[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mausmann
Forum Index » Profile for mausmann » Messages posted by mausmann
Message
fisherman's_friend wrote: in privinta filtrului am decis Tetratec X700 - am inteles ca e bun si isi face treaba la fel de bine ca fluval ( merita sa iau totusi fluval ? )

Am auzit lucruri bune despre el.E mai nou pe piata din Romania. Cred ca l-ai putea lua e ceva mai ieftin decat fluval si am inteles ca are volum-capacitate de filtrare mai mare. Varful ar fi Eheim sau "piesele" de la ADA. Daca Eheim se mai gaseste pe la noi ADA nici o sansa.(aici poti vedea cam despre ce e vorba)
La incalzitor ai putea renunta daca pe timp de iarna ai in casa cam 20-22°. Majoritatea plantelor se simt bine la temperatura asta acum depinde si ce pesti vrei sa ai.
Sandu wrote: Aveti 10 comenzi...eu zic ca pe aproape sunt. Mai ai rabdare nu te infige direct cu e-mailul la tropica.dk

Suntem inca departe Pana acum am fi vreo 4-5 adica eu, Magda, Intros, tu si kid (pe care nu-l stiu si e posibil sa patim ca si cu artemia-no offence kid-Leo stie Viva Cuba libre! )
Intros wrote:Punem totusi un post separat pentru H. callitrichoides?

Poate ar fi bine ca un administrator sa sparga acest topic unde oricum discutia e demult off-topic.
Sandu wrote:Mai ai rabdare nu te infige direct cu e-mailul la tropica.dk

Din pacate deja am facut-o inainte sa vad postul tau . Am primit bineinteles raspunsul asteptat contactati distribuitorul nostru Profipet Com SRL.(apreciez raspunsul deosebit de prompt-2 ore) Oricum e posibil ca tot raul sa fie spre bine. Avem o noua persoana de contact simona. Daca procedeaza ca majoritatea firmelor mari si forward-eaza cererile direct catre distribuitor, care,de obicei, daca nu le solutioneaza are o bila neagra la ei.
Sandu wrote:Daca ai o comanda ce va depasii o valoare de ordinul miilor sau zecilor de mii de euro s-ar putea sa ii interesezi mai mult decat Profipetu`

lazarginel wrote:Uite ca vreau si eu ceva plante de la Tropica

N-am spus niciodata ca vreau sa devin importator Tropica ci numai ca vreau sa-mi spuna de unde pot cumpara in speranta ca Profipet n-au exclusivitate pe Romania si ca poate imi forward-eaza mail-ul si va fi tratat cu mai multa atentie fiindca vine de la furnizor. N-ar trebui sa apelam la astfel de actiuni daca n-am fi in Romania. Pacat smilie
Sandu wrote:Ca sa vedeti cat de aproape de spiritu` omului care vrea sa faca ceva in domeniul imbunatatirii calitatii acvaristicii in Romania, uite ma adaugati si pe mine pe lista la numaru` de comenzi. Ma amuza jocul...chiar sunt curios despre deznodamantul comenzii

Apreciez implicarea ta si a celorlalti si sincer iti spun ca si eu sunt curios de deznodamant. Incepe sa devina mai mult un razboi contra mentalitatilor romanesti si asta poate e bine....
gab wrote:Eu am un acvariu asemenator cu ce vrei tu: 70x35x45. Insa poti intinde si lungimea si adancimea ca nu e bai pentru pesti daca e mai mare.
Daca vrei 100l apa trebuie sa pui la socoteala inca cativa cm la inaltime fata de ce ai spus tu , pentru substrat+ ca doar nu o sa ai apa pana la muchie si oricum si capacul o sa-ti acopere un pic.(in functie de constructie mai mult sau mai putin).

Parerea mea e ca alegerea inaltimi acvariului ar trebui sa se faca pe considerentul pesti/plante sau plante/pesti si nu de volumul de apa neaparat. Ca sa fiu mai explicit daca vrei sa ai plante ar trebui sa ai o inaltime mai mica dar asta ar presupune sa ai pesti de talie mica care nu au nevoie de o coloana de apa mare. Alegerea unei inaltimi mai mici rezolva multe probleme legate de iluminare, putere consumata (ca tot era un topic pe aici) etc. Latimea ar trebui sa fie cat mai mare posibil, raportata la lungime, pentru a evita pe cat posibil "efectul de lupa" si de asemenea sa ai loc la plantat si sa poti crea un efect profunzime.
chitron wrote:A fi reprezentantul unei firme nu inseamna ca esti obigat sa aduci intreaga gama a acestei firme.

