[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sagi
Forum Index » Profile for sagi » Messages posted by sagi
Message
Ma voi concentra mai mult pe decor in viitor.
Momentan am vrut sa fiu sigur ca toti pestii sunt ok.

Ah, acum am vazut editarea cu stockul de pesti.

Am fost ieri sa iau niste neoni, dar doar ce i-au adus si sunt in carantina.
Mai astept putin sa vad daca iese ceva din ouale depuse ieri, ca nu vreau sa stresez pe nimeni
Sticksurile par ca-si fac treaba bine. Daca vad ceva schimbari o sa-l incerc

mersi
Mersi, o sa inlocuiesc.

Am folosit niste PlantaMin acum o luna, dar de atunci am pus niste sticks la radacini si vad ca plantele o duc destul de bine.
Pietrele sunt luate de la un magazin specializat in acvarii, le-am si testat si nu sunt.

Am 4 cory, 7 neon tetra + 2 glowlight, 3 guppy si 3 platty.

In filtru am biopad, carbon pad, nitrax pad, burete coarse si fin si filter media.


PS: scuze pentru semi engleza, dar nu am avut treaba cu acvariile cand stateam in Romania si nu prea stiu denumirile
Salut,

Initial l-am pus pe cel mic pe picioare sa pot salva pestii.
Apoi l-am luat pe cel nou care-i un Juwel Rio de 125L. Folosesc filtrul cu care a venit, un Bioflow M.

Lumina tot de la Juwel (High Lite Tubes Rio 125 Day and Nature T5 Set).

Pestii sunt mult mai fericiti, am mai luat cativa de cand cu mutarea si Cory chiar a depus oua
Ca update, am ajuns la urmatoarea solutie
Mersi mult Raul.
Cineva a vrut sa scape de el pentru ca nu-l ingrijea.
As scoate ornamentul doar ca o sa raman cu o teava in mijloc.

Vezi aici cam cum ar trebui sa arate:

https://www.biorb.com/aquariums/tube/

Poate clarifica cineva ce pesti sunt ?

Mersi
Alex
Este un ornament plin de alge. L-am curatat deja si arata mult mai ok.
Atasez si o poza cu acvariul pentru a intelege la ce ma refer (si pentru a provoca putina greata )
Salutare.

Cineva dona un acvariu Biorb Tube 30 L intr-o stare foarte proasta.
Are si 5 pesti si l-am luat pentru a incerca sa-l salvez. Din ce imi dau seama este un albino cory catfish, 2 tetra si 2 molly.

Am inceput sa curant ornamentul din jurul tubului si voi continua cu restul dar as vrea niste sfaturi inainte de a face ceva stupid.
In primul rand as vrea sa identific pestii exact pentru a sti daca sunt prea mari sau prea mici pt dimensiunea acvariului, daca mai trebuiesc luati altii etc.

Am deja un kit cu filtru nou, water conditioner si biological booster.
Voi merge sa mai cumpar ce mai este nevoie asa ca orice sfaturi sunt bine venite.

Mersi mult
Alex
Salutare. Sunt Alex din Constanta dar locuiesc in Jersey de ceva ani.
Cineva a donat un acvariu Biorb Tube de 30 L intr-o stare foarte proasta. L-am luat pentru a incerca sa il aduc intr-o stare ok si sa salvez pestii. Sunt cel mai incepator asa ca o sa am nevoie de multe sfaturi
 
Forum Index » Profile for sagi » Messages posted by sagi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com