[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere plante/pesti acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Va urez un 2014 plin de impliniri, inclusiv acvaristice.

La mine 2014 incepe cu o schimbare, asa ca pe scurt:

- am un acvariu L=70cm, l=40cm, H=50cm
- am un filtru EHEIM de 700l / ora
- am 2 pompe de aer
- una bucata neon JBL 9000k Nature

Si vreau un acvariu plantat.

Am la dispozitie apa doar din put cu parametrii:

duritate 33 de grade germane

Clor - 0 (evident)
PH - 7.6
KH - 15
GH - 0
NO2 - 0
NO3 - undeva intre 0 si 10

Dupa dedurizare parametrii sunt similari cu exceptia duritatii care devine 0. As putea ca prin amestecul lor sa obtin cam ce duritate vreau, dar KH este 15.

Am incercat un acvariu cu cativa africani, dar sincer comportamentul lor nu ma atrage. Pur si simplu duc dorul acvariului plantat de la bloc (nimic special, ceva scalari si neoni plus muuuulte plante, arata superb).

Nu vreau sa cheltui o gramada de bani pe echipamente complicate si nici nu vreau sa merg la bloc dupa apa.

Ce plante / pesti ar fi recomandati in acvariul meu ? Daca trebuie sa schim tubul de neon nu e nici o problema. Ce cantitate de apa e recomandat sa schimb si la ce perioada ?
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , din start iti spun si de asemenea sin experienta ca daca nu ai CO2 , trebuie sa te limitezi la plante usoare de crescut . Adica la Anubias , Cryptocoryne , Echinodorus , Bacopa , Hygrophila Polisperma , Microsorum .
Si si pe astea trebuie sa le fertilizezi zilnic ca sa creasca bine .

Vezi in linkul de mai jos lista cu plantele despre care vorbesc :
http://www.tropica.com/en/plants/difficulty/easy.aspx
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia uite cine a revenit in peisaj La Multi Ani!
(am vazut prea tarziu ca m-ai sunat)

Fac pariu ca prin "apa dedurizata" te referi la apa trecuta prin schimbatori de ioni nu printr-o instalatie de osmoza. Te-ai mutat in Popesti Leordeni ca numai acolo am auzit de duritatea asta?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Da, am un dedurizator la orice om posesor de put cu apa dura. Am un robinet inainte de a intra in dedurizator, pot ma sa joc cu duritatea prin combinarea apa dura/apa dedurizata.

In acest moment acvariul este dezactivat, va trebui sa o iau de la zero, ciclare, etc. Insa vreau un acvariu plantat, tin mult la asta. Nu am nici o problema daca plantele sunt "easy", nu ma intereseaza cine stie ce raritati.

Deci, cam de duritate sa "produc" si ce plante / pesti recomandati? Voi fertiliza, nu e problema, insa in principiu nu m-as lega la cap cu CO2.

locatia e Cernica

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 09:22:57

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io zic ca daca obtii o duritate intre 5 si 10 e bine pentru orice plante nepretentioase ....... iar daca ti-e dor de scalari si neoni, o duritate in jur de 4-5 e acceptabila chiar daca se adapteaza si la apa mai dura.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

ok, deci voi produce o duritate in jur de 7. Ca si plante, pe ce sugerati sa merg concret, avand in vedere dimensiunile acvariului ?
Asa arata el inainte de a fi resetat.
[Thumb - acvariu.jpg]

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Neonus wrote:Ca si plante, pe ce sugerati sa merg concret, avand in vedere dimensiunile acvariului ?

O pereche de scalari si un cird de neoni (rosii) ....... ca in tinerere .
Un Echinodorus, Anubias, Microsorum, Bolbitis si muschi ....... merg bine la un singur tub .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Neonus
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 1460
Location: Bucuresti/Ploiesti
IP:
Offline

Nu am precizat dar eu am in capac posibilitatea de a pune 3 tuburi de neon. Daca recomandati inca un tub in afara de cel pe care il am deja (JBL 9000 Nature), sunt deschis.

Am deschis jurnal la http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/27593.page#p221898 , rog un moderator sa inchida acest topic, va rog continuati cu raspunsurile in topicul dedicat.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2014 10:13:54

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com