[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: l3n3a
Forum Index » Profile for l3n3a » Messages posted by l3n3a
Message
Citind posturile acestui topic si vazand pozele spre care ai dat link nu pot sa nu-mi exprim aprecierea fata de proiectul tau si tin sa te felicit pentru meticulozitatea de care ai dat dovada in elaborarea intregii "uzine acvatice". Mult succes in continuare si eu cel putin te rog cand ai timp sa ne descrii si noua cititorilor de rand fiecare instalatie pe care ai creat-o acolo. Astept cu nerabdare descrierea detaliata a filtrului si a incalzitorului de substrat dar si a celorlalte.
Sunt curios de asemenea sa vad cum o sa arate acvariul peste 2-3 luni.
Ca posesor al unui Rio 240 cu multiple modificari va pot spune ca aceste acvarii (Juwel) au ceva avantaje dar parerea mea dezavantajele sunt mult mai numeroase.

Avantaje:
- design foarte placut (lipitura este perfect dreapta)
- rezistenta foarte mare a sticlei (al meu a incasat de la fica-mea tot felul de lovituri cu linguri, jucarii, cani etc...etc si s-a prezentat de fiecare data extraordinar) - tocmai de aceea am optat catre acest tip de acvariu si nu unul home-made (lucru se c-a dovedit mai tirziu o greseala)
- incalzitor bun (cu foarte bune rezultate datorita situarii in cutia filtrului intern)

Dezavantaje:
- filtrul intern este primitiv cu filtrarea prin doua tipuri de bureti (unul fin si unul mai poros) + burete carbune activ (de care nu ai nevoie deobicei) -> nu are cum sa aiba eficacitatea unui filtru extern cu mai multe medii de filtrare
- sistemul de iluminarea este suficient pentru cresterea africanilor dar total neajutorat pentru a sustine un acvariu foarte bine plantat (pe linga cele 2 neone de 40 W eu am mai pus pe al meu Juwel 6 tuburi de 30 W - atentie lungimea maxima a tuburilor ce se pot pune pe Rio240 este de 105 cm iar avind in vedere ca nu sunt prea multe modele de tuburi de aceasta dimensiune trebuiesc folosite de 90 cm)

Defapt de ce sa mai lungesc povestea. Pentru a avea un acvariu bine plantat in casa eu unul nu recomand un Juwel. Dupa multiplele modificari la care trebuie sa-l supui vei ajunge sa ai tot un acvariu home made numai ca vei avea o investitie mult mai mare.

