[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Something new  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AlinaMova
Junior member

Joined: 30/03/2016 08:19:40
Messages: 22
Location: Valcea
IP:
Offline

As vrea sa incep ceva nou...un aquascaping pe un acvariu de 50×20×30(30 l)o
Vreau sa-l amplasez in camera in care dorm pe o masuta langa perete(nu bate lumina de la geam acolo)Ma va deranja cand dorm?
Ca echipamente,as dori:
Filtru claro 200(pe acesta il am si sunt multumita de el)
Incalzitor mic,in jur de 30 lei
Sol fertil-30 lei
Substrat negru:granulatie 1-2 mm-20 lei
Fauna-20 lei(nu stiu ce plante sa aleg,parerile sunt impartite pe net cu anumite specii,sugestii de plante pe care le cresteti?)
Acvariu-30 lei(as vrea sa-l fac pe comanda-geam de 4 mm,vreo sugestie?)
Pietre si decoratiuni din lemn-le pot gasi la tara
Fertilizanti-15 lei
Pesti-as vrea niste guppy pe care ii ador si as vrea sa-i inmultesc fara maternitate - un moss cred ca e suficient pt a supravietui puii,saniari cory,neoni,molly,poate platy si cam atat,alte sugestii sunt binevenite.
Ca lumina nu stiu ce sa aleg si cum(nici prea puternica,nici prea slaba,oricum as vrea o lampa care se ataseaza de acvariu,sugestii?)
Preturile sunt aproximative-nu as vrea ca setup-ul sa depaseasca 200 de lei.Oricum,il voi face prin iulie,atunci am timp,am facut topic-ul pentru a-mi face o idee...


This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2016 20:40:08

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

AlinaMova wrote:
Filtru claro 200(pe acesta il am si sunt multumita de el)

Din ce punct de vedere esti multumita de el, in afara de faptul ca nu filtreaza?
AlinaMova wrote:
Fauna-20 lei(nu stiu ce plante sa aleg,parerile sunt impartite pe net cu anumite specii,sugestii de plante pe care le cresteti?)

Aia e flora, fauna sunt pestii.
AlinaMova wrote:Pesti-as vrea niste guppy pe care ii ador si as vrea sa-i inmultesc fara maternitate - un moss cred ca e suficient pt a supravietui puii,saniari cory,neoni,molly,poate platy si cam atat,alte sugestii sunt binevenite.

Poate si un oscar.
image
Serios acum, nu poti sa bagi toti pestii pe care i-ai enumerat in 30l, mai ales fara filtrare.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
AlinaMova
Junior member

Joined: 30/03/2016 08:19:40
Messages: 22
Location: Valcea
IP:
Offline

Filtrul acela filtreaza,doar e filtru
Nu am apa murdara de la el,sunt multumita.Scuze pentru exprimare,am scris repede topic-ul.
Nu vreau sa pun toti pestii pe care i-am enumerat,erau doar niste variante...stiu in functie de nr de litrii ce pesti sa pun.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

AlinaMova wrote:Filtrul acela filtreaza,doar e filtru

Cum zici tu.
AlinaMova wrote:Nu am apa murdara de la el...

Niste teste, de curiozitate, ai facut?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
AlinaMova
Junior member

Joined: 30/03/2016 08:19:40
Messages: 22
Location: Valcea
IP:
Offline

Faye wrote:
AlinaMova wrote:Filtrul acela filtreaza,doar e filtru

Cum zici tu.
AlinaMova wrote:Nu am apa murdara de la el...

Niste teste, de curiozitate, ai facut?

Nu,dar apa este foarte clara,iar pestii sunt ok.
Stiu ca ar trebui sa fac,dar oricum cred ca voi renunta la acvariul ala,dar voi pastra pestii...poate ii pun la noul set-up.
Niste pareri despre plante,habar n-am ce plante sa pun...sunt asa de multe si pe net nu prea sunt informatii foarte detaliate...

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2016 22:04:11

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/all.php
http://www.aquapage.eu/Plants.php?hledani=LAT&detail=8#8

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 565
Location: Constanta
IP:
Offline

Hello, ma bag nitel in seama, daca tot sti despre ce vorbesti de ce mai apelezi la noi? Se pare ca nu vrei sa iei in considerare nici un sfat. Filtrul ala nu face nimic, doar iti misca apa pe acolo si cam atat, o sa te vedem cand o sa incepi sa bagi pestii si niste plante mai ok in el, o sa trebuiasca lumina, atunci o sa ai prblm cu algele, sa vedem daca tot iti sustii parerea. Doar te previn, ca odata intrat microbul acvaristicii greu te mai lasi de treaba si tot o sa bagi bani . Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2016 08:44:40


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AlinaMova wrote:As vrea sa incep ceva nou...un aquascaping pe un acvariu de 50×20×30(30 l)

Pesti-as vrea niste guppy pe care ii ador si as vrea sa-i inmultesc fara maternitate - un moss cred ca e suficient pt a supravietui puii,saniari cory,neoni,molly,poate platy si cam atat,alte sugestii sunt binevenite...

Buna,

Ai un acvariu mic, dotat cu un filtru ineficient... esti la inceput de drum.
Te sfatuiesc sa iei seama la sfaturile primite de la colegi.

- ai spus ca iti plac gupyy... 2 masculi si 3-4 femele sunt suficienti. NU aglomera bazinul si cu alti pesti!
- nu iti trebuie substrat fertil, nici fertilizanti... foloseste nisip spalat bine + plante easy... 2-3 melci si (poate) 2 sanitari mici (Corydoras).
- daca ai 21-23 grade in casa, nu iti trebuie nici incalzitor.
- mancare putina, o data pe zi... saptamanal, un schimb de apa (5 litri).

Citeste articolele pentru incepatori si cauta sa intelegi ciclul azotului: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com