Parerea mea e ca atunci cand te numesti reprezentantul unei firme trebuie sa poti sa oferi intreaga gama de produse a firmei respective. Ca anumite produse au un rulaj mai mare si iti permite sa oferi un pret mai bun iar altele nu au rulaj deloc sau nesemnificativ si le poti oferi numai la un pret mare e alta problema. Eu am cerut sa mi se dea un pret pentru o planta din oferta Tropica al caror reprezentanti in Romania sunt. Puteau sa-mi dea asa cum a sugerat Sandu un pret care sa ma faca sa ma gandesc la cat de bine ar arata acvariul cu nishte Glossostigma. Inca nu am renuntat sa sper ca macar imi vor raspunde. Pentru edificare iata mai jos schimbul de mail-uri cu ei:
profipet wrote:
Stimata Doamna,
Va multumesc pentru raspunsul dvs. prompt, raman insa cu o nelamurire : care ar fi pretul/buc. in cazul in care reusesc sa strang destui doritori.
Pe de alta parte ma gandesc ca ar putea fi in interesul dvs. sa achizitionati aceasta planta chiar daca nu ati facut-o pana acum deorece in prezent ea nu se afla in fondul de plante din Romania asigurandu-va o piata aproape sigura spre deosebire de importul unor plante relativ comune in acvariile de la noi : echinodorus..., bacopa, riccia fluitans etc.
Desigur ca nu sunt in masura sa va sfatuiesc in legatura cu strategia dvs. de marketing dar cred ca s-ar putea gasi o cale de mijloc daca doriti.
Cu stima,
-------------------------
Stimate domn,
Aceasta planta nu am achizitionat-o pana acum.
Comanda trebuie sa fie de minim 10 plante si nu avem alte comenzi deocamdata.
Cu respect,
Corina xxxxxx
Relatii Clienti
Tel: 0244/407 xxx
Mobil: 0724/ 86 xx xx; 0788/ 52 xx xx
-------------------------------------------
Stimate Domn/Doamna,
Sunt interesat in achizitionarea unei plante de acvariu Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' codul Tropica 048B. Voiam sa stiu daca exista pe stoc sau poate fi importata si la ce pret.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs,
Cu stima,

