[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pterophyllum Altum si Pterophyllum Scalare ???  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

Poate cineva sa-mi explice si mie care este diferenta?Din cate am inteles Altum ar trebui sa fie specia salbatica sau ceva de genul asta dar...
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu-i mare lucru de explicat. Sint specii diferite. Asemanatoare dar diferite. Altum e mai dificil de tinut in acvarii. Probabil pentru ca e mai tinar in acvaristica.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

UNU
DOI
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

TREI
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Dark4ce wrote:...Din cate am inteles Altum ar trebui sa fie specia salbatica...

Nici gand. Altum e o specie diferita de scalare. In principal, e mai mare, mai inalta. Si mai delicata, cum a zis si M.A.
Pana acum au fost clasificate trei specii diferite de Pterophyllum: scalare, altum si leopoldi. Sunt diferite, desi exemplarele lor par la fel.

Cazul e identic cu cel al leopardului, ghepardului si jaguarului. Cele trei specii seamana, dar sunt feline diferite.
Sau.. alt exemplu: lupul, coiotul si sacalul.
Sau marile primate.
Natura e plina de astfel de asemanari.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

ok,am inteles acum..merci pt lamuriri...
Am mai citit eu pe net,si am vazut ca exista firme care vand scalari ...sau mai degraba pui de scalari care provin de la o pereche salbatica...aveti idee cat costa si cam ce firma trimite in romania asa ceva? ...m-ar interesa pe viitor
[Yahoo!] [MSN]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Ceea mai sigura diferenta: altum nu prea vei gasi in romania deoarece nu se reproduce in acvariu si se cresc doar exemplare capturate din liubertate, de la mama lor din Amazon

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

deci practic altum este o specie "in stare de libertate" adica salbatica pina la urma...
[Yahoo!] [MSN]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Toate sunt specii salbatice...doar ca scalarul pe care il stim noi a fost introdus in acvaristica de ceva timp, astfel incat a fost reprodus, obisnuit cu acvariile etc...si nu maieste necesara capturarea lui cu scopul de a fi tinut ca peste de ornament, pe cand altum este mai de curand in acvaristica, astfel fiin mai scump, mai sensibil, mult mai greu de reprodus. cu timpul se va obisnui si acesta si in cativa ani eu zic ca va fi mult mai intalnit.
Zici ca in romania nu se gaseste, intr-adevar..pretul unui exemplar din cate am mai vazut se invarte undeva pe la 60 $...nici in alte parti nu e foarte des intalnit, asta e clar.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com