[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: terapie
Forum Index » Profile for terapie » Messages posted by terapie
Message
In principiu cam la orice substrat fertil fie ca se pune pe fundul acvariului fie ca se amesteca impreuna cu nisip sau pietris se aseaza un strat de pietris peste, nu ma intreba de ce, probabil stiu ei de ce asa se recomanda, poate pentru evitarea dizolvarii nutrientilor prea rapid sau cine stie, oricum ideea e ca radacinile sa ajunga la el nu sa fie imprastiat la baza plantei.Eu am folosit substrat fertil facut de mine printr-un procedeu relativ lung si "dureros" si l-am acoperit cu f mult pietris(cm buni) ca sa evit problemele cu alge ;)

Bafta!
gengiskhan wrote:Prima (primele 2 poze) pare a fi Alternanthera Rosaefolia.


Multumesc, din cate vad pe google images seamana mai mult cu ultima (cea cu frunze subtiri) dar banuiesc ca-s mai multe varietati...mai astept opinii si identificarea celorlalte 2
Salut, am achizitionat niste plante si ca de obicei vanzatorul habar nu are ce sunt, m-ar ajuta daca as sti numele lor sa pot cauta ceva informatii despre conditii

iata-le:

1. asta(nu cabomba):

image

1. asta e aceeasi:

image

2.asta e alta:

image

3. si asta e alta:

image


Multumesc anticipat.
clauss wrote:varianta prezentata de Terapie cu un topic in urma am avut-o la acvariul vechi, nu prea merge pentru ca functioneaza pe principiul vaselor comunicante, nu puteam folosi o pompa mai mare de 200 l/h pentru ca cele 2 furtune de tur nu aduceau apa destul de repede.. smilie


Poti sa pui furtun mai gros pe tur si mai subtire pe retur...ar trebui sa se remedieze problema ;)
Wow...dar ce l-ati ajutat pe om...

"inutilule cum indraznesti sa intrebi pe altii ...de google n`ai auzit?! esti vai de tine huo!!!arunca acvariu si inchina-te noua"

addnann, sfatul meu e sa nu-ti mai pierzi timpul intreband ca nu o sa ti se raspunda nici colegial, nici placut...mai bine ia un google in brate si vezi si tu cam cum merge treaba...ba chiar mai bine uita-te si tu la marimea acvariului si numarul de pesti(avand in vedere marimea lor la maturitate) si gandeste-te cam cum ar fi cand o sa creasca mari pestisorii, vor avea loc sa se miste samd, iar daca inca mai consideri ca e golas mai baga niste pestisori.Poate incerci niste scalari, nu stiu despre briceagele alea cat is de prietenoase cu alte specii, de`aia zic ... google is your friend ;)

Multa bafta, sa auzim de bine!
alexnbv wrote:Din cate am citit mai sus am inteles ca ti-au murit ceva pestisori....deci... gandeste-te ca probabil nu se simt asa de bine precum crezi.


Nu esti offtopic, cred ca oricine isi poate da seama daca pestii sunt bine sau nu din comportamentul pe care il au (activitate,hranire...)
Cei 2 care au murit nu au murit pentru ca nu e ceva in neregula cu apa sau de tristete altfel nu mureau doar 2 ci si ceilalti 2 guppy,eventual si neoni (din cate stiu guppy sunt mult mai rezistenti ca neonii) deci probabil ceva nu a fost ok cu ei...se intampla la oricine sa moara pestisori(mai ales pui),cine spune ca nu i-au murit pesti minte.

In plus dezvoltarea bacteriilor nu este ceva batut in cuie (nu dureaza tot timpul exact o luna in exact conditiile descrise), daca te uiti si la ce au spus altii cu experienta, in unele cazuri dureaza mult mai putin(mai ales daca exista deja multe bacterii care trebuie doar sa se inmulteasca - de ex cei 2 bureti care iti garantez ca erau plini de bacterii si stratul de pietre care desi a fost mutat avea cu siguranta culturi intregi in el,plus apa ce a fost transferata), ideea e ca bacteriile se dezvolta repede si mor greu, altii se chinuie sa scape de ele si nu pot,evident ca nu poate fi la fel la toate tipurile..dar sunt inrudite si au rezistenta similara.
Salut, ma numesc Catalin(numele nu o sa mi-l spun online...doh) sunt din Resita, jud Caras-Severin.

