[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: jax
Forum Index » Profile for jax » Messages posted by jax
Message
n-o sa-ti curete sticla, daca asta astepti. mai bine intervii la cauza aparitiei punctelor (po4 scazut)
daca mergi spre dej si treci prin cluj te pot ajuta si eu
frunza de echinodorus indica ceva carente, deci nu e exclus sa faci alge. niste melci (neritine, pomaceea) curata frumos frunza, insa trebuie sa elimini si cauza
am si eu un recipient de 250ml de Ferropol pe terminate si am observat depunerea solida. Insa in afara de asta nu am vazut nimic anormal.

O alta intrebare ar fi ce facem cu depunerea respectiva (alba, granulatie mare) ? O aruncam sau o folosim?
Am scapat de GDA! Cum? intimplator, cred. Mi s-a defectat slot-ul unui tub fluorescent si am fost nevoit sa il scot din uz citeva zile, imediat dupa schimbul de apa si curatarea geamului. Azi, dupa mai bine de o saptamina (timp in care alga inverzea fara gresala geamul) observ ca totul a ramas curat.
Fertilizez zilnic Ferropol 24 + PPS-PRO, am acum 0,8W/l (cu reflectoare) iar fara un tub aveam 0,6. Sper sa nu fie doar o coincidenta, ci sa aiba legatura curatarea + scaderea intensitatii luminii. Nu am si nu folosesc filtru UV.
merge si cu niste guta
Am surplus de:
hemianthus micranthemoides (chiar si cu radacini)
criptocpryne wendtii (brown si green)
echinodorusi (mari 30-40cm)
java moss
willow moss
riccia fluitans
blyxa japonica

M-ar interesa la schimb plante de background, chiar si pretentioase.
Sunt deschis si la alte propuneri
Salut,

M-am gindit sa scriu acest articol deoarece am observat faptul ca unii din cunoscutii mei amici acvaristi confunda cele doua tipuri de hemianthus. Deseori micranthemoides e luat drept "cuba" si donat/vindut ca atare. Bineinteles, confuzia e dusa mai departe, deseori chiar originata de insasi magazinele de "specialitate".

Scurta descriere
1. hemianthus micranthemoides
- frunzele sunt arcuite si alungite
- inaltimea firului depaseste 3cm, in acvariul meu a ajuns chiar la 7-8cm (poate ajunge la 15)
- suprafata frunzei e mai mare de 1-2mm patrati

2. hemianthus callitrichoides "Cuba"
- frunze rotunde
- suprafata foarte mica, milimetrica
- inaltimea nu depaseste 3cm
- cresterea e mai mult orizontala, nu verticala

Poze cu ambele gasiti pe internet. Insa, in poza de mai jos aveti alaturate cele doua soiuri, in stinga e Callitrichoides si in dreapta firele de Micranthemoides, asa cum se gasesc ele acum in acvariul meu.
image

Mai mult, pentru cei ce detin HM si cred in continuare ca e vorba de HC le atasez o imagine cu dimensiunile unei ramuri de HC.
image

Priviti dimensiunea frunzei, a spatiului dintre ele, etc.

Multumesc lui marzzx si lui Radu.U pentru "material". Pozele imi apartin, aveti permisiunea mea pentru distribuire.
este foarte posibil ca ceea ce vezi tu acolo sa indice lipsa unor nutrienti. Cauta articole despre micro si macronutrienti in bazin cu apa dulce ca sa poti compara pozele de acolo cu ce vezi tu in bazinul tau.
tocmai ti-am lasat mesaj si link spre poze. mersi anticipat
Am eu Hydrocotyle leucocephala cita vrei. Problema e la distanta.
Ai drum prin Cluj?
in ultima poza nu e staghorn! e o alta alga, verde.

cauta vreo 2 pomaceea mari, in maxim 24h o sa vezi diferenta Garantat!
Am adaugat poze cu ei la albumul meu din semnatura.

Da, trimit si in tara daca exista posibilitati de a ajunge in citeva ore, pentru a minimiza riscurile.
Pot pune si java moss in pachet, fara probleme.
am de vinzare vreo 50 bucati. pretul este de 2,5 ron bucata. sunt adulti, peste 2cm
scalarul nu are probleme cu guppy maturi. din punctul asta de vedere nu ai de ce sa iti faci griji. am testat.
cauta "planaria". seamana?
pe tubul de silicon trebuie sa scrie explicit "acvarii", nu doar "lipit sticla". eu am folosit Ceresit Silikon glass negru
un sac de nisip pentru substrat nu iti ajunge, crede-ma. doar pentru cazul in care vrei doar sa acoperi sticla de pe fund... asa cit sa zici ca nu se vede. ia cel putin 2 saci si cauta la depozitele de materiale de constructii nisip, e foarte ieftin sacul.
o sa-ti ia o vesnicie sa-l speli

am vazut la un alt coleg forumist un bazin de 500l in sufragerie. cred ca nu apuca sa curete un capat de bazin ca celalalt are deja nevoie de atentie... o sa necesite foarte mult efort din partea ta sa intretii 700l.

si recomandarea de mai sus cu masca e buna. daca intri de tot in bazin cred ca e un sentiment mai placut decit sa atirni deasupra lui incercind sa fixezi un fir de hemianthus.

si o ultima parere: 90h e PREA mult. ai sa vezi
adriancalotescu: ieri am inlocuit si la mine in acvariu substratul. am folosit aproape un sac (de 40kg) de nisip, spalat. si cred ca pe alocuri am pus prea putin. si recomandam nisipul la sac de 40kg pentru ca e ieftin, eu l-am luat cu 5ron.
fiind o planta de suprafata riccia o duce bine cind e aproape sursa de lumina. nu stiu ce posibilitati ai sa pui putin fertilizant in bol, dar co2 va lua din aer daca o lasi sa pluteasca. daca vrei sa o pastrezi inca in bol eu recomand sa o pui linga un geam cu mult soare, nu e cazul sa uzezi tubul fluorescent si implicit curent electric.
 
Forum Index » Profile for jax » Messages posted by jax
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com