[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sarky
Forum Index » Profile for Sarky » Messages posted by Sarky
Message
Salut, mul?umesc pentru r?spunsuri.
Arata ok profilul de aluminiu de 2m.
C? ?i led uri înc? nu am g?sit ceva concret. Din cate am v?zut pe diferite forumuri nu se g?sesc a?a de u?or benzile de calitate. Ce banda îmi recomanda?i? Acvariul este plantat.

Dan.pavelescu sunt interesat de "coaja" l?mpii.

?i varianta de radiator arata ok, dar nu este prea greu ? As vrea sa fac cu prindere pe sticla (sticla 6 MM acvariu Hornbach).
Salut, as dori sa fac o lampa led pentru acvariu. Am urm?rit mai multe grupuri de Facebook ?i anun?uri olx, dar nu pot s? g?sesc pe internet capacul l?mpii (profilul acela de aluminiu care e la 99% din l?mpile homemade) sau macar cum se cheam?. Am un acvariu de 80 cm lungime ?i as vrea sa fac eu lampa cu arduino ?i alte nebunii. Ave?i idee cum se cheam? sau unde g?sesc acea piesa?

Un link : https://m.aliexpress.com/item/1005001972992009.html?pid=808_0000_0105&spm=a2g0n.productlist.0.0.442637bbiQijio&browser_id=b8e1412d63de418da27edeca733c1470&aff_trace_key=41149399022b48aa87449fda176cd4ef-1615832961352-05058-_pz9sEiR&aff_platform=msite&m_page_id=ncfqgkrkcdocadxp1783726720819b3b9a0021aa64&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com/kf/Hf6125ce615d9466b9e2fc77db4be6b64i.jpg_640x640Q90.jpg_.webp
Am luat modelul 501 din cauza dimensiunilor pana la urma. Am scos putina apa din acvariu, am clatit filtrul in ea si l-am montat impreuna cu filtrul actual. Am procedat bine asa? trebuia scos filtrul vechi? Am cumparat si niste lava vulcanica sa pun in el dar nu mi-am dat seama cum sa o pun inca.
Salut,

Raul, ma uitam la un review cu filtrul sugerat de tine si cad ca este aproximativ 2/3 din marimea acvariului meu. Chiar trebuie un filtru asa de mare? Are 23x13x16 cm si avcariul meu are 35x20x23. Nu ar merge unul mai mic?
acvariul meu are inaltimea de 23 de cm. Nu e cam mare filtru sunsun?
Filtrele tip cascada nu fac zgomot mai mare decat cele interne?( e foarte aproape de pat acvariul)
Cum as putea imbunatatii filtru asta? Ce as putea pune in locul buretelui negru?
trebuia sa il spal direct in acvariu? Inca nu am aruncat apa in care am spalat buretele
Am facut schimbul de apa si am curatat filtrul in apa scoasa din acvariu. Parca sunt mai vioi neonii acum
Acum am curatat pentru prima oara filtrul dupa 2 saptamani...
Nu am crezut ca se imbiba asa de repede asa de mult. Acum filtrul zici ca e pe modul turbo. Le dau mai putina mancare si au program cu lumina, acum cu filtru curat cred ca o sa scap de ele in cateva zile. Uitasem sa mentionez ca ma pus si niste easy life profito si dupa au aparut algele, nu o sa mai pun.

Pentru lumina cred ca o sa tin becul asta ca e led pana cumpar niste banda rgbw si o fac frumos timer cu arduino.
Salut si multumesc pentru raspunsuri.

Ugarit5:
1.Lampa are un bec de 70W.
2.creveti red cherry

raul.tatulescu:

Ai dreptate cu hranirea, a fost pusa prea multa mancare. Acum vin de la hornbach, am vrut sa iau un otto dar nu aveau si au zis sa sun miercuri ca au aprovizionare cu pesti. Plecasem cu gandul sa iau si un aspirator de substrat dar am gasit doar la 80 de lei si 250. O sa dau o fuga maine sa caut la animax sa iau unul la 20 de lei si o sa le fac curat.
Nu am capac la acvariu, nu o sa iasa melcii la plimbare?
Pentru iluminare ce metoda mai ieftina imi sugerati pentru moment? (pe viitor vreau sa fac o lamba cu niste benzi led rgb si 1 sau doua benzi uv dar asteptam salariul).

Seara frumasa!
Salutare!

De ceva timp voiam sa incep drumul in acvaristica, iar cu ocazia craciunului am primit un acvariu de 20 si ceva de litrii, o pompa claro 300 si un incalzitor. Initial voiam sa incep cu ceva mai mare dar daca am primit acest cadou am zis sa incerc si asa.

Acvariul l-am lasat la ciclat 2 saptamani ( am folosit easy life filter mediu si easy life easystart). Dupa ce am aranjat cu cateva plantute am pus 10 creveti si 10 neoni.

Am atasat poze cu acvariul, nu este pus la punct, dar timp pentru imbunatatiri este destul. Am observat de vreo 2 3 zile ca au aparut niste alge pe plante. Am facut cateva poze si am pus pe un grup de fb de acvaristica pentru incepatori, dar nu am primit raspunsuri detaliate, adica am primit doar unul: "Trebuie un filtru mai mare in cascada ".

Cum se cheama aceste alge? Din ce cauza au inceput sa apara si ce pot face pentru a scapa de ele ?

Temperatura setata este de 24-25 C, iar lumina este de la o lampa de birou ( Vreau sa fac iluminarea custom cu banda led si inca nu m-am decis la ce componente).

Multumesc!

image
image
image
 
Forum Index » Profile for Sarky » Messages posted by Sarky
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com