Am intrat nu demult in posesia unui acvariu de 70x40x40 dotat cu 2 pompe de aer, 1 cu piatra ponce din care iese perdea de bule, iar cealalta cu 2 bureti, 1 incalzitor cu termostat si 1 bucata termometru autocolant,1 neon daylight si 1 neon albastru micut adaugat de mine.
Acvariul e mostenit de la un prieten avand ca strat doar pietris(1-3 cm),ceva plante care nu ma prea incanta (probabil o sa le schimb cat de curand) si 3x hoplosternum de vreo 10-13 cm, 1 buc labeo bicolor de vreo 7-8 cm, 3x cory albinosi, 1 danio zebra(cred) ulterior am adaugat 4 neon,2 neon negrii,4 guppy...greseala a fost ca m-am luat dupa amicul ce mi-a dat acvariul si nu dupa altul care se pricepe mai bine, cel dintai spunand "stai linistit ca nu are "rechinasu" treaba cu alti pesti..."
Intr-adevar ... ziua nu prea are treaba, dar in fiecare dimineata am gasit cate 1 neon mai putin(eu banuiesc ca labeo e consumatorul...) iar intr-o zi am gasit 2 guppy decedati(dupa vreo 2 zile de la achizitie),nu cred ca a fost de la ceva anume deoarece ceilalti 2 si restul pestilor sunt bine-mersi voiosi si jucausi, probabil i-am achizitionat bolnavi sau ceva de genul...

Ieri am fost la un raulet undeva in afara orasului si am adunat niste pietricele (de rau...in principiu rotunde si albicioase sau galbui...am incercat sa nu iau din cele cu fulgi metalici, minereu sau ce o fi, mai mici...mai mari, ca sa imbogatesc un pic decorul interior.
Am mai luat si aproximativ o plasa de pietris mai fin, cam de 4 mm(are si ceva nisip prin el dar o sa-l strecor cumva), pietrisul acesta o sa-l pun ca substrat peste care o sa fie pus pietrisul ce l-am primit cu acvariul iar peste pietrele de rau ce le-am adunat(si fiert aseara)
De asemenea am mai luat 2 radacini dragute, 1 e verde...o sa am de lucru cu ea probabil o sa o las vreo luna in apa dupa ce o tratez(fierberi si spalare + curatare...), iar cealalta e inca oarecum verde desi e luata dintr-o radacina imensa daramata...ambele sunt luate de pe malul raului in ideea ca au stat in umiditate mare(cea verde era chiar din marginea apei) si o sa suporte mai bine scufundarea

Deci ca proiect in viitorul foarte apropiat(in weekend...) este remodelarea stratului...pacat de stresul pestilor si deranjarea bacteriilor, dar nu pot sa-l las asa...

Iar ca proiecte viitoare:

-decor din polistiren pe partea din spate a acvariului(inca ma gandesc daca e ok cu adeziv sau mai bine nu ma risc si pun coaja de cocos macinata..)
-niste mici "pesteri" din pietre lipite cu silicon pentru pestisorii cei mici, si una mai mare pentru balauri

Legat de forum...niciodata nu am fost mare fan, deoarece de obicei se gasesc persoane care au numai de comentat si de dat critici neconstructive, dar sper in celalalte persoane care au ceva util de spus si stiu sa discute civilizat.

Numai bine!
De invatat inveti din proprie experienta, ajutat de mici factori externi, niciodata facand exact ce ti se spune, atata timp cat observ ca pestii se simt mai bine cu "metodele" mele si nu cu alte metode, eu zic ca e bine(poate doar ptr pestii mei...altii or fi altfel)

Ca sa nu deviez de la subiect...m-am cam hotarat sa scap de labeo, o sa caut pe cineva sa-l dau (cred ca el e vinovat de disparitia a 2 neoni...), probabil o sa pastrez hoplos si cory,danios zebra aceea o pastrez pana vad ca nu-i place cuiva(nu pare prea rapid :-) )
In principiu as vrea sa ramana numai pesti relativ pasnici poate o sa incerc sfatul amicului si o sa pun niste scalari mici peste cateva saptamani, sa se mai stabilizeze apa si sa se inmulteasca bacteriile.

