[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LoveFish
Forum Index » Profile for LoveFish » Messages posted by LoveFish
Message
Pardon casa.
Ce tamplarie visezi?ti-as face o poza sa vezi in ce cada stau eu nesimtitule dar adaptorul ars de la aparat,tu traiesti in cocina cu corciturile tale de pesti alber.
M-am uitat putin peste el dar nu m-a ajuta caci internetul este plin de site-uri.Reciteste-mi intrebarea.
M-am interesat de informatii utile,macar raspundem-mi la intrebare,de ce pestele sanitar hoplo se comporta astfel cum am scris mai sus,temperatura de 24 grade C nu este potrivita?
Ce este ciclarea apei?stiu doar ca este ceva cu biotopul unui acvariu si bacteriile din acesta,am un acvariu de 25 l de o zi,am mai avut 3 de 3 litri,5 litri si 10 litri.Mie nu m-i se pare ca un expert in acvaristica inseamna o persoana care are 100 de acvarii de 1000 de litri,eu am cunostiinte destul de avansate.Eu cand schimb apa o schimb complet,nu am furtun de schimbat apa si nu imi voi cumpara.Ce se poate intampla daca schimb apa complet?toti cunoscutii si persoanele care pestii nu sunt o pasiune inraita pentru ei o schimba lafel si nu le mor pestii instantaneu ci de batranate.
Am o solutie de pus in apa=Easy life/fluid filter medium.
Nu prea stiu ce inseamna a cicla,dar cred ca are legatura cu echilibrul natural al unui acvariu(raspandirea bacteriilor,creeinduse un mediu natural,etc...).
Eu cand schimb apa,o schimb complet,nu ma intereseaza ca biotopul acvariului dispare sau dispar bacteriile benefice din acvariu,nu am furtun de extras mizerii.
Lemon,eu sunt o persoana responsabila,am citit tot ce se poate despre pestii mei,dar nu pot dezlega enigma temperaturii apei.
Acvariul meu nu este supra-populat,cum am mai spus nu fac colectie,vreau sa primesc un raspun concret de la un expert in legatura cu pestele hoplo si temperatura apei.Am ales 24 grade celsius de-odata caci am facut media temperaturii necesare tuturor speciilor pestilor mei .
Pai cei doi gurami(un mascul mai mic decat celalalt) nu se bat cu guppy,doar intre ei se alearga prin acvariu mai rar dar nu isi provoaca rani.Mie m-i se pare ca se joaca,stiu ca masculii sunt teritoriali si agresivi,dar nu si ai mei,toti pestii mei sunt pasnici si nu se bat.
A crescut cam 4 cm in acvariul pe care-l aveam de 10L,nu fac colectie de pesti si nici gradina acvatica,ii tin de placere,nu ma stresez noaptea cum fac unii care au 100 de acvarii de 1000 l.
Atunci cand scot aparatul claro 300 observ ca incep sa se linisteasca,exista mai multe feluri de a te linistii,si asa trag concluzia ca au ridicat moralul cu 25%.Iar activitatea de 40%,m-am gandit ca sunt speriati de filtru si ca APROAPE sunt de 2 ori mai activi
.Dar vreau sa stiu la ce temperatura trebuie sa fie apa,caci am setat termostatul la 24 grade C.
Salut,am intr-un acvariu de 25 l cu capac 2 Guramy(masculi), 4 guppy(o femela, 3 masculi pasnici), un sanitar(hoplo) si 3 xiphos.
Am un aparat >termostat hermo plus 25 de 25 W si un aparat de oxigenat Claro 300.La cate grade ar trebui sa setez termostatul(incalzitorul), este setat la 24, este bine?
Mai este ceva,am cumparat acvariul acum o zi,pestele sanitar hoplo se agita mult, parca este la maraton in acvariu, se duce la suprafata de 5-10 ori si ba izbeste cu coada suprafata ba dorsal ba ia aer si apoi se invarte prin acvariu si se aseaza la loc si repeta figura peste 5 minute.Ce temperatura ar trebui sa setez? am dat la 24 de grade C. Poate nu ii convine temperatura, stiti daca aparatul de oxigenat Claro 300 trebuie complet scufundat in acvariu? Caci abservat ca are niste linii unde sunt gauri si se vede un burete de sarma, m-a tem sa nu fie curentati.Cand scot aparatul de oxigen sunt mai activi pestii cu 40% si mai calmi cu 25%. Este amplasat in coltul stang sus si face,, bule,, in pozitie dreapta.
La mine cresc foarte greu............
 
Forum Index » Profile for LoveFish » Messages posted by LoveFish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com