si mie doar in spate, abia ii vedeam, astia sunt foarte sociabili si se muta de la Euphilya la Duncan.

Cyano observ ca dupa stingerea luminii dispare complet (nisipul perfect curat) apoi dimineata incepe sa apara inainte de aprinderea luminii, nu are legatura cu nutrientii pentru ca si dupa un schimb masiv de apa din weekend (primul dupa o luna jumatate) este la fel.

Am mai avut in display-ul mare si intradevar a disparut cmplet dupa jumatate de an de la start dar atunci parca facusem un tratament inainte ... la asta mic nu risc, las de la sine atata vreme cat nu deranjeaza coralii.
Am revenit putin cu cateva cadre trase in graba cu telefonul, acvariul se maturizeaza frumos si se pare ca-i place caldura, 27-28 grade , nu am avut timp sa ma ocup de el cu montatul de ventilatoare sau alte metode de racire.
Nu am pierderi momentan dar si cresterile sunt lente , mai putin la sps.
Au aparut algele cyano doar pe nisip, cand am timp poate am sa fac un tratament sa scap de ele.

PS, schimb de apa nu am facut de o luna jumatate
Va multumesc , cu toate ca am facut o pauza de pe forum, m-am ocupat de el cand mi-a permis timpul.

Am avut ceva retineri cu planta de gazon (Eleocharis Parvula) dar se pare ca intr-o luna s-a intins rapid si sper sa fie si mai compacta.

Monte Carlo am plantat putin intr-o crapatura pe roca si apoi a inceput sa se indrepte catre substrat, probabil nu-i place asa.. dar arata interesant, ca niste liane.

ReikiniMini a crescut mult prea mare pentru asa un nano, o voi mai tunde , la fel si Rotala HRa.

CO2 dozez din bomba cu acid citric, si sincer fac refil la o luna de zile, tine lejer 1bl/3 sec. Acum spre ex a depasit o luna jumatate.

Ca si stoc viu, multi creveti RCS, 3 neoni si 3 gupi colorati.

Mai revin cu noutati
Mici schimbari dar inca e in picioare
Multumesc, sper sa fie mai sociabil pentru ca e un peste tare frumos
 
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com