[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sanitar sinucigas  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
adriana
Junior member

Joined: 25/03/2008 19:56:07
Messages: 53
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu o problema cu un peste. Am luat de la tatal meu 2 sanitari mari de vreo 15 cm poate chiar mai mult (nu stiu de care specie sunt). Problema e ca unul dintre ei face gauri in pietris, dar atat de adanci ca ajunge la substrat. Nu mai zic ca apa e maloasa - ca iese tot substratul, dar parca nu face bine nici pestilor. Ce ma fac eu cu el? Cum se fac sa nu mai faca gauri?

Multam'
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adriana wrote:Am luat de la tatal meu 2 sanitari mari de vreo 15 cm poate chiar mai mult (nu stiu de care specie sunt).
Sper ca nu in acvariul acela de 54 litri, nu?

adriana wrote:Ce ma fac eu cu el? Cum se fac sa nu mai faca gauri?
In ceea ce priveste rezolvarea problemelor comportamentale, sunt trei metode mari si late de a o scoate la capat cu un sanitar sinucigas sapator din fire:
1. Scoti tot substratul. O sa vezi atunci si un sanitar sinucigas ofticat.
2. Faci si tu gauri. O sa vezi atunci si un sanitar sinucigas confuz.
3. Il dai de unde l-ai luat. Nu o sa mai vezi niciun sanitar sinucigas.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
adriana
Junior member

Joined: 25/03/2008 19:56:07
Messages: 53
Location: Bucuresti
IP:
Offline

haha

Din pacate l-am luat de acolo pentru ca stateau intr-un acvariu de 20l. Si mai bine in al meu de 54, decat in cel de 20 l. De dus inapoi nu am inima. Intentionam sa ia un au acvariu mai mare, dar nu sunt finante momentan. Daca scot subtratul ce fac cu plantele? Oare un fertilizant care sa il pun in apa e suficient?
spulberica
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 15:59:58
Messages: 105
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

off-topic
1. Scoti tot substratul. O sa vezi atunci si un sanitar sinucigas ofticat.
2. Faci si tu gauri. O sa vezi atunci si un sanitar sinucigas confuz.



on-topic
Da-l inapoi. Ce faci cu un buldozer intr-o gradina japoneza?
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

adriana wrote:Nu mai zic ca apa e maloasa - ca iese tot substratul, dar parca nu face bine nici pestilor.


Inseamna ca te ajuta sa cureti substratul, urmarindu-i pe ei cu furtunul!

Daca iti faci acvariu curand, sigur ca e mai bine sa stea in 54l decat in 20l pana atunci. Si e posibil sa faca ravagii mai mici intr-un acvariu mare, cu substrat mai serios si plante inradacinate bine.

Acum am vazut la ce substrat te referi. Dar ideea e aceeasi, intr-un acvariu mare vei avea stratul de pietris mai gros, deci poate nu va mai ajunge la substratul fertilizant. Plus ca intr-un acvariu mare o sa aprecieze si niste "cruising", ce nu poate face intr-unul mic, si poate mai uita de sapat. La mine asa s-a intamplat cu hoplo.
tznetbrolly
Junior member

Joined: 11/01/2009 11:27:41
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu am 4 hoplo si stau intr-o pestera de piatra ascunsi toata ziua..din cand in cand isi fac curaj se duc la suprafata cu viteza, arunca 1l de apa pe pereti si se ascund iarasi.....imaginati-va, 4 trabuce intr-o scorbura ingramaditi unul peste altul .... sper sa nu fie toti masculi
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pai daca sunt ingramaditi de ce nu le mai pui macar o ascunzatoare?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
D3v1l
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2008 12:15:49
Messages: 26
Location: Tulcea
IP:
Offline

Cred ca specia de care zici tu e asta ? hoplosternum thoracatum

image

Daca ai specia de mai sus ar fi o solutie ai putea introduce un tub de plastic negru si numai cand o sa dai de mancari vor iesi de acolo ei tot timpu cauta loc de ascunzis chiar si o nuca de cocos mai mare dak ai poti pune.
[Yahoo!] [ICQ]
tznetbrolly
Junior member

Joined: 11/01/2009 11:27:41
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai au doua ascunzatori, una mai mica unde incap doar 2, dar toti o prefera pe cea mare...de fapt cred ca le place sa stea unul langa altul

http://s657.photobucket.com/albums/uu293/tznetbrolly/?action=view&current=DSC00270.jpg

http://s657.photobucket.com/albums/uu293/tznetbrolly/?action=view&current=DSC00251.jpg

http://s657.photobucket.com/albums/uu293/tznetbrolly/?action=view&current=DSC00269.jpg
alexthe1
Member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 22:38:44
Messages: 131
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt destul de mari
Ma gandeam ca sunt mai mici dupa dimensiunile acvariului.

