[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bol  XML
Forum Index » General info
Author Message
savoss
Junior member

Joined: 02/06/2006 15:04:40
Messages: 6
IP:
Offline

Imi poate spune cineva cati pesti de talie mica pot sa am intr-un bol de 6l?
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

1/4
savoss
Junior member

Joined: 02/06/2006 15:04:40
Messages: 6
IP:
Offline

Eu am 3 guppy, 2 betta, 2 sifori rosii si 2 barbus tetrazona. E vreo problema? Care e paritatea litru de apa/peste? Intreb pentru ca o sa primesc 2 moli si inca 4 guppy?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sunt prea multi pesti in bol.
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa dai bolul si sa-ti iei un acvariu mai micut pentru ca o sa vezi si pestii mai bine in el si o sa se simta si ei mult mai bine.
Pentru popularea acvariului cu pesti ia o foaie si fa calculul de aici.
[Email]
savoss
Junior member

Joined: 02/06/2006 15:04:40
Messages: 6
IP:
Offline

Iti multumesc pentru sfat. Mai am totusi o intrebare. Se poate intampla ceva cu ei daca nu-mi achizitionez un acvariu mai devreme de 2 saptamani?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Se pot intampla lucruri rele cu ei si asta este foarte probabil.
Fiind locul mic si acvariul neciclat (daca vrei poti sa citesti aici despre ciclare) se acumuleaza in apa din cauza mancarii si a excrementelor pestilor substante care sunt toxice pentru ei.
Fiind locul foarte mic si pestii mult prea multi se ajunge foarte repede la o concentratie mare de substante nocive (amoniac) si cel mai probabil o sa-ti moara din ei.
Un acvariu de 5 ori mai mare decat ai tu nu costa deloc mult si nu o sa mai ai probleme.
Studiaza cu atentie numarul pestilor pe volumul de apa, alege-ti pestii care-ti plac, citeste pe forum de ce conditii au nevoie si cum se creaza un acvariu nou si o sa fie foarte frumos.
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

savoss wrote:Imi poate spune cineva cati pesti de talie mica pot sa am intr-un bol de 6l?


NICI UNUL...daca iti pasa de cum se simt pestii, daca nu...macar cumpara-le si un castel
Imaginea cu "carasii in bol" este un cliseu dar nu o realitate sanatoasa pentru pesti

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

savoss wrote:Eu am 3 guppy, 2 betta, 2 sifori rosii si 2 barbus tetrazona. E vreo problema? Care e paritatea litru de apa/peste? Intreb pentru ca o sa primesc 2 moli si inca 4 guppy?


Am crezut ca le-am vazut pe toate (citit).Mai era un post cu un "recipient" de 17 l (care nu era carantina sau maternitate).Cat poate sa coste un acvariu de macar 50 L?Habar nu am , dar ma gandesc ca maxim 50 Ron.Daca il faci acasa mai putin.Ma gandesc la un concurs.Cel mai mic acvariu cu cei mai multi pesti.Si castigatorului sa-i oferim niste pesti.Macar vreo 10.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

siliconu` wrote:Ma gandesc la un concurs.Cel mai mic acvariu cu cei mai multi pesti.Si castigatorului sa-i oferim niste pesti.Macar vreo 10.



Vezi poate mai pune careva botu'.
Da' daca tot e sa fie: marele premiu eu zic sa fie un astronotus. Glumeam si eu...

Chestia este ca multe persoane care au asemenea "boluri" (si sunt destule, pana se dezmeticesc), il curata punandu-l sub jet de apa la o baterie de bucatarie. Chiar am cunoscut astfel de persoane cand eram eu printr-a saptea... a cumparat cu mine un tip 4 sumatrani si niste hrana granulata. Ii tinea in borcan, unu' i-a dat coltu in doua zile si asta panicat mi i-a dat mie (eu aveam un acvariu de 20L de la o testoasa mica... ). Apoi eu am dat sumatranii la altii, am vandut acvariul, am mai strans bani, cumparat materiale, chemat prieten in ajutor la o lipire, facut unul de 70L si de acolo a inceput. Acu strang bani pentru 250 L.

Parerea mea este ca daca citesti cat de putin prin forumul acesta, iti atrage atentia si ai sa fii mai interesat de cele scrise aici. Fa si tu un acvariu de 50, cum zice Siliconu' si apoi ai sa evoluezi incetul cu incetul...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

savoss wrote:Imi poate spune cineva cati pesti de talie mica pot sa am intr-un bol de 6l?

