[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus alaturi de...  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:ce crezi ca mi-a dat pe alese?
Ar fi trebuit sa ai dreptu' asta.

off-topic: Am luat de citeva ori discusi de la ZooCenter. Pentru ca banuiam ca ar fi putut fi bolnavi, i-am urmarit citeva zile inainte de a cumpara si de fiecare data i-am rugat pe baietii de acolo sa le dea haleala sa vad eu ca maninca. S-au conformat .

Am trecut si pe la George (g.g) si m-a lasat sa aleg. Aici nu se punea problema de boli. La fel, am avut dreptu' sa aleg si de la Bogdan Marin (acum 2-3 ani). Asa e corect. Daca dai bani (destul de multi) pe discusi ar trebui sa poti alege ce cumperi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

asa este, si mi se pare normal.
eu nu i-am putut studia ca i-am luat de la 200km
le-a dat sa manance cand i-am luat, s-au adunat totzi, sau asa am vazut eu
acvariu era mai mult profund decat lung si era si la 2 m inaltzime.
asta este.
sper ca totul sa fie bine.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
White
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:40:41
Messages: 32
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu o intrebare voi ati achizitionat discusi de pui sau mari?
Si daca i-ati luat pui cat au costat vreau sa imi fac si eu un acvariu doar cu discusi.
[Email] [Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

unii prefera sa cumpara discusii mai mari, deoarce puii sunt mai greu de crescut, sunt mai fregvente bolile, sunt mult mai pretentiosi, si trebuie sa ai mare grija cu ei.
eu am preferat sa iau pui, fiind un incepator in ale cresterii discusului, si doar crescand un pui, de la tineretze pana la maturitate poti sa invetzi asa zisele "secrete ale discusului".

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:
... poti sa invetzi asa zisele "secrete ale discusului".


... sau nu ...

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

White wrote:Am si eu o intrebare voi ati achizitionat discusi de pui sau mari?
Si daca i-ati luat pui cat au costat vreau sa imi fac si eu un acvariu doar cu discusi.

Io zic sa te dai bine pe langa un crescator care iti poate da gratis unu sau dou discusi subdezvoltati (sanatosi, dar cu probleme de crestere). Crescatorii de discus care se respecta, nu vand asa ceva si prefera sa-i dea gratis pt astfel de "experimente" decat sa-i... intelegi tu... E, daca or sa-ti supravietuiasca astia cateva luni si vezi ca ai inceput sa prinzi din "secrete", iti poti pune problema sa dai si bani pe urmatorii...
[Email]
White
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:40:41
Messages: 32
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si stii vreun crescator? :-)
Oricum eu sper sa ma descurc, am avut primii pesti la 6 ani adica 2 xifo pereche si femela mi-a sarit din borcanel asa ca imi am luat un acvariu de 15 l si o femela de xifo :-) si de atunci m-am despartit de pestisori mei doar o singura daa cand nu ma mai lasat mama cu acvariu in casa si i-am donat
Si acuma am fost prin galati si am vazut un acvariu cu discusi mi-au placut mult si de aceea vreauu si eu sa imi iau nu foarte multi da...
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

White wrote:Si acuma am fost prin galati si am vazut un acvariu cu discusi mi-au placut mult si de aceea vreauu si eu sa imi iau nu foarte multi da...

Si acum te lasa ai tai sa ai acvariu? In locul tau as discuta mai intii cu ei si apoi mi-as face planuri. Daca nu ai unde sa pui un bazin mare si nu ai ce sa investesti in el, nu are rost. Te complici inutil.
White
Junior member

Joined: 27/06/2005 13:40:41
Messages: 32
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu nu se pune problema (atunci aveam 9-10 ani cand nu m-a mai lasat mama)
[Email] [Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

White wrote:Si stii vreun crescator? :-)


Crescatori, sint cativa pe forum. Deschide un topic la sectiunea "cereri" si daca o sa vrea cineva sa-ti doneze, o s-o faca (de fapt, nu trebuie sa fie neaparat crescator). Am vazut ca s-au mai donat discusi pe forumul asta.

P. S. Vezi ca si aici sintem offtopic...
[Email]
allex
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2003 22:44:50
Messages: 89
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

daca gasesti discus local, sa-mi dai si mie un semn...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com