Pina la urma cu un acvariu facut de o mina foarte priceputa, cu pasiune si mult timp dedicat acestui hobby poti sa obtii o mica "Bijuterie" romaneasca - dar te poti inspira dupa modelul nemtesc (de exemplu ii poti face la orice atelier de mobila acvariului tau un suport Juwel, ii poti pune colturi sau chiar poti face designul capacului asemanator).
In concluzie va trebui sa renunt la volcanit, 3-4 pungi cit am dedus de la voi ca mi-ar trebui este mult peste bugetul pe care mi-l acorda sotia pentru acvaristica si nu risc alte incidente neplacute . Dintre Terralit si Jbl aqua Basis ce alegere considerati ca ar fi bine sa fac pentru a asigura mediul optim pentru urmatoarele plante pe care le am:
-Marsilea Hirtuta
-Limnophila aquatica
-Micranthemum umbrosum
-Vallisneria nana
-Echinodorus 'Red Special'
-Echinodorus 'Aquartica'
-Anubias barteri var. nana ?
Am avut 2 ani jumatate sera floredepot dar sunt convins ca se poate si mai bine de atit la costuri asemanatoare. Am vazut acvarii cu JBL Aqua Basis si mi s-au parut superbe. Nu prea am vazut acvarii cu terralit pe post de substrat dar citind ca se comporta foarte bine in timp m-am gindit ca o combinatie intre cele doua substraturi ar fi ideala. Se pare ca m-am inselat si de aceea va trebui sa ma hotarasc numai la unul.
Am un acvariu cu baza de 120 X 40 cm. Dupa 3 ani de la vechiul setup doresc inceperea altuia nou (un nou substrat, alta iluminare... etc) Substratul pe care vreau sa-l pun este un amestec dintre terralit si JBL Aqua Basis pe care doresc sa-l acopar cu volcanit. Intrebarea mea este daca ajung 7 Kg de Volcanit pentru suprafata pe care o am?! Multumesc!
De curind am descoperit un site www.floridadriftwood.com unde atentia mi-a fost captata de urmatorul produs: http://www.floridadriftwood.com/product.asp?0=217&1=252&3=943. Fiind in cautarea unui sistem CO2 cu pH controller si avind in vedere ca cele gasite de catre mine erau putin cam costisitoare pentru bugetul meu modest am fost entuziasmat cind am vazut pretul pe care-l are acest sistem complet. Fiind foarte multi oameni pe acest forum ce poseda cunostinte foarte avansate in acest domeniu v-as ruga sa-mi spuneti si mie daca merita investitia acest produs. Are cineva asa ceva? A avut vreodata? A auzit de la un prieten ceva de acest produs sau a citit pe undeva pareri ale unor posesori de asemenea echipamente?
Cumpar:
4 tuburi TLD 830
2 tuburi TLD 89 Aquarelle
6 balasturi electronice 30 W
Pretul este doar pentru butelie.... reductorul este alti bani, alta distractie (285 RON fTVA - dar nu cred ca se ridica la nivelul unui reductor de la Aquamedic). Si nu stiu daca aceasta fabrica vinde la bucata (eu am primit oferta de marfa pe societate si probabil si-au imaginat ca le iau citeva zeci de bucati d'aia au fost asa cooperativi).
Am primit oferta de pret de la ei iar pretul unei butelii 4L (cu detaliile tehnice de pe site) - 260 RON fTVA.
g.g wrote:Va aduc eu butelii de CO2, 4 l, otel aliat, diametru 14 mm, inaltime 58 cm, supapa de siguranta, culoare rosie, nou noute cu certificat de conformitate si factura.
---> presupun ca in pretul acesta nu intra si reductorul de presiune, adica se mai adauga 85 EURO cu TVA.
Sa ma corecteze careva daca gresesc!
Imi pare rau daca am furnizat informatii gresite dar eu am vazut o astfel de butelie de O2 la un service-auto unde era folosita la un aparat de sudura cu ardere "controlata" (nu stiu daca acest termen este corect dar asa mi-a spus cel care folosea aparatul ca se numeste) si era umpluta desigur cu CO2. El folosea de mai bine de 2 ani aceasta butelie si nu a avut nici un incident neplacut.
Deliciu pentru ochiul privitorului aceste noi poze. :jumpers: Comentarii si sugestii privitoare la acvariu nu am dar nici nu permit sa-ti adresez.
Nea' sa-ti tina Domnu' obiceiul cu urcatul de poze noi pe forum macar o data la 3-4 luni.
Din pacate este destul de greu sa gasesti o butelie de dimensiuni mici pentru a o cumpara... Iti spun acest lucru pentru ca eu caut de 2 luni o astfel de butelie si nu am gasit pina acum. Am primit insa indicii despre unde as putea sa gasesc o butelie de 2,5 L si acest lucru s-ar putea sa te ajute in cautarile tale ----> se gasesc in dotare pe orice salvare umplute cu O2 - le incarci cu CO2 si ai rezolvat problema. Deci daca ai cunostinte care lucreaza pe la salvare ar fi cazul sa incepi sa dai niste telefoane.
Eu nu am reusit sa gasesc pe cineva sa-mi faca rost de o astfel de butelie (cica sunt pe gestiune si sunt foarte greu de scos de pe respectiva salvare) deci in continuare sunt in cautare de butelie de CO2, ori de 2,5 L, ori de 7L, ori de cit o fi .... Daca sunt persoane care te pot ajuta te rog sa ma anunti si pe mine daca cumva au inca o butelie in plus de dat.
Nu vreau sa te dezamagesc dar cred ca trebuie sa faci un drum pina la Bucuresti sa-l cumperi de acolo. Am cautat si eu acum aproape un an geam de 10 mm in Craiova si nu am gasit. Mai cauta totusi iar daca reusesti sa gasesti ceea ce cauti posteaza si tu locatia exacta a magazinului.
Cred ca acest articol il cauti:
http://www.acvariu.ro/content/view/81/29/
Marite a trecut destul de mult timp de cind nu ai mai pus pe site poze cu renumitul "Sarcofag". Te rog urca pe site si pentru incepatorul de rind 2-3 poze recente cu "divina creatie" pentru a vedea tot poporul ca avem si noi acvarii superbe in Romania si ca nu trebuie sa te cheme Amano sau altcumva pentru a realiza ceva placut "ochiului" ci iti trebuie multa lectura, pasiune pentru frumos si rabdare cu caru'.
Am nevoie sa-l vad pentru a ma ambitiona in ceea ce vreau sa fac in "coltul meu de ocean :scalari: " si sa vad cam cit mai am de muncit pentru a te prinde din urma :-).
Multumesc anticipat
Cumpar butelie CO2 de 5 - 10 L, preferabil de 5 L (din lipsa de spatiu) cu tot cu manometru - de preferabil sa fie noi. Astept ofertele voastre pe PM sau la l3n3a@yahoo.com.
Avind in vedere ca am facut ceva modificari prin acvariu in ultimul timp, m-am decis sa mai urc niste poze pe site si sa va cer din nou parerea cu privire la umilul meu "colt de rai" .
Intai sa va spun c-am ce modificari au survenit de cind n-am mai postat:
1. 5.04.2006 - introducere CO2 ("bomba" cu drojdie)
2. 18.04.2006 - sporirea iluminarii la capacul Juwel (montare de 6 tuburi de 18 W in plus fata de cele 2 buc de 38 W cu care este echipat din fabrica)
3. 24.04.2006 - introducerea a 3 buturugi "home made" (apropo' de procesul de fabricare a buturugilor ---> o oala de 15 litri nu mai poate fi folosita la nimic, in unele locuri fundul ei a ramas ca o foita de staniol de la fiertul in solutie saturata de sare ----> asa ca un sfat pentru amatorii de supe de radacini: nu folositi oale noi asa cum am folosit eu, incercati ceva mai vechi pe care cu siguranta o s-o aruncati dupa tot procesul)
4. 24.04.2006 - incercarea realizarii unui covor din Riccia
5. 24.04.2006 - mutarea unor plante din pozitiile initiale (fixarea lor pe buturugi)
Ce ziceti sunt pe drumul cel bun sau am luat-o pe aratura la unele lucruri?
Imi puteti spune va rog ce are Echinodorusul meu de a devenit transparent pe unele frunze, iar pe altele au aparut pete maro?

