[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: valyy_dvd
Forum Index » Profile for valyy_dvd » Messages posted by valyy_dvd
Message
Intervine o mica problema,am rupt unul din piciorusele unui tub osram ,dar care bagat cu atentie peoate functiona fara probleme .
O poza cu cele in vanzare,in droser se ved 3 alte prize care pot fi folosite odata cu droserul.
Pe langa cele doua socluri albe ,mai sunt 2 dar le dau jos doar cand le vand deoarece sunt in functiune .image

Uploaded with ImageShack.us
Am la vanzare urmatoarele:
1 balast pentru 1-18w ,1-36w sau 1-40w ,special pentru acvaristica,aprinde neonul foarte bine si da o lumina diferita fata de balast-ul normal - am legat la el si doua socluri cu protectie pentru apa originale acvaristica.40 lei
2 tuburi osram 865 18w noi ,folosite 3 zile -10lei amandoua.
4 socluri t8 cu protectie pentru apa 5lei/buc,
Toate in stare buna de functionare.
Eu sunt de aceas parere,ca intr-un acvariu peisajul trebuie sa fie cat mai natural si sa aiba legatura cu partea subacvatica ,ceea ce in acest acvariu a fost de la inceput.
Acum sunt curios de un lucru,la tine in acvariu am vazut calistusi si neoni si ma intreb la 150cm lungime nu inoata in banc,fiind pesti de banc.
Din ce am vazut ,in acvarii de genul asta se pune o pereche de pesti mai mari iar cei mici se grupeaza si inoata in banc.
Un acvariu cu adevarat frumos,este super ok si tuns si netuns.
Felicitari din plin ,nu pot sa iti urez dacat ape limpezi.
Cu ce fertilizezi la ora actuala?
Dupa cum spune titlu ,vand butelie co2 500g DENNERLE in perfecta stare de functionare.
Revizia valabila pana in 2017 ,am folosito aproximativ 1 an,este ca si noua. Pret 200 ron
Daca se doreste pot pune poze.
Revin cu poze noi.Asa arata acum
image
image
image
Hemianthus micranthemoides sa dat,a mai ramas restul.
De vanzare ceva plante.
De vanzare ceva plante si anume.
Hemianthus micranthemoides 0,5 lei/fir ,am cam 50 fire
Rotala rotundifolia 1leu/fir ,am cam 20-30 fire 10cm
Althernanthera reineckii 10 firul(foarte bine crescuta si foarte rosie) 2-3 fire
Eleocaris acicularis un pot de circa 1cm strans la baza 5 lei.
Trimit si in tara dar cu comanda minima de 20 lei.
Pretul pentru tot e de 40lei + curierul
Voi taia si cateva fire de Hemianthus Cuba (HC)
Dupa cum spune titlu-l , am ceva plante de vanzare.Bag coasa sambata asta.
Tot ce depaseste linia rosie este de vanzare.Bazinul este de 97l,aste pentru sa va faceti o idee cate plante sunt.
Astept oferte
Am pus poze,si cu problema discutata si cu acvariul gata facut(amenajat)
Nu este pufos.
sper sa fie descifrabil parazitul.
Cateva poze
Uitati si varianta cu frunzele care se palesc.
Am un dezechilibru in acvariu si nu stiu cum sa il remediez.
Plantele se cam palesc incepand de la varfuri,iar uni lastari de la rotala devin transparenti ,de parca incep sa se toperasca.
Pun cateva poze sa va dati cu parerea
Dupa cum spune titlul,pe unul din pesti a aparut un punct alb pe cap ,am crezut ca e gris ,am urcat temperatura la 28-29 grade si am asteptat 2-3 zile ,unde am vazut ca a mai aparut un punct ,cel din utma crescuse un pic.
Deci a picat varianta cu grisul.
Acum mai e o pata alba pe inototoatea inferioara unde parca sa facut si o gaurica mica.
Primul pinct aparut ,pare sa fi cazut si pestele sa fi ramas fara solz in acel loc,dar cel de al doielea punct aparut pe cap pare ca se mareste dar nu pot sa imi dau seama daca e pufos sau nu,cert este ca e alb.
Am incercat un tratament cu SERA -OMNIPUR ,dar dupa 5 zile ,nici un rezultat bun.
Ce imi recomandati?
In acvariu unde este pestele bolnav ,mai este si perechea sa care nu are nimic,desi au locuit impreuna.
O solutie care sa nu atace plantele.
Am scoso pe balcon si am scazut presiunea la 120 bar.
Daca observ ca va creste presiunea odata cu temperatura ,atunci o voi scoate din nou si voi scadea la 90.
Planta aia este cu un scop.
Acest acvariu il am la mine la un cabinet de optica medicala,si vin multi copii,si nu-numai.
Acela fereste persoanele sa umble in dupap,unde am diferite lucruri acvaristice cum ar fi : Teste,fertilizanti ......
si de altfel ar fi fost numai urme de degete,daca ar fi la indemana oricui=deci planta este paznic pentru acvariul meu.
Gata i-am dat drumul de o saptamana.
Pe langa cele mentionate la inceput am adaugat si o bomba de co2.
 
Forum Index » Profile for valyy_dvd » Messages posted by valyy_dvd
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com