Oricum voi scrie si la Tropica sa vedem daca imi pot recomanda pe cineva in Romania care sa-mi poata aduce planta. Parerea mea e ca mentalitati de genu'"n-am mai adus pana acum inseamna ca nu e se va vinde" nu fac altceva decat sa dauneze imaginii firmei si sa scada increderea potentialilor clienti. Faptul ca au cerere pentru o planta ar fi putut fi considerata o oportunitate de a incerca sa aduci o planta noua stiind ca o parte din transport va fi sigur vanduta. Din pacate se pare ca ei nu gandesc asa.
P.S. Numele si telefonele persoanei de la profipet pot fi furnizate la cerere
Ceva s-a intamplat de alga a luat-o inaintea plantelor. Poate la reamenajare ai dezechilibrat sistemul si cea care si-a revenit mai repede a fost alga. As zice sa reduci lumina(8h/zi-cat ai acum?) si daca nu merge fa intuneric total vreo cateva zile. La mine a dat rezultate. Calitatea apei nu e singura cauza de aparitie a algelor. Ce ma mira e ca rezista la ph-ul ala mic de 5.5.Probabil ca s-a adaptat ca-i vicleana
N-am primit nici un raspuns de la ei inca. Oricum in magazine cam cea mai ieftina planta tropica e la 300K/buc. N-am avut timp sa verific cealalta sursa da' sper sa ajung saptamana asta.
Daca nu primesc un raspuns pana vineri o sa mai scriu o data poate vor binevoi sa-mi raspunda. Mie mi se pare extrem de stupid sa fi importator tropica, sa primeshti o cerere si s-o ignori. smilie
Ieri am fost pe la magazinul din amzei si am intrebat de nishte creveti. Raspunsul a venit prompt: "Pentru moment importurile sunt oprite din cauza gripei aviare". Daca e acelasi fenomen si la plante nu cred ca avem prea multe sanse.
Deocamdata nu am nici un raspuns de la Profipet. Ar fi mai bine sa mai stam putin si facem alt topic de indata ce primesc un raspuns de la ei, daca voi mai primi ...
Acvariul il stiam si eu deorece in numarate randuri am colindat pe site-ul concursului si e unul din favoritele mele. Ati vazut cat de mult H. callitrichoides a plantat la inceput? E clar ca trebuie crescut separat pana cand ai suficient pentru o plantare serioasa.
Parerea mea este ca cea mai simpla solutie tehnic vorbind ar fi 2 acvarii de inaltimi diferite avand in vedere si ca va fi privit de sus. Imbinarea dintre cele doua acvarii eu unul as incerca sa o fac in forma de "cascada". Posibil ca aceasta cascada sa rezolve si problema filtrarii lucrand ca un filtru wet-dry. Spun posibil pentru ca nu stiu cat de eficienta ar putea fi raportata la suprafata pentru ca nu am avut niciodata un filtru wet&dry, poate ne poate lamuri altcineva.
Oricum cu riscul de a ma repeta consider proiectul prea putin spectaculos. Daca tot vrei sa iesi din tipare mai bine ai incerca un bazin cu latura frontala cu doua raze de curbura, una concava si una convexa sau altceva care desi implica eforturi tehnice aduce mai multe satisfactii. Recunosc ca nu am reusit sa-mi imaginez proiectul tau extrem de bine asa ca e f. posibil sa ma insel in ceea ce priveste spectaculozitatea.
off-topic:de f. multe ori s-a intamplat ca cei care posteaza pentru prima data sa ia in bataie de joc forumul cu intrebari aiurea pentru distractia personala sau alte terte motive ce de cele mai multe ori raman greu de inteles si spun asta pentru a justifica sa spunem "ostilitatea" cu care ai fost primit.
rich18ro wrote: Daca folosesc o sticla securizata se mai zgarie capacul?

Cred ca ai toate sansele sa se faca mici bucatele cand o sa scapi ceva pe el. De fapt asta e de fapt principala caracteristica a sticlei securizate pentru a evita ranirile. E o sticla cu tensiuni interne mari, nu ti-as recomanda-o.
Oricum proiectul mi se pare greu de realizat tehnic si nici macar nu este spectaculos. Si tot nu mi-ai spus de ce nu vrei sa pui doua bazine de inaltimi diferite? Sau de ce nu-l faci un paralelipiped mare din care lasi vizibil doar un L sau ce forma vrei tu?
Sau e vorba de ce spunea razvan?
Ce probleme intrevad eu:
-iluminare de jos-fara plante
-iluminare de sus-fara plante datorita luminii insuficiente
-daca va fi un bar cu "blatul" de sticla sigur se va zgaria f. curand si va fi inestetic. Oricum nu prea ma prind de ce vrei neaparat aceasta forma. Nu poti pune doua bazine alaturate de inaltimi diferite?
Normal, ar trebui sa pui pozele la galerie si apoi...Din pacate acum nu functioaneaza galeria.
Am inteles cam ce vrei tu da' mi-e teama ca nu stiu cum ai putea etansa. Ma gandesc ca ai putea folosi o garnitura de cauciuc montata pe marginea laturii scurte iar blatul sa fie mai greu decat forta cu care impinge coloana din latura lunga.(se poate calcula).
Mai simplu mi se pare ca nivelul apei sa fie la inaltimea laturii scurte iar in partea mai inalta sa ramana un fel de terariu cu plante, terase care ies din apa.
Probleme cred ca vor fi la iluminare cu aceasta forma.Poate mai au si altii idei.
Nu stiu daca am inteles bine dar....cand deschizi capacul ala ermetic apa din partea superioara nu ajunge pe jos sau pe tine ? cred ca va curge pana cand ajunge la acelasi nivel cu apa din latura scurta a "L"-ului sau inchizi capacul ermetic(daca mai apuci).
Cred ca n-am inteles eu bine cum vine bazinul asta. Astept schema.
Si mie altfel voi avea din nou o sotie nefericita :-) . Oricum ma bucur ca deja suntem 2, deja incep sa ma gandesc la cum ar arata prin bazinul meu. Daca se mai ofera cativa poate reusim. Sa vad daca imi mai raspund cei de la Profipet ca am cerut mai multe detalii.
Se pare ca daca vreau sa am Hemianthus callitrichoides trebuie sa comand minim 10 buc. N-am aflat inca pretul da' sper sa-l aflu in curand. Ce ziceti mai e cineva interesat de planta asta?
Nu stiu de ce da' am impresia ca te-ai ales cu un pisoias. Poate ar fi mai indicat sa-ti tratezi alergia .
Lasand gluma la o parte sper sa-i gaseshti cat mai curand un stapan.(sau stapana).
lazarginel wrote:Laterita se formeaza numai in anumite regiuni de pe glob si chiar acolo unde se gaseste laterita nu toata este buna

