[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ovi_vl
Forum Index » Profile for Ovi_vl » Messages posted by Ovi_vl
Message
Daca nu deranjeaza, se poate partaja programul de lumina?
Update. ?i a revenit, apa e cristal clean, am introdus ?i primi corali.
@BBogdan - multumesc de acolo am comandat , functioneaza insa problema este in felul urmator : adaug clarity - se limpezeste apa - arunc pleronul - apoi in 2 3 zile apare iara.

Mentionez ca am clatit insistent nisipul dupla reef ground inainte sa il pun. Momentan nu detin skimmer. Oare de la ce sa fie?
Salutare!

@Sebastian, la acceeasi concluzie am ajuns si eu, pare a fi praf foarte fin de nisip pe care pleronu din sump nu prea il filtreaza. ( am cautat sa comand niste seachem clarity dar nu prea il gasesc pe stoc)

Am testat constant si NH3 ramane pe la 0.8- 0.4 , adaug bacterii zilnic si cele 2 cuburi congelate de krill pe care le am adaugat aproape au disparut.

Ca sa mai conserv bugetul si sa mi fac de lucru , mi am construit propiul sistem de auto top-off din piese de pe Emag. (traiasca emag genius ) -aveam in plan sa pun un plutitor si pentru a proteja pompa de a merge pe uscat insa mi e teama sa nu se defecteze fiind mereu scufundat. (pt senzorii de nivel am 2 plutitoare in serie pentru redundanta). Am mai comandat capac de plasa si un magnet de la tunze. Pe drum si primul wave maker. Revin cand am noutati.

image
image image image

image image
Va multumesc pentru incurajari!

Momentan apa e putin tulbure desi am spalat atat nisipul cat si pietrele ininte de a le baga.

Pare a fi o suspensie foarte fina in apa ca un nor asa , nu stiu daca e de la nisip sau sunt bacterii care plutesc in coloana apei.

Am observat cam de 1 saptamana treaba asta , nu pare ca vrea sa se limpezeasca.
Multumesc pentru incurajare!

Atasez niste rezultate de teste din ce am momentan la indemana:

ph8 , kh7 , po4 0?, nh3/nh4 red sea - multiple teste arata 0.4

salinitate : 1026 constant

Am niste dileme cu pompele de valuri : sa merg pe 2 jebao mlw 10 sau 1 singur cros flow mcp-70 ?

Cu lumina ma gandeam si eu tot la o hydra 32 sau sa caut 2 ai prime 16 sh... bazinul fiind in ciclare inca nu e o prioritate
Tot adun echipamente...
Salutare! Numele meu este Ovidiu si vin de pe vremea când era cool sa conversezi pe yahoo messenger, sa stai pe canale de dc++ si sa ai playlist-uri salvate în Winamp. Stiu suna nostalgic, dar pe vremea aia abia descoperisem forumurile si ele mi au deschis orizonturi catre hobby-uri pe care atunci doar visam ca mi le voi putea permite. Însa urmarind topicuri,jurnale si experientele oamenilor parca traiam si eu experientele alea odata cu ei/voi. (Asta este, ramân un nostalgic al forumurilor!) Dupa ce m-am apucat de pescuit la rapitori, drone, automodele, snowboard si altele, a venit timpul sa abordez acvaristica de apa sarata.
si acum sa trecem la subiect:

Acvariu ~ 78x50x50 (volum efectiv apa ~227l) cu stand si sump (lucrat frumos de @Eugen de la reef Romania)
Echipamente: pompa recirculare jebao 5500l
2 Duze random flow
Piatra uscata aprox 18kg + 2 bucati de piatra cu coralina pe ea foarte mici tinute într un borcan din Marea rosie (don't ask)
Scape am vrut sa l fac cu mana mea , contine 2 tije de fibra de sticla pentru rigidizare
Nisip dupla marin reef Ground 1-2mm
Sare pure ocean de la prodi bio
Acvariu startat pe 24.03.2023
Incerc sa mi amintesc cum se ata?eaz? imagini pe forum :d
Am incercat mai multe variante de scaping.
(lampile sunt de apa dulce , doar provizoriu- am dat albastru la max , rosu 10% alb 10% verde 0%)

image image image

image image image

image image image


Postez si eu aici ,cu o intrebare : a incercat cineva sa inmulteasca Alburnus alburnus (popularul oblete) in acvariu,as incerca un experiment iarna asta dar nu stiu daca mai gasesc pestisori acum (mentionez ca locuiesc aproape de olt) ... Daca reusesc in acvariu , as trece la productia la scara mai mare ... cat sa mi asigur necesarul pentru pescuit. (este un peste momeala foarte bun la salau) .
 
Forum Index » Profile for Ovi_vl » Messages posted by Ovi_vl
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com