[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ggsuvi
Forum Index » Profile for ggsuvi » Messages posted by ggsuvi
Message
acum totul e normal .... azi dimineatza era tulbure acvariul
O sa schimb maine o cantitate mai amre de apa si o sa folosesc Tetra aqua safe
In ce cantitate sa folosesc aquasafe?
Acolo spune o unitate la 5 litri. Voi cum folositi si cum imi recomandati sa il folosesc?
Apropo.. se pune continutul de aquasafe in acvariu sau in recipietul in care las apa la declorinat? Se pune inainte sau dupa?
am 4 scalari , 4 coridoras 2 sanitari( mici) si 2 mancatori de alge ( mici)
2 plante nu foarte mari
L-am spalat in apa scoasa din acvariu sub jetul de la furtunul ce iesea din acvariu.... am zis-o asa crezand ca nu are mare importantza...acum vad ca are...
Oricum eu cred totusi ca de la spalarea buretelui este .... cred.
Important este ce fac in continuare ca vad ca situatia a revenit la normal.... am analizat atent un scalar acum si vad ca pluteste in deriva si cateodata face miscari bruste .... asta faceau si acum 2 luni si acum 5 luni.
am pompa de aer iar filtrele le-am spalat in apa scoasa din acvariu! am citit instructiunile si am inteles ca se pune o diviziune la 10 litri de apa...... avand acvariu de 120 de litri, l-am introdus pe tot. Nu trebuie sa-l las sa se cicleze sau trebuie sa fac schimburi de apa?
am introdus in acvariu un tub de easybalance http://www.homepets.ro/images/Tetra%20Aqua%20Easy%20Balance%20bun.jpg
tubul are 100 ml
Am corectat eu linkul. Alber
Pai ce trebuie sa fac? sa scimb apa ? sa o las asa sa se repopuleze cu bacterii? sa adaug ceva?
am nevoie de sugestii
Buna!
Ieri am schimbat 20 de litri de apa dintr-un acvariu de 120. Cei 20 de litri de apa au fost tinuti 24 ore la declorinat si in mometul schimbarii am folosit Aquasafe ( 2 diviziuni).
Dupa ce am schimbat apa , am mai folosit pt prima data si o substantza numita Aquabalance pe care am introdus-o in acvariu toata ( 10 diviziuni) . Aceasta substantza continea mici granule albe care pluteau prin tot acvariu , iar dupa 30 min se decantase.
Pe de alta parte tot ieri am spalat si buretele de culaore verde din filtru (juwel) , burete care era murdar de un fel de 'noroi'. Filtrul este prevazut cu 4 bureti: primul este alb si se afla deasupra , al 2-lea este negru si se afla sub cel alb, al 3-lea este cel verde, cel pe care l-am spalat sub jet de apa, iar al 4-lea este albastru.
In dimineatza zilei de azi apa era foarte tulbure si am gasit 4 scalari morti.
Care este cauza? Folosirea substantzei in exces sau spalarea buretelui verde?
l-am separat pe cel bolnav...
O sa se imbolnaveasca si ceilalti?
Am observat ca a fost atacat de un alt scalar ... Sa fie asta cauza ? Ca el nu pare a fi bolnav ... se comporta normal
Am un acvariu cu 8 scalari dintre care unul arata mai rau. Se comporta ca ceilalti pesti , mananca, numai ca are o problema la innotatoare .
Craciun fericit si tie .... dar ma descurc aici cu dolly
Ms oricum
dar l-am lasat o saptamana la ciclat ..... v-a disparea problema apei ???
Problema apei tulbure persista.... este tulbure alba ....
Ok ... asa o sa fac
Am citit ceea ce mi-ai dat. ms mult
Acum le-am stins sistemul de iluminat si defileaza prin fatza acvariului.
Cand e lumina aprinsa stau asunsi, cand e stinsa se simt in largul lor si misuna peste tot.
Cred ca trebuie sa-i mai las sa se acomodeze cu lumina stinsa.
Iti apreciez rabdarea de fier .
Scalarii stau intr-un coltz ascunsi si nu ies de acolo decat dupa ce sting sistemul de iluminat . in acvariu mai sunt 4 cory.
Am pus 2 corrydoras si 2 ancistrus. I-am luat din acelasi loc de unde am luat si scalarii .
Nu i-am pus intr-un acvariu de carantina .
Am mai completat cu niste corrydoras si ancistrus .
Cred ca alte specii nu o sa mai pun in acvariu , pe langa cei 4 scalari albi cred ca o sa mai pun 4 scalari de culoare neagra.... c zici ? e bn ?
ms mult pt sfat ... dar e departe acel petshop si e si frig ..... Am un vecin care are un acvariu cu de toate si a fost ff bucuros sa-i primeasca pe cei 2 tetra . imi pare rau ca a trebuit sa renuntz la primul tetra (tester) dar.... asta e. acum am 4 scalari albi si 4 sanitari intentionez sa mai iau 4 scalalri negri . zi-mi pls ce alte specii pot convietui cu scalalri si mai zi-mi daca acei mancatori de alge sunt conpatibili cu ei.
am primit mesajul... acum il citesc.
Ms mult... chiar imi esti de ajutor
 
Forum Index » Profile for ggsuvi » Messages posted by ggsuvi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com