[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aveti idee ce ar fi?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Am si eu o o intrebare:

Aveti idee ce ar putea fi aceste puncte albe de pe inotatoarele laterale . Se prezinta ca niste puncte de gris mai mari insa sunt localizate doar pe inotatoarele laterale. Pestele nu se scarpina si nu da semene ca l-ar deranja. AM observant si la un Severum tot pe inoatatoarea laterala. Severumul are un singur punct aparut recent.
[Thumb - POza.jpg]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Nimeni nimic??
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2616
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu e foarte clar din poza, poate reusesti sa mai pui inca una.
pana una alta, du-te la JBL online hospital si vezi ce-ti zic aia acolo, poate te prinzi singur dupa pozele lor.
pot fi multe chestii, de la ceva fungus pana la chestii mai grave gen chisturi de paraziti externi sau chiar paraziti externi.

totusi, din experienta mea, daca nu are chestii si pe corp, nu poate fi foarte grav. in general aripioarele se vindeca rapid.
chiar recent am vazut la unul din scalarii mei o chestie din asta alba pe una din aripioare.
l-am monitorizat cu atentie sa vad daca are si alte semne, dar cum nu avea, nu am facut nimic.
a stat vreo luna cu chestia aia acolo, apoi chestia a disparut si a lasat o gaura in aripioara.
intr-o saptamana aripioara era ca noua.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2014 10:27:32




 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com