[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante vs Alge  XML
Forum Index » Alge
Author Message
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

De ce in acvariile plantate, no3 poate fi 10-20 si PO4 1-2 cu lumina 1w/l si nu apar alge in timp ce , daca nu ai plante, la aceleasi valori ale macro si lumina ai o orgie de alge ??

Cum impiedica plantele dezvoltarea algelor ... nu pricep.


Am vazut explictii legate de o "competitie" intre alge si plante dar cred ca nu se pune problema unei competitii. Valorile macro,micro si lumina sunt suficiente atat pt plante cat si pt alge.

Cum putem mima artificial actiunea plantelor asupra algelor ?


Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu sunt convins ca daca mentii intr-un acvariu neplantat aceste valori macro/micro elemente apar alge. Cred ca la acvariu neplantat in ecuatie ai uitat sa adaugi si pestii care in cazul respectiv pot fi cateva kile de africani sau cine stie ce ciclide mari... Aici este marea diferenta.
Parerea mea.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2619
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

intrebarea mi se pare interesanta.
cred ca printre factori se pot enumera:
- CO2-ul care ajuta plantele dar inhiba algele
- alelopatia (plantele produc anumite chimicale care inhiba cresterea altora si a algelor, dar totusi intr-un acvariu apa este schimbata, deci probabil ca nu are mare efect)

sincer, singurul lucru la care ma pot gandi este CO2-ul. si pentru mine este un mister felul in care reusim sa crestem plante fara alge in acvariu, desi in natura agele sunt omniprezente si nu cred ca exista multe suprafete cu plante acvatice fara alge



Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert, inseamna ca nu au fost prezentate toate datele subiectului de studiu/discutie. Eu am inteles ca singura diferenta intre ele este prezenta sau absenta plantelor. Daca este asa, eu spun ca nu trebuie sa apara alge. De aceea am introdus factorul "peste" care in general difera intre acvariile plantate de cele neplantate.
Aleopatia - nu poate fi un fenomen generalizat. Din cate stiu eu sunt doar cateva interferente demonstrate si in mod clar s-ar fi raspandit vestea ca exista o planta care "inhiba" algele.

Oricum, pana nu se fac teste clare putem doar spune: "eu cred", "parerea mea este", "mie mi se pare"


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Lucian wrote:am introdus factorul "peste" care in general difera intre acvariile plantate de cele neplantate.

Adica prezenta amoniului si a nitritilor, cu care se hranesc algele.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2619
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu am inteles ca intrebarea este "cum impiedica plantele aparitia algelor?".

vedeti si voi ca primul sfat care se da plantistilor este ca cea mai buna arma impotriva algelor sunt plantele. m-ar interesa sa stiu care sunt mecanismele prin care reusim sa crestem in acvariu plante fara alge, desi in natura asta cred ca este mai degraba exceptia.



Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

desi in natura asta cred ca este mai degraba exceptia.


Este o exceptie in natura modificata de om. Daca vei merge in zone in care apele nu sunt poluate, nu exista influenta omului (baraje, zone din care se scoate nisipul, pescuit, etc.) algele sunt o exceptie. Eu la vad propriu-zis ca un factor de reglaj.

Spunem incepatorilor sa puna cat mai multe plante la inceput pentru a consuma din exesul de nitrati care apare la inceputul ciclarii.
m-ar interesa sa stiu care sunt mecanismele prin care reusim sa crestem in acvariu plante fara alge

Echilibrul si o filtrare biologica buna. Eu nu mai am alge de mult, mult timp. Nivelul fierului l-am avut de de 3ppm, fosfatii pe la 4ppm dar am mentinut si ceilalti parametrii la niveluri corespunzatoare. Cu nitratii m-am jucat intre 5ppm si 50ppm...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2619
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ok. dar mai precis, echilibrul si o filtrare biologica buna de ce sunt neprietenoase cu algele?
uite as fi zis ca in natura avem peste tot alge, dar nu te contrazic daca zici ca nu e asa.

coroborand filtrarea buna (zero nitriti, zero amoniac) cu zonele nepoluate unde zici ca nu sunt alge si cu faptul ca stiu de pe discovery ca in natura elementele NPK sunt extrem de rare in ape, atunci rezulta ca principalul factor care duce la neaparitia algelor este limitarea nutrientilor.

ceea ce se contrazice un pic cu teoria despre plantate.



teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Cauta "THE METHOD OF CONTROLLED IMBALANCES (MCI)"
de Christian Rubilar

Pe scurt, zice cam asa:
Acum cativa ani lucram la o companie care producea fertilizanti de plante pentru acvaristica.
Cand prototipul a fost gata, am pregatit 5 acvarii plantate, puternic luminate si cu aditie de CO2. Am incercat diverse combinatii de supradozaj. Am combinat PO4, KNO3, Fe, etc, incercand sa obtin aparitia algelor
Am descoperit ca exista o legatura intre dezechilibre intre diverse elemente si anumite alge. Am incercat metoda EI sau alte metode de fertilizare si nu am reusit sa scap de alge.
Am descoperit ca daca adaugi NO3 si lasi PO4 sa tinda catre 0 se va dezvolta GSA. In ceste conditii orice alta alga isi opreste dezvoltarea sau moare. Acest procedeu il voi numi protocolul KNO3 si este principala unealta in cadrul metodei MCI

Si mai spune ca daca adaugi fosfat, scapi si de GDA.

This message was edited 3 times. Last update was at 29/11/2013 19:54:03

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Uite, am gasit chiar aici o traducere:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24563.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

teddy2k wrote:Cauta "THE METHOD OF CONTROLLED IMBALANCES (MCI)"
de Christian Rubilar

Pe scurt, zice cam asa:
Acum cativa ani lucram la o companie care producea fertilizanti de plante pentru acvaristica.
Cand prototipul a fost gata, am pregatit 5 acvarii plantate, puternic luminate si cu aditie de CO2. Am incercat diverse combinatii de supradozaj. Am combinat PO4, KNO3, Fe, etc, incercand sa obtin aparitia algelor
Am descoperit ca exista o legatura intre dezechilibre intre diverse elemente si anumite alge. Am incercat metoda EI sau alte metode de fertilizare si nu am reusit sa scap de alge.
Am descoperit ca daca adaugi NO3 si lasi PO4 sa tinda catre 0 se va dezvolta GSA. In ceste conditii orice alta alga isi opreste dezvoltarea sau moare. Acest procedeu il voi numi protocolul KNO3 si este principala unealta in cadrul metodei MCI

Si mai spune ca daca adaugi fosfat, scapi si de GDA.

Articolul citat de tine se refera la GSA nu GDA.
GSA e cea mai cuminte alga.


Fara sa creez o polemica pe tema asta, la mine in acvariu daca adaug 0.1 ppm de PO4 explodeaza GDA

Si din pacate nu am deloc GSA, probabil inca sunt departe de "echilibru"

This message was edited 2 times. Last update was at 29/11/2013 21:02:25

NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Eu ma refer la 2 acvarii identice lumina, fertilizare, live stock , CO2 .

In cel fara plante vor fi explozii de alge.

Vazand postul lui Humbert, am citit cate ceva despre alelopatie si cred ca este cel mai aproape de adevar.
Pacat ca inca nu este inteles fenomenul.
Cine va deslusi misterul va face miliarde din vanzarea algicizilor 100% eficienti si 100% safe pt pesti/nevertebrate si plante

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2013 21:10:57

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

tyna wrote:Articolul citat de tine se refera la GSA nu GDA.
GSA e cea mai cuminte alga.

GSA am vrut sa spun, my bad.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar si in doze f.f.f. mici a macronutrientilor, daca exista dezechilibre intre elemente apar alge. Concluzia mea este ca nu nivelul unui nutrient este important ci echilibrul acestuia cu ceilalti nutrienti...
Studiul lui Christian Rubilar este de baza in intelegerea acestor echilibre/dezechilibre. Mai este si Redfield Ratio (echilibrul intre N/P) numit asa dupa cel care a enuntat prima data principiul si anume oceanograful americam Alfred Redfield si mai exista multe alte studii care arata echilibre intre elemente...
Multa lume discuta despre aditia de nutrienti si uita ca in sistem sunt fiinte care sunt hranite si plante care primesc si elimina substante in mod direct, plante si alte resturi care se descompun. Tot ce rezulta si intra in sistem il influenteaza si contribuie la echilibrul/dezechilibrul sistemului.

tyna wrote:Cum impiedica plantele dezvoltarea algelor ... nu pricep.

