[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vreau sa incep cu carasi...sfaturi...??  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

mi-am comandat un acvariu de aprox. 200l(900mmx400mmx600mm), si as vrea sa incep cu carasi...imi plac la nebunie...am citit toate topicurile pentru incepatori...as vrea sa intreb:
- ce fel de filtru sa folosesc: interior sau exterior
- de unde sa cumpar tuburi de neon corespunzatoare?(sunt din Fagaras, dar am drum saptamanal la Brasov)
- pestii ii iau de la un prieten, care are intr-un acvariu de 70 de l vreo 10 carasi...si i-am sugerat sa nu ii mai chinuie acolo, sa mi dea mie....el va ramane cu vreo cativa guppy intr-un alt acvariu de 54l de la Juwel....
- am citit de cati l are nevoie un caras...credeti ca eu ma voi descurca cu 10 la 200l ?(precizez ca sunt mici deocamdata 4-5 cm, doi dintre ai sa aiba vreo 7-8 cm)...daca nu....sa caut sa mai dau din ei..
- ca substrat as vrea sa folosesc pietris mai marisor...diametru aproximativ 1 cm...e bine...sau sa pun mai marunt dedesubt si asta deasupra...stiu ca pestii rascolesc violent pe jos..
- plante sunt bune anubias si echinodorus?

multumesc anticipat!!

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Nu trebuie sa pui accent pe lumina, la carasi nu poti sa ai numai cateva plante foarte rezistente (Anubias, Cryptocoryne etc) restul le rup sau le mananca. Eventual pt culorile pestilor sa mai accentuate poti sa pui si un tub de Philips Acvarelle. Celalalt tub poate sa rie unul obisnuit Philips 765.

Acvariul l-as face putin peste 90cm ca sa incapa tuburile de 89cm cu dulie cu tot in capac. Nu trebuie sa fie asa inalt, mai bine putin mai lat. 95-100x45x45-50h ar fi mai bun, parerea mea.

Din cauza mizeriei pe care o produc pesti astea pt a fi si estetic, as folosi filtrare prin substrat, cu sifonari se poate intretine si nu costa mult. Ar fi un dezavantaj ar fi putin zgomotos din cauza pompei de aer.

10 carasi la 200l in timp o sa prezinte problema.

Succes
[Email] [WWW]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

daca se poate , imi dai mai multe detalii despre filtrare?? multumesc!

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Filtrarea prin substrat consta intr-un grilaj de plastic (de obicei se gaseste la magazinele acvaristice) pe care se asterne pietris 2-4mm in grosime de 3-5cm. Din grilaj ies tevi de plastic transparent in care este introdus aerul print-un furtun (incluse in set). Astfel aerul introdus ridica coloana de apa din teava si trage apa de sub grilaj-pietris. Asadar apa din acvariu se are tendinta sa treaca prin suprafata si volumul pietrisului producandu-se filtrarea.
In timp intre pietris se formeaza o puternica colonie de bacterii, care in mare parte descompun ramasitele (kaka si hrana), depinde de nr pestilor. La suprafata nu pare niciodata ca este murdatie, totusi dupa un timp in substrat incepe sa se adune. De aceia se intervine cu sifonari (furtun obisnuit si la un capat are un clopot de plastic transparent care se introduce in substrat) pt a curata substratul.
Acest tip de filtrare este mai mult biologica. Dupa un an merita sa se curete tot acvariul. Asta depinde de nr pestilor.
Costul pt un acvariu de 200l se ridica la cca. 110 lei (grilaj 60, pompa 30 etc 20)

Totus ma gandesc daca n-ar merita mai mult un filtru exterior (canistra), un Tetratec 700 la circa 200 lei. E putin mai scump, dar silentios si in timp daca vrei sa treci la alti pesti si acvariu cu plante ar merita mai mult. (filtrarea prin substrat nu priaza plantelor cu exceptia unora care rezista: anubias, valisneria, java moss)
[Email] [WWW]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

acvariul meu: 100Lx50hx40l, cresc 4 carasi, un sanitar + un ancistru, folosesc ca filtrare un tetratec ex1200 care are la sorb un burete (astfel mizeria nu intra in el, deci este doar rezervor de bacterii, nu-l curat decat f.rar, 3 luni, poate mai mult) si mai am si un filtru intern (400l/h) ala e cosu de gunoi in afra de astea schimb de apa saptamanal (prin sifonare) cam 40% si apa este cristal. Iti sugerez sa iei carasii cat mai mici, cei mari prea mult nu o sa mai creasca, dat fiind faptul ca au crescut in acel acvariu mic. Parerea mea este mai mult de 6 carasi sa nu bagi.
Succes

Don't force it ... Get a larger hammer.
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...in concluzie sa iau un filtru extern....si o sa mai iau si unul intern ar fi bine pt dezvoltarea bacteriilor,

inca o intrebare...ar trebui sa iau si vreo 2 "sanitari"..??daca da, imi poate recomanda cineva macar o specie....ca despre pestii astia nu stiu nimic...eventual o specie care sa fie compatibila..
multumesc anticipat, si multumesc pentru sfaturile primite...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

..revin...in legatura cu substratul...e bine daca pun pietrisul acela de 1 cm diametru...??? cel din comert e bun...???ca nu am gasit altceva pe la magazine decat din pungi cu pietricelele alea colorate...rosu, verde...si nu am vrut asa ceva...as vrea un aspect natural..

