[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neoni agresivi  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

Salutare,
Mi-am facut recent un acvariu la birou si mi s-a parut cel mai potrivit sa il populez cu neoni. Mai exact, trei cory adolescenti crescuti de mine, o pereche de gupi si 10 neoni. Conditiile apei sunt super pentru neoni, spatiu din plin (incerc sa ma abtin de la a adauga pesti, acvariul pare golutz), bine plantat dar nu foarte (or sa mai creasca ele), toate bune si frumoase.
Ce ma deruteaza complet este ca neonii sunt foarte agresivi intre ei. Mai precis doi par sa fie capii rautatilor, si anume cei mai mici. Am mai avut neoni in trecut si am ramas cu amintirea ca sunt schooling fish, foarte prietenosi. Initial am presupus ca e normal, incearca sa isi stabileasca ierarhia, dar povestea tine deja de o saptamana si ma cam scot din sarite: eu am intentionat sa am un acvariu pacifist. Problema nu e ca se fugaresc, dar se arunca unii in altii si mushca si o tin tot asa, ma si mir ca nu am decese inca (e drept ca nimeni nu se ascunde in plante, tot impreuna se aduna).
Se poate sa primesc vreo opinie mai informata in privinta asta? Trebuie sa scap de cei doi?
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

ce specie de neoni sunt? cite plante ai? ce marime are acvariul?

eu am un acvariu amazonian de 340L populat cu 10 Hyphessobrycon Herbertaxelrodi si 12 Paracheirodon Innesi + o pereche de ramirezi aurii = coabitare calma, jocuri din greu.

da-ne mai multe amanunte

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

Intre timp m-am obisnuit cu ideea ca asta e situatia. I-as duce inapoi dar au devenit rapid preferatii colegilor mei (in biroul de alaturi avem un fluval 800 cu gupi si cory) si prefer sa nu dezamagesc pe nimeni.
In continuare se bat, in continuare nu sunt victime, iar cand le dau papica uita de bataie (m-as fi asteptat sa fie invers, dar cred ca sunt facuti sa ma zapaceasca), daca umblu prin acvariu se aduna impreuna, si ii ignora constant pe ceilalti pesti (singurul aspect previzibil).
Acvariul e un juwel rekord 70 (61L x 46H x 31W cm), plante destul de putine (ca sa aiba unde creste), aduse in valiza de acasa (nah, e plina lumea de ciudati), valisneria, ludwigia, bacopa cu frunze mari si tenellus. Sunt neonii clasici, neon tetra. Unul e cardinal (am vazut cand am ajuns cu ei aici), nu e mai batut decat ceilalti. Sigur ca niciodata nu le strica pestilor sa aiba parte de acvarii mai mari, dar asta e situatia. Nu e nici suprapopulat nici subpopulat. In continuare valorile sunt ok. Nitritii sunt 0.1 dar din cate imi amintesc e aproape normal.
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

cardinalul prefera temperaturi un pic mai ridicate. in rest, tufe cit mai ample si - in fata - spatiu pentru navigat in cird. de omorit, nu s-or omori ei :-)

oricum characidele sint o alegere OK

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com