[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
gupi urati  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
andu_ban
Junior member

Joined: 10/01/2009 12:25:45
Messages: 16
Location: militari
IP:
Offline

am 2 masculi de guppy pe care cand i-am luat erau foarte frumosi unul dintre ei era albastru indigo iar celalalt multicolor acum cel indigo este aproape gri iar multicoloru este mai sters si ambi nu cozile franjurate ca si conditi toate sunt sadisfacute (filtru ,aer,termostat ,doar pesti compatibili in acvariu de 50 de litri 9 pesti mancare de la terta 2 feluri si purici max de 2 ori pe zi,lumina,plante si naturale si asrtificiale).Acum stau si ma gandesc unde gresesc sau ce se intampla ????de ce isi pierd din culoare??? ce le mai trebuie?
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pestii aia compatibili ce specii sunt ? Guppy isi pot agata cozile in plantele artificiale sau alte obiecte de decor (mai ales daca sunt fugariti de alti pesti).Sau pot avea finrot de exemplu( o boala care face sa arate asa coditele la pesti).In privinta culorii,conteaza si ce culoare are backgroundul si substratul.Daca sunt culori mai deschise,si guppy vor avea o nuanta mai deschisa.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

andu_ban wrote:am 2 masculi de guppy pe care cand i-am luat erau foarte frumosi unul dintre ei era albastru indigo iar celalalt multicolor acum cel indigo este aproape gri iar multicoloru este mai sters si ambi nu cozile franjurate ca si conditi toate sunt sadisfacute (filtru ,aer,termostat ,doar pesti compatibili in acvariu de 50 de litri 9 pesti mancare de la terta 2 feluri si purici max de 2 ori pe zi,lumina,plante si naturale si asrtificiale).Acum stau si ma gandesc unde gresesc sau ce se intampla ????de ce isi pierd din culoare??? ce le mai trebuie?


Da-le un meniu cit mai variat si scoate purecii pentru ca nu au nici o valoare nutritiva. Incearca mincare din gama Hikari.
In ceea priveste cozile franjurate - 2 pastile de Furazolidon la 25l apa. In 2 zile cu totii ar trebui sa aibe cozi mari si frumoase.
icewrc
Junior member

Joined: 25/04/2008 15:08:47
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote: 2 pastile de Furazolidon la 25l apa


Asta nu am auzit-o pana acum, dar daca nu e o gluma ar trebui sa mentionezi si concentratia ca sa nu se constipe totusi.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

icewrc wrote:
Dolly wrote: 2 pastile de Furazolidon la 25l apa


Asta nu am auzit-o pana acum, dar daca nu e o gluma ar trebui sa mentionezi si concentratia ca sa nu se constipe totusi.


Nu oi fi auzit tu multe, dar nici nu ai cautat pe forum. Iar concentratia e mentionata, in caz ca nu ai observat. 2 pastile de Furazolidon la 25l apa.

Si sa verifice pH apei care trebuie sa fie in jur de 7 pentru guppy. Daca o fi 5 -5,5 - nu e de mirare ca au cozile zdrente.
icewrc
Junior member

Joined: 25/04/2008 15:08:47
Messages: 45
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am zis ca am auzit multe, dar in 10 de cand am acvariu am mai aflat cate ceva. Recunosc ca cele mai multe lucruri le-am invatat de aici si nu am avut intentia sa te ironizez in nici un fel.

Din cate stiu eu exista Furazolidon de 50, 100 mg si nu cred ca nu e nici o diferenta la dozare in cazul asta.
aquafm
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2008 20:31:25
Messages: 63
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cred ca icewrc intreba de cate mg sa fie pastila. Se gasesc si de 25 si de 100. 50 sau 200 mg la 25 l apa?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca este vorba de 2 pesti, ii separi, curatenie absoluta in bazinul de carantina, aerare puternica si o singura pastila de 25 de furazolidon e suficient. Daca in 2-3 zile maxim nu se refac, maresti doza - adica o pastila de 100.
andu_ban
Junior member

Joined: 10/01/2009 12:25:45
Messages: 16
Location: militari
IP:
Offline

Am sa incerc treaba cu pastila in acvariu mai am 6 neoni si 2 sanitari precum si un pui de gupy.Acestia banuiesc ca nu vor fi afectati de pastile
[Yahoo!]
alpha16
Junior member
[Avatar]
Joined: 12/09/2009 16:16:23
Messages: 25
IP:
Offline

da-le fulgi si alea ajuta la culoare...
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Alpha ce topic antic ai dezgropat... Uita-te si tu la data cand s-a postat ultima data te rog...daca e vechi postul si nu ai ceva foarte util sau important de scris in el,e bine sa il lasi acolo la naftalina

Until you find someone worth dying for, you never really live.
yamann
Unripe member

Joined: 07/01/2010 21:50:48
Messages: 1
IP:
Offline

cu ce alte specii (exclus xifo ) se mai pot imperechea guppy?
care e deosebirea intre guppy normali si cei imperiali?(rog o poza cu cei imperiali/regali)
[/size]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

yamann wrote:cu ce alte specii (exclus xifo ) se mai pot imperechea guppy?

este 1 aprilie si eu inca nu am aflat?

This message was edited 2 times. Last update was at 07/01/2010 22:28:19


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred ca face glume proaste smilie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com