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Un cm diametru cred ca e cam mare.. cea mai simpla solutie ar fi nisipul de constructie de 1 - 3 mm. Il gasesti pe la firmele care comercializeaza materiale de constructii.
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

am cumparat azi un filtru intern Resun SP 1100L, iar maine o sa caut unul extern ca am drum la Brasov... :-) o sa revin sa spun ce am gasit.....inca astept sa vina acvariul....sa pot scapa carasii aceia de chin... :-)

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

pietrish constructii cu diam de 3-4 mm, nu folosi pietre calcaroase, scoici, melci (cresc duritatea)si alte minuni din comert gen: castele cu printese, morisca, scafandru vesel si alte kitchuri, amenajeaza-l cat mai natural si fara obiecte ascutite/taioase sa cauti niste pietre mai marisoare de rau cu care poti face diferite ascunzatori + le poti folosi ca gard ptr plante (carasii au obiceiul sa mai umble pe la radacini) acum depinde de tine si de imaginatia ta. Daca nu ai imaginatie foloseste un carton de dimens acvariului (fundului acv.) si joaca-te cu pietrele, pana iese ce-ti place tie.
Succes!

Don't force it ... Get a larger hammer.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Ahh am uitat ... sanitari nu-ti lua ... sunt inutili ba mai mult fac mizerie deaiurea. Daca chiar iti plac mult ia-ti o specie care nu creste prea mare.

Don't force it ... Get a larger hammer.
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

mihai86 wrote:Ahh am uitat ... sanitari nu-ti lua ... sunt inutili ba mai mult fac mizerie deaiurea. Daca chiar iti plac mult ia-ti o specie care nu creste prea mare.

Eu nu i-as cataloga chiar inutili... Acuma nici cum cred unii (incepatori si necunoscatori) ca "fac curatenie" in acvariu..adica cum? Aspira substratul si schimba apa? Ce bine ar fi...:bazat: Mie mi se par utili pentru ca fiind specii de pesti care stau mai mult pe fundul bazinului (gen corydoras sau ancistrus) mananca mancarea care cade de la suprafata apei si nu mai ajunge sa se descompuna asa multa, rezultand o apa mai curata. Deci, parerea mea ca sunt utili, mai ales pentru incepatori care au tendinta sa dea prea multa mancare pestilor.
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

"Mie mi se par utili pentru ca fiind specii de pesti care stau mai mult pe fundul bazinului (gen corydoras sau ancistrus) mananca mancarea care cade de la suprafata apei si nu mai ajunge sa se descompuna"

Mda asta fac si carasii, sunt mult mai eficienti, scormonesc substratul la greu

Don't force it ... Get a larger hammer.
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

am comandat azi un filtru Tetratec 700, sper sa vina cat mai repede.... :-) da.....nu o sa iau sanitari.....ca si asa va fii "aglomeratie" pe acolo, o sa bag 6 carasi in acvariu...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

a sosit filtrul extern....astept cu nerabdare acvariul....sa il pot pune la ciclare.....inca o intrebare....ma gandisem sa fac un decor pe spatele acvariului.....sa dau cu silicon transparent pe tot geamul din spate....si dupa aceea sa pun peste nisip mai grosier... o sa se lipeasca si o sa formeze un decor frumos......ce parere aveti...????????

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Eu zic sa mai astepti cu decorul, sa nu faci ceva care peste cateva saptamani sau luni sa nu-ti placa. Daca l-ai pus odata se curata foarte greu.

Cu timpul mai vezi, aduni informati etc. si nu ai un substrat complicat poti sa scoti cand vrei si poti pune decorul. Pesti rezista 1-2 zile daca le ti separat si schimbi apa frecvent.

Am vrut sa fac si eu un decor din poliesterina, gandit fain etc, si am vrut sa folosesc si adeziv pt faianta. Bine ca nu m-am apucat, fiindca la urma am aflat ca adezivul de faianta in timp dizolva siliconul, si au patit catva ca dintr-o data sa desprins fatada sau spatele de la acvariu.
Alti s-au plictisit de decorul facut in greaba.

Sunt decoruri frumoase care merita puse, dar daca vrei sa-l faci tu trebuie timp pentru a le concepe si ceva experienta.
[Email] [WWW]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...pai am vazut la cineva facut un astfel de decor...si mi-a placut muult de tot....o sa revin maine sau poimanine cu poze facute acolo...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

luci_sandor wrote:...pai am vazut la cineva facut un astfel de decor...si mi-a placut muult de tot....o sa revin maine sau poimanine cu poze facute acolo...


Te referi la decorul cu silicon peste care e pus nisip? Daca da, astept cu nerabdare niste poze cu el daca ai posibilitatea... Sunt tare curios sa-l vad ca ideea nu mi se pare rea deloc...
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Eu zic sa nu te grabesti.. poti incerca sa dai mai inatai pe un geam sa vezi cu iese. Personal prefer un autocolant negru sau albastru deshis.

----------
Diverse
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Decoru' din nisip lipit pe silicon se poate face pe un geam de marimea spatelui acvariului, geam care se poate scoate sau pune dupa preferintele proprietarului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com