Multumesc pentru sfaturi, speram sa nu fie ca pe alte forumuri, rautatea e la putere
Nu stiu ce nu inteleg unii ca forumurile nu sunt locuri in care unii dau ordine si altii asculta orbeste orice ar fi...ma rog.
Numai bine!
clauss wrote:cind m-am dus sa cumpar cele trebuincioase mi-au zis de la magazin ca cel mai mare tub de plastic cu capace etanse este de 160 mm, adica putin mai mare decit cel de 110 mm pe care il am acum, eu voiam minim 250 mm


Ai putea sa pui 2 tevi cap in cap(din cate am vazut in poze is genul de teava de se foloseste la scurgeri si alte cele...mai inguste intr-un capat mai late in celalalt ptr a putea fi imbinate) acuma...nu stiu ce inseamna cu capace etanse, adica au capace doar ptr 1 tip de capat sau ? desi...tot poti sa unesti 2 tevi si ramai cu o teava de o marime pe care o vrei tu,oricum e ciudat ca au doar asa mici marimi

Bafta in continuare...m-am mai uitat si eu pe ici pi colo...si am mai vazut un tip de filtru extern home made (din sticla...cu admisie din teava mai groasa(pexal 16mm)etc...arata okish...si ceva mai interesant modul de filtrare decat burete, vata, burete...

image

http://img209.imageshack.us/img209/3174/clipimage0018kk.jpg

Bafta!
Prin definitie un forum inseamna un loc de discutie, nu un loc de impartit ordine si ascultat ordine.
Colegul andras a dat cateva sugestii si pareri ce sunt binevenite, asta nu inseamna ca eu o sa tin cont de ele sau ca nu o sa tin cont, s-au notat si cu siguranta o sa-mi fie utile la un mom dat,am citit despre ciclare si "ghidul incepatorului" daca citeai ce am spus si eu poate iti dadeai seama de asta, am intrebat tocmai ca sa nu cumpar saptamanal puiet si sa tot moara,dar asta nu inseamna ca daca o sa spuna unul fa asa o sa si fac asta, motivul fiind exact cel pe care l-ai zis tu: "nimeni nu are ceva de castigat daca mie imi merge bine" ... iar multi merg pe principiul daca nu castig nimic de ce as ajuta...cei care ajuta doar ptr satisfactia de a ajuta sunt putini si se pierd in multime, asa ca prefer sa fiu indoielnic legat de oricine pana la proba contrarie.

Legat de scalari...stiu cat inseamna 5cm(chiar daca sunt barbat...) nu e nevoie de comparatie cu diferite obiecte, ideea era daca ajung sa creasca la marimi ciudate(am vazut chiar in acvariul cu scalari de la mosu` cu pestii 1 bucata de vreo 15 cm, nu vreau asa ceva in acvariul meu modest.
Am citit majoritatea threadurilor, am discutat si cu cei 2 prieteni legat de multe chestii (ciclarea acvariului...asocierea de anumiti pesti)...in principiu ei au zis "ba ma lasi?!de 10 ani am avut acvarii si magazinu` si nu am facut 1 data ciclare" ... se pare ca pestisorii din comert sunt destul de rezistenti (de la inmultirea in acvarii si nu luati din mediul natural), el le-a pus apa direct de la robinet la schimbare...si cam tot ce am citit el nu a tinut cont si se pare ca i-a mers chiar ok...poate o fi noroc, poate in haosul lui o fi si o urma de experienta