Pentru o mai bine identificare a problemei am pus si o poza:
www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=1&pos=2
florin0_2001 wrote:Apa de la robinet sigur nu are atata.


Din pacate apa de la robinet are exact acelasi kH.

florin0_2001 wrote:Nu cumva ai nisip din acela alb (spartura de marmura) ?


Nu am in acvariu asa ceva.
INTROS wrote: CO2-ul corect (20-25ppm/l) ar fi de asemenea util, nu numai pentru plante, dar si la preventia aparitiei algelor mai sus mentionate. Oricum sper sa nu ai "norocul asta". Dar o spun (iar) din ce am patit si eu candva... Inca o data bafta cu noul acvariu!


Cu CO2 vreau sa rasfat plantele incepind de simbata sau duminica doar atunci imi permite timpul sa realizez instalatia de CO2. In seara asta am mai facut mici aranjamente in acvariu. Arata mai bine acum zic eu. Imediat cum se limpezeste apa intru cu el in sedinta fotografica si voi astepta si parerile voastre .... cam in 2-3 zile.

Cu apa inca imi pastrez optimismul, poate nu dau rezultate bune testele de la JBL. Poate e prea devreme pentru niste rezultate concludente. Am facut inca o data in seara asta teste la apa. Diferente nu foarte mari de ieri: NO3=0, NO2=0,5 , GH=intre 5 si 10, kH= intre 17 si 40 se apropie mai mult de 17, pH= intre 8,5 si 9,0. NO2 era normal sa scada ca am pus sera nitrivec ieri in acvariu... celelalte o sa le urmaresc in timp.
 
Forum Index » Profile for l3n3a » Messages posted by l3n3a
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com