Din cate am citit eu se pare ca se formeaza si la tropice si in zonele temperate. Cu aplicatii in acvaristica ar fi cele care se formeaza la tropice.
lazarginel wrote:acolo se vede clar diferenta dintre ele si de ce laterita de Dupla este printre cele mai bune

Daca informatiile care le-am gasit sunt reale si acest nisip absorbant este din laterita atunci faptul ca nu este de cea mai buna calitate nu este asa important. Va avea totusi capacitatea de a retine ionii de K si Mg si un continut ridicat de Fe. Sunt convins ca Dupla nu vinde un produs prost dar avand in vedere pretul....Sunt convins ca Dupla are de asemenea un marketing puternic capabil sa convinga.
lazarginel wrote:am sa caut adresa de site si am sa vo comunic celor interesati

astept cu interes
N-am da' il cumpar. Si eu vreau sa incerc. Pe unde am citit ieu despre el se scria ca problema ar fi ca scade ph-ul(fapt ce nu ma deranjeaza deloc avand in vedere ca apa de la retea vine cu ph 8-8.2) si ca unele dintre ele ar contine fosfati si d'aia erau recomandate anumite brand-uri care posibil sa nu fie disponibile in RO.
Plimbandu-ma deunazi prin petshopul de la Cora si admirand saci mari cu mancare pentru caini si pisici smilie precum si nisipul absorbant al pisicilor ce se gaseshte de asemenea din belsug si admirandu-i granulatia mi-a venit o idee: oare n-ar putea el fi folosit ca substrat? Cand am ajuns acasa am cautat pe net sa vad daca pot gasi ceva informatii despre compozitia lui si ......surpriza. Se pare ca majoritatea "nisipurilor absorbante-cat litter" sunt de fapt laterita(sol uscat de soarele tropical bogat in fe si aluminiu cu capacitate de fixare a ionilor de K si Mg) si ca sunt folosite de multi acvaristi ca sol nutritiv pentru plante acoperit cu un strat generos de nisip fin.(playing sand ca cica ar fi steril oricum la noi nu cred ca se gaseshte :-) ). Se pare ca este preferat datorita pretului extrem de scazut comparativ cu laterita acvaristica.(top Dupla laterite). Intrebarea era: A folosit cineva asa ceva pentru cresterea plantelor in acvariu?
hans wrote:si daca ai spune si de unde ai facut rost de ea ar fii perfect

:-) Cred ca am postat simultan.Pacat ca nu mai exista "Edit". Planta este Tropica si a fost achizitionata de la magazinul din Cora cel mai probabil adusa de Profipet. Urmatoarea vizata Hemianthus callitrichoides :-).
fishtecine wrote:E fascinanta planta asta...

Aici nu pot fi decat de acord cu tine. Planta nu are frunze efectiv ci sunt numite thalli care se divid. Extrem de rara in natura se pare ca ar fi o planta fosila. Poate unul din cei mai cunoscatori in ale plantelor ne poate spune mai multe. Cat despre pretul platit pentru ea : modica sau enorma suma de 20€. Deocamdata vad ca face "bule" fapt ce nu ma poate decat incanta si deja o vad lafaindu-se prin viitorul meu covoras de lilaeopsis si prin acvariile forumistilor.
 
Forum Index » Profile for mausmann » Messages posted by mausmann
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com