Numai carasii se tin in bol. Nu te uiti la desene animate? Pacat, poate de acolo mai invatai ceva... smilie
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

la viata cu Luie ... era exemplu bun ... crestea carasu de nu se mia putea misca in bol ! Ala da exemplu pozitiv in desene )
Oricum cel mia misto 2 carasi 1 castel sau moara de vant + un cufar deschis

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bun...ca sa nu te simti jignit sau luat peste picior poti sa concluzionezi si singur. Daca vrei sfaturi despre acvaristica in bol aici nu o sa primesti...exista alte forumuri specializate in asta.

Dar daca esti decis sa abordezi problema altfel, te ajutam.
Marita bolul si cumpara un acvariu, in timp o sa vezi ca daca ai acvariu mai mare e mai simplu de intretinut. Tu fa macar atat, cumpara unul de MINIMUM 50 de l si mai discutam atunci despre amenajarea lui

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
savoss
Junior member

Joined: 02/06/2006 15:04:40
Messages: 6
IP:
Offline

Sunteti foarte rautaciosi cu incepatorii. Nu am spus ca vreau sa cresc pestii in acel bol ci doar sa-mi supravietuiasca pana la achizitionarea unui acvariu. Pe viitor fiti mai toleranti cu incepatorii! La fel ati fost si voi! :uhh:
savoss
Junior member

Joined: 02/06/2006 15:04:40
Messages: 6
IP:
Offline

Novici ati fost cu totii! Sau v-ati nascut cumva invatati? Felicitari in cazul asta!
savoss
Junior member

Joined: 02/06/2006 15:04:40
Messages: 6
IP:
Offline

Apropo, pe la 10 ani am avut un acvariu de 150l dar din pacate nu ma ocupam eu de el. Acum m-am gandit sa-mi fac unul si, cautand informatii despre pesti am dat de acest forum si am apelat la cunostintele voastre. Imi pare rau insa ca tratati asa incepatorii! :-o
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

*Imi poate spune cineva cati pesti de talie mica pot sa am intr-un bol de 6l?

*Eu am 3 guppy, 2 betta, 2 sifori rosii si 2 barbus tetrazona. E vreo problema? Care e paritatea litru de apa/peste? Intreb pentru ca o sa primesc 2 moli si inca 4 guppy? Sad

Pai uite ce ai scris mai sus, de la inceput chiar. Si ca ai sa mai primesti. Deci cum au ajuns pestii aia in bol initial? Nu mai fi asa dramatic. Daca zici ca ai avut un acvariu de 150L, eu consider ca ai capatat atunci ceva experienta nuh? La urma urmei asta nu se pierde.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

La urmatoarea consideratie despre cum trebuie sa mearga lucrurile pe forumul asta(la doar 6 postari) se schimba culoarea... deocamdata :ycard: .
Nimeni nu s-a luat de tine, toti ti-am raspuns la ceea ce ai scris tu, dupa cum bine ti-a spus si radu, ba mai mult ai capatat si o reteta de calcul pesti/litru.
Citeste regulamentul, trage aer in piept si hai sa o luam de la inceput, o leaca mai calm.
Chiar eu iti scriam...ca te ajutam din clipa in care ai sa iti tratezi pestii corespunzator .
Ti-am scris ca sa nu te simti jignit sau luat peste picior, dar sfaturi despre boluri o sa gasesti pe alte forumuri
Aici ne starnesti fiori pe spate prin utilizarea bolului chiar si ca o varianta de moment...dar nu asta a fost problema pentru care "te-am ingalbenit"

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

savoss wrote:Sunteti foarte rautaciosi cu incepatorii. Nu am spus ca vreau sa cresc pestii in acel bol ci doar sa-mi supravietuiasca pana la achizitionarea unui acvariu. Pe viitor fiti mai toleranti cu incepatorii! La fel ati fost si voi! :uhh:

Nu e nimeni rautacios, doar ca postezi aberatii. Daca vrei bol, n-a decit. smilie Insa daca vrei pesti sanatosi, atunci fa rost de un acvariu potrivit.

Si te rog nu te mai burzului asa la niste oameni care au experienta in omeniu si vor sa ajute. Daca se mai repeta, cartonasul :ycard: se va transforma intr-unul :redcard: cit ai clipi.

PS Sa speram ca macar de noul acvariu vei avea mai multa grija!
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com