[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: pomi
Forum Index » Profile for pomi » Messages posted by pomi
Message
Da. Nici un peste nu e identic cu altul la agresivitate. Acum sper sa nu ii nimeresc tocmai pe aia cu "pandalii la cap". Fiecare cu norocul lui .
Citisem cu atentie . Eu am comparat agresivitatea Demasonilor intre ei cu cea a Cynotilapia afra cu alte specii. Oi vedea eu pana la urma ce si cum dar in orice acvariu cu africani se aplica ce am zis eu cu diminuarea agresivitatii.
La fel de rai sunt si Demasoni intre ei. Dar daca au spatiu suficient, locuri de ascuns si multi pesti in jur agresivitatea se diminueaza.
Am zis 10 specii ca sa am de unde sa scad in caz ca nu gasesc exemplare frumoase. Macar 5 din astea 10 sa gasesc si sunt fericit. Daca oi gasi din toate exemplare frumoase o sa ma incumet sa le iau. Cred ca ar da bine.

Din ce am vorbit cu colegii mi-am facut o lista provizorie:
Cynotilapia afra Cobue
Pseudotropheus acei
Pseudotropheus polit
Pseudotropheus flavus
Pseudotropheus Kingsizei
Pseudotropheus Demasoni
Labidochromis Caeruleus
Labidochromis Hongi
Melanochromis Maingano
Maylandia Callainos

Apropo, "microbul" asta cu acvariu mare cu mbune il am de cand am venit la tine sa iau pestiucii aia. M-ai "contaminat".
Am in plan un acvariu biotop Malawi. La dimensiuni m-am gandit 200x60x50 adica 600 litri brut. Scazand decorul 3D, nisipul si pietroaiele din acvariu cred ca o sa aiba maxim 500 litri net. As dori de la cunoscatori o lista cu cele mai frumoase si colorate mbune pe care le pot gasi la noi, bineinteles compatibile. Pe net am cautat dar sunt foarte multe specii si multe nu se gasesc pe la noi. Multumesc anticipat.
S-au dat.
....una din cele mai bune combinatii.
La volumul acvariului tau poti sa pui cam 10 pesti maxim(2 familii). Se potrivesc de minune 5 caereleus si 5 elongatus. Iti trebuie o filtrare de minim 3 ori mai mare decat o filtrare standard pt 180L. Trebuie sa pui nisip fin si pietre calcaroase, pietre pe care le aranjezi in asa fel incat sa creezi ascunzisuri pentru pesti. Poti sa pui si anumite plante dar un acvariu cu africani arata mai bine fara, parerea mea.
Cam de la ce marime se albastresc elongatus? Am unul singur care e mai albastriu, ceilalti 4 care sunt un pic mai mici sunt mov.
Ii am din ianuarie, dar habar nu am cum se numesc. I-am luat cu 3 lei bucata. Acum ii dau cu 10RON amandoi. Ii puteti vedea in filmuletul de mai jos:

http://www.youtube.com/watch?v=NmcFcphr8DY

0726 333 350
Se ridica de la Piata Muncii.
Aia mici sunt pui de Nigro pe care nu i-am prins cand i-am dat. Sper sa ii prind in curand.
Pietrele de la baza nu sunt pe nisip, restul peste.
Nisipul e din vechiul setup (cu Nigro), cu granulatie 1-2mm si putin pietris negru de 3mm. Stiu ca trebuia mai fin dar nu m-am mai complicat sa scot tot nisipul din vechiul setup.
Incep sa apara si algele...

http://www.youtube.com/watch?v=bURa-DxxHEI
Daca "suflu" buturuga cu ciment ar merge ???
Cred ca varianta cu polistiren ar fi cea mai indicata. dar trebuie sa ma gandesc la o forma care sa se potriveasca cu restul "muntelui" de pietre.
Asta e acvariul

http://www.aquarium.gr/product_info.php?manufacturers_id=17&products_id=1335&language=en&osCsid=s4grsgdmnp84iil5t8sclt1s14
Are 12 kg.
Am o piatra luata de la mare in scopul asta, dar mi se pare cam grea. Ca sa o pun in acvariu, mai trebuie sa pun inca o piatra de sustinere in spate ca sa stea iar sticla acvariului e de 6. Exista sansa sa crape daca o mai pun si pe asta?

image
Multumesc frumos. Da, pestii sunt pui. Au 4-5 cm.
Cu ce as putea sa inlocuiesc buturuga care imi ascunde filtrul si incalzitorul, ca mi se pare mie ca nu prea se potriveste la Malawi.
http://www.youtube.com/watch?v=fWktXn7evrU

Pestii sunt de la Lofty.
Rezolvat.
 
Forum Index » Profile for pomi » Messages posted by pomi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com