In fine...ca idee, e prea tarziu ca sa fac ciclare, am incercat sa pastrez o parte din apa ce o avea, am luat vreo 2 bidoane mari de la el, am umplut acvariu si am bagat aeratoarele si incalzitorul in ele in prima zi, abia apoi am bagat pestii dupa ce mi s-a parut ca miroase camera a destul clor am trecut si peste asta, pestii par multumiti si voinici (cei care i-am luat de la el), noile adaugari dupa cum am zis ... 1 guppy l`am gasit mort aseara (si pe cel disparut l-am gasit azi dimineata pe fund undeva) si inca mai caut neonul disparut, neonii si guppy erau foarte vioi, ieri nu am apucat sa ma uit prea mult la ei.
"Rechinasul" e destul de linistit de obicei...rareori il apuca pandaliile si incepe sa fuga din colt in colt, dar nu l-am vazut niciodata sa se ia de alti pesti, se intelege bine cu hoplos` se pare ca tot timpu zace pe langa ei.
Legat de Hoplosternum, nu stiu daca o sa mai creasca, ii avea de multi multi ani (daca nu ma insel chiar de vreo 8 ani) si daca atunci cand spui ca sunt prea mari te referi la aerare, nu cred ca e cazul, pompele sufla de parca nu ar mai fi ziua de maine )
Ca loc de miscare, poate s-ar putea si mai mai mult loc, dar nu sunt prea plimbareti decat uneori.
Probabil o sa dau labeo (macar ca sa nu`mi mai fac griji ca mananca el pestii sau chestii de genul) cat despre scalari...nu stiu inca ce sa fac, poate ar fi ok sa mai astept cateva luni sa creasca neonii si guppy(daca apuca...)
Nu am zebre, cum ziceam...e doar 1 mic (cred ca e danio rerio, dar nu seamana cu pozele ce le vad pe net, are inotatoarele voalate si relativ mari comparativ cu corpul) si nu pare deloc iute, adica...iute este neonul care e un fel de concorde fata de mica zebra.
Scalarii toti cresc la dimensiuni asa impresionante?O sa ma mai documentez si despre ei...daca ar ramane undeva la 5-6 cm ar fi ok, dar daca se duc spre 15...chiar nu e deloc ok la marimea acvariului.

Despre bolivian ram imi poti spune cate ceva? Marime, comportament(individual si fata de alti pesti) etc...

Va multumesc inca odata, orice sfat suplimentar este binevenit, chiar si sugestiile sau criticile.
Salut, bine v-am gasit...nu vreau sa plictisesc pe nimeni dar incerc sa detaliez cat de cat.

Am primit un acvariu de la un prieten, 70x40x40 (aprox 100 L capacitate)
am 2 pompe de aer...una atasata la o piatra ponce lunga ce zace pe fund si imprastie bule iar alta cu 2 iesiri la 2 chestiute din-acelea cu burete
un incalzitor cu termostat, un termometru gen sticker pe exteriorul acvariului si 2 neoane (1 mare alb...daylight nu stiu cum..si 1 ce il aveam eu la birou pentru tastatura albastru - am inteles ca e bun ptr plante lumina din spectrul albastru)
pestii din acvariu sunt: 3x hoplosternum (sanitari) de vreo 10-13 cm, 1 buc labeo bicolor de vreo 7-8 cm, 3x cory albinosi micuti, si un neam de zebra voalat sau ceva de genu, foarte mic -astia sunt pestii mosteniti de la prieten,ulterior dupa ce am discutat cu el si mai un prieten care a tot avut acvarii de`a lungul anilor cu tot felu de natii de pesti(acum are ceva terarii cu scorpioni, tarantule,agama,geko...etc), i-am spus ca vreau ceva pesti de suprafata...si i-am spus ca-mi plac neonii si guppy, a spus ca pot sa bag fara frica in acvariu,deci am luat 4 neoni tetra,2 neoni negrii si 4 guppy.Ca idee...am si un strat de pietris tot mostenit, sigur urmeaza ori sa-l schimb cu pietris rotund de rau, ori sa adaug ceva nisip si sa pun peste pietris rotund si cel care-l am deja, am si niste plante pe care nu le cunosc tot de la el, dar probabil o sa refac tot...nu-mi place cum arata(ca sanatate)

Au trecut 2 zile de cand i-am introdus in acvariu, parea totul ok...azi cand am ajuns acasa m`am uitat bine, lipseste 1 guppy si 1 neon iar 1 guppy a decedat, l-am scos si aruncat (nu se atingea nimeni de el...ciudat)

As mai vrea niste pareri legate de compatibilitatea pestilor ce ii am...

Urmeaza sa mai achizitionez niste pestisori...iar prietenul asta cu terariile ma sfatuieste sa iau niste scalari mici mici mici ) si cica sa nu-mi fac griji ca nu o sa manance neonii...

Deci...astept ceva pareri, tin sa mentionez ca neoni oricum o sa mai iau...in cazul in care nu incep sa dispara zilnic cate 1...

Va multumesc anticipat.
 
Forum Index » Profile for terapie » Messages posted by terapie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com