Nice one doc'!
[WWW] [Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acvariul tau e un pic suprapopulat. Si mai bine scoate scoicile si rapanele alea din apa, ca le fac rau pestilor.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Eu zic ca de acum un an si ceva le-a cam scos. Asta daca o mai avea acvariu, intre timp.
HoploX
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 18:51:24
Messages: 30
IP:
Offline

da-i la un pet-shop daca nu poti inapoi !
aia au acvarii libere si sunt sigur ca o sa ti-l accepte ;)
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

topicul e vechi,....
un mic acvarist :)
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 16:28:47
Messages: 26
Location: Constanta
IP:
Offline

1.Scoicile schimba pH-ul din apa,adica face rau la pesti+ca se pot taia in ea.
2.Sanitarilor le plac sa faca gauri deoarece la multe specii le plac sa-si faca treaba in toalete facutede ei.Mai ales sanitarii.
Nu-i poti zice ca-i sinucigas deoarece lui ii place sa faca curat.Nu-l cheama sanitar doar ca mananca doar ce ramane de la pesti,lor le place sa stranga mizeria intr-un coltisor(asa imi fac si mie) si dupa ce au terminat de strans o aspir eu cu tubul de curatat pietrisl
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

=)))) cred ca din FEBRUARIE 2009 s-a rezolvat problema intr-un fel sau altul

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

un mic acvarist wrote:1.Scoicile schimba pH-ul din apa,adica face rau la pesti+ca se pot taia in ea.
2.Sanitarilor le plac sa faca gauri deoarece la multe specii le plac sa-si faca treaba in toalete facutede ei.Mai ales sanitarii.
Nu-i poti zice ca-i sinucigas deoarece lui ii place sa faca curat.Nu-l cheama sanitar doar ca mananca doar ce ramane de la pesti,lor le place sa stranga mizeria intr-un coltisor(asa imi fac si mie) si dupa ce au terminat de strans o aspir eu cu tubul de curatat pietrisl

Opreste-te! Zau acum, inceteaza sa crezi cu tarie in toate prostiile spuse de cine stie ce "Mafalda al acvaristicii".
  • sanitarii nu mananca doar resturi de mancare. Daca ii dai mancare speciala pentru el vei vedea ca o va consuma cu placere.

  • sanitarii nu isi fac toalete (adica gropi in nisip). Nu sunt pisici!

  • Nu iti strang resturile intr-un colt. Probabil se aduna acolo purtate de curentul apei

  • Scoicile schimba pH-ul apei, nu din apa. ph-ul este o marime a aciditatii unei solutii. Unui corp i se poate modifica masa, nu masa din el.


  • Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
    [Email]
    mihai_ghe
    Membru de baza

    Joined: 01/03/2010 13:19:21
    Messages: 424
    Location: Bacau
    IP:
    Offline

    un mic acvarist wrote:1.Scoicile schimba pH-ul din apa,adica face rau la pesti+ca se pot taia in ea.
    2.Sanitarilor le plac sa faca gauri deoarece la multe specii le plac sa-si faca treaba in toalete facutede ei.Mai ales sanitarii.
    Nu-i poti zice ca-i sinucigas deoarece lui ii place sa faca curat.Nu-l cheama sanitar doar ca mananca doar ce ramane de la pesti,lor le place sa stranga mizeria intr-un coltisor(asa imi fac si mie) si dupa ce au terminat de strans o aspir eu cu tubul de curatat pietrisl

    Tu chiar te auzi ce spui,nu vezi ca comentezi cea ce nu stii,eu zic sa mai citesti vreo 2-3 luni tot ce gasesti interesant in forum si dupa aia incepi cu sfaturile plus ca comentezi un topic vechi de un an si ceva.
    [Yahoo!]
     
    Forum Index » Catfish
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com