[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ugarit5
Forum Index » Profile for ugarit5 » Messages posted by ugarit5
Message
Ce filtru ai in acvariu? De cat timp ai pestele? Ai efectuat ciclarea acvariului inainte de a aduce pestele?
Ia Anubias,planta super-rezistenta,nu necesita multa lumina si fertilizare deloc
Taierea catorva frunze mai pricajite pt stimularea cresterii. Vezi ca ti-am trimis mesaj in privat.
Cand plantezi iti recomand sa tai un pic varful radacinilor plantei,stimuleaza cresterea radacinilor in momentul plantarii
Nu te mai obosi cu subtrat fertil,rezolva mai repede cu subtsratul si schimba-l. Eu am folosit in loc de substrat fertil niste bile fertilizante jbl,plasate in nisip langa radacinile plantelor
Un pic de curent n-a omorat pe nimeni,ce va plageti atata...
Adauga si putina mancare de pesti pentru a da hrana bacteriilor,sera aquatan este ok,trebuie adaugat conform indicatiilor de pe ambalaj in apa de schimb pt eliminarea clorului si metalelor grele. Ca filtru cel mai bun este un filtru extern sau cascada,dar daca nu ai spatiu si ai nevoie de un filtru intern,iti recomand cu incredere filtrul sera fil 60,este extrem de silentios si vine la pachet cu siporax
Tot ce au zis colegii este la subiect,nu am nimic de adaugat.
In timpul ciclarii iti recomand sa adaugi niste bacterii si niste mancare de pesti pentru a grabi formarea bacteriilor.
Ce conditioner de apa folosesti?
Ca pesti,pe langa betta mai merg bine pesti de fund,corydoras este o alegere buna,tiparul kuhli este interesant,dar necesita decoruri adecvate lui,daca vrei ceva deosebit sewellia lineolata
Foloseste in loc de otet acid citric (sare de lamaie) functioneaza mai bine ca si nu miroase deloc
Sunt buni la gust? :eat
In ce zona stai? Poate apa din zona ta nu este atat de rea,ci ai ceva in acvariu care agraveaza situatia (cum ar fi scoici sau roci calcaroase). Poti sa adaugi la profil locatia
Salut,pentru demineralizarea apei poti folosi rasina pentru demineralizarea apei,se gaseste sub forma de saculeti cu niste bilute,bagi un saculett in apa de schimb pt acvariu si il lasi acolo un timp sa absoarba mineralele din apa conform indicatiilor dp ambalaj. De asemenea exista unele plante care suporta apa dura mai bine decat altele,uita-te pe internet la plantele care vrei sa le cumperi. Evita plantele cu provenienta amazoniana (Echinodorus spre exemplu). Din cate stiu eu Cabomba,Hygrophyla,Egereia,Anubias,java moss,bacopa suporta bine apa dura.De asemenea,ai cam multe specii de pesti in acvariu,incearca sa te orientezi spre 2-3 specii cu mai multe exemplare,pestilor tetra/barbus le place sa stea in grupuri de min 4 exemplare. Eu in locul tau as da zebrele si tetra si as cumpara cativa companioni pentru barbus si corydoras.
Buna,am avea si noi nevoie de niste detalii despre acvariu (filtrare,apa,substrat,plante,vietuitoare etc.). Si o poza ar fi de ajutor. Daca spui ca ai adaugat pestii dupa 48h dupa umplerea cu apa,ai facut o greseala,acvariul nu este ciclat si vei avea probleme cu apa.
Salut,par a fi juvenili de Aulonocara,nu stiu exact specia.
Au nevoie de cel putin 100 L de apa in care sa traiasca (ating vreo 15 cm)
Poate acvariidevis? Daca fac acvarii si le livreaza,poate daca ii suni si intrebi pot oferi si transport
Am avut si eu bunocephalus,sunt foarte activi in timpul noptii,puteti sa ii urmariti cu o lumina rosie ca sa nu ii deranjati. Incercati asta intr-o noapte,va va shimba perceptia supra pestilor din aceasta familie
Eu zic ca mai are maxim 1 sapt,de nascut o naste cand o fi,nu prea ai cum sa prezici. Ca idee,in ziua cand va incepe nasterea,ea se va retrage intr-un colt aproape de fundul acvariului si nu va veni la mancare.
Si niste poze ar ajuta?
What is this?
Da de ce nemo? Vezi si tu un peste mai jmeker
 
Forum Index » Profile for ugarit5 » Messages posted by ugarit5
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com