Parerea mea este ca nu plantele impiedica aparitia algelor in mod direct.
In mod cert contributia cea mai mare la aparitia algelor o avem noi ca "manageri" ai acvariului prin actiunile noastre


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Eu ca manager ma simt depasit total de problema.
Cea mai mare performanta a fost 8 luni fara strop de alge... dupa aia a urmat dezastru BBA

Atat de mare a fost "dezastrul" incat aspiraam cu furtunul pietricelele afectate scoteam buturugile si le opaream, apoi le-am dat cu pensula inmuiata in easy carbo si in 2-3 zile erau la fel mai mult si toate plantele erau afectate de BBA .

Vedeam cu ochiul liber cum inflorea BBA .

Vrand sa salvex o blyxa am scos-o asa amarata cum era si am bagat-o in nano plina de BBA .
In 2-3 saptamani s-a curatat de BBA si mai ciudat decat atat, BBA-ul de pe frunze a disparut fara indepartarea frunzelor si fara sa lase gauri sau pete.
Ceea ce ma duce cu gandul ca BBA nu se "hraneste" din planta ci pur si simplu o paraziteaza la fel cum paraziteaza sticla pitrele sau plasticul
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

A incercat/folosit cineva aceasta abordare a lui Christian Rubilar?
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/69737-method-controlled-imbalances-summary.html
Interesant, totusi sunt cateva semne de intrebare care contravin altor metode/practici.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/12/2013 16:04:45

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

realmode wrote:A incercat/folosit cineva aceasta abordare a lui Christian Rubilar?

Da. Eu personal am aplicat cateva metode de acolo si toate au functionat.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:
realmode wrote:A incercat/folosit cineva aceasta abordare a lui Christian Rubilar?

Da. Eu personal am aplicat cateva metode de acolo si toate au functionat.


Abordarea lui mi se pare cea mai exacta pentru stabilirea necesitatii fiecarui bazin in parte.
Am totusi cateva probleme pe care doresc sa le ridic, poate invatam cu totii din ele.
1. Aditia de KNO3, cu cate ppm influenteaza cresterea de NO3?
Eu am dedus ca 1g de KNO3 ar creste NO3 cu 0.1ppm.
2. Referitor la relatia Ca:Mg,cu ce se poate masura cat mai exact valorile lor?

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

realmode wrote:
1. Aditia de KNO3, cu cate ppm influenteaza cresterea de NO3?
Eu am dedus ca 1g de KNO3 ar creste NO3 cu 0.1ppm.
2. Referitor la relatia Ca:Mg,cu ce se poate masura cat mai exact valorile lor?


Nu stiu de unde ai dedus acea proportie. Poate se aplica la vreun bazin dar nu stim volumul lui...
Cand vorbim de ppm vorbim de o concentratie (Parti Per Milion=mg/litru). Daca vorbim de cantitati trebuie sa vorbim si de volumul de apa la care se adauga. Spre exemplu una este sa punem 1g NO3 intr-un bazin de 100 litri si alta este sa-i punem intr-un bazin de 500 litri. De asta eu tot spun sa se vorbeasca in ppm si nu in grame. Concentratia este independenta de volumul acvariului... Mai jos aveti un calculator cu care puteti face astfel de calcule:
http://calc.petalphile.com
Si revin: nu mai vorbiti in g si mg fara volumul bazinului. Nu au nicio relevanta, ba mai mult putem sa incurcam pe multi incepatori - daca o sa puna cantitatea data de cineva care are un bazin de 500 litri si el are acasa un amarat de 64litri si pune aceiasi cantitate?
realmode wrote:
2. Referitor la relatia Ca:Mg,cu ce se poate masura cat mai exact valorile lor?

Teste la nivel de amatori pentru apa dulce (valori mici de Ca/Mg) nu stiu. In general plantele iti "vorbesc". Valorile generale ar putea fi gasite in buletinul de analiza al furnizorului de apa...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca unele teste pot fi folosite si pentru apa dulce. Cel putin am gasit unul pentru calciu care
spune ca este si pentru apa dulce. Eu unul folosesc minicolorimetru Hanna pentru calciu pentru apa
sarata si Salifert pentru calciu si pentru magneziu tot pentru apa sarata, dar nu am incercat sa masor
si apa dulce.

Asta e testul pe care l-am gasit si spune ca e si pentru apa dulce:

http://www.ntlabs.co.uk/products/Calcium-Test-Kit.html

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com