[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ancistrus ... ce si cum :?:  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Inca o mica mare nelamurire. Bucuros ca am nimerit o pereche de ancistrusi, am ajuns sa ma indoiesc ca am o pereche. Masculul a crescut mai repede, si coarnele s-au facut vizibile la fel de repede. Ce credeam ca e femela, a crescut mai incet, si coarnele erau mici. E da din mici s-au facut mai mari, (tot nu se compara cu cele ale celuilalt, dar sunt bifurcate si marisoare...)

Anistrusii :
image
image

Voi ce ziceti Si eu care abia asteptam sa ii pun la icrat... mai e vre-o sansa

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

sorry, nu cred ca sunt sanse! dar cate o femela le va prinde bine! vezi ca mai apar prin Obor, din cand in cand, mai ales la D-na Rodica.

Bafta

http://www.seachem.ro
[Email]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

inca ceva, nu prea se vede varful pectoralelor, daca au spini multi si de vreo 1-2 mm in cate un smoc la capatul fiecarei pectorale, sigur sunt masculi( asta ca sa fim noi siguri ca am facut tot ce se cere, ca daca ne luam dupa nas si barba, ai doi "ficiori")

http://www.seachem.ro
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

2 masculi ca la carte ...sa-i stapanesti sanatos Gaseste-le o fata,doua,trei...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sa-ti traiasca baietii si ai de grija, sa le gasesti cate o fata buna ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

lukaboy wrote:inca ceva, nu prea se vede varful pectoralelor, daca au spini multi si de vreo 1-2 mm in cate un smoc la capatul fiecarei pectorale...


din pacate au amandoi. tot cel cu coarnele mai mari are si spinii mai mari, dar tot spini se cheama si la alalalt.

koala wrote:
... sa-ti traiasca baietii si ai de grija, sa le gasesti cate o fata buna LOL ...


O sa incerc sa le caut fete, cu toate ca prin zona nu prea cred ca o sa gasesc ancistrusi maturi . O sa incerc si la cumparari daca nu gasesc.
Mersi mult pentru lamuriri ... am imbulinato

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

nemo wrote:

O sa incerc sa le caut fete, cu toate ca prin zona nu prea cred ca o sa gasesc ancistrusi maturi . O sa incerc si la cumparari daca nu gasesc.
Mersi mult pentru lamuriri ... am imbulinato


Nu ai imbulinat-o, dimpotriva, mai ales ca la ancistrusi masculii sunt cei care au grija de ponta si de gashca de pui. Astfel, numarul de puiuti este direct proportional cu numarul de tatici.

De asemenea, doi masculi se vor stimula reciproc( spiritul de competitie, tipic masculin).

Deci, o fetita si doua scorburi misto sunt un potential mai mare decat doua femele si un mascul!

Asa ca spor la treaba!

http://www.seachem.ro
[Email]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Din pacate nu am gasit nici o femela matura. Acu ca m-am mutat inapoi in Timisoara, mai trag sperante. Numa sa imi aduc si acvariul, ca inca nu l-am adus. Sper sa nu sparg acvariul cu transportul

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com