[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caut cateva sfaturi despre ancistrus !!  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

Azi dimineata am gasit intr-unul din acvarii un mascul de ancistrus ce statea fioros pe o gramajoara de icre aurii intr-un ghiveci de flori rasturnat . Ce sanse mai au icrele sa eclozeze daca am sa le mut separat intr-un acvariu mai mic ? Nu se strica sau se deterioreaza in contact cu aerul ? Asta pentru ca in acvariul in care sunt acum nu cred ca au vreo sansa , e un acvariu de aprox. 90l in care am mai multe specii (5 cory, 7-8 gupy, 1 guram , 2 synodontus, 3 molly si perechea de ancistrusi ). Am citit articolul despre ancistrus (cel de pe forum ) si stiu ca ar fi trebuit sa ii separ inainte , dar eu ma asteptam sa se intample marele eveniment , abia pe la primavara, tinand cont ca nu aveau nici temperatura si nici calitatea apei nu era pregatita !
[Email] [Yahoo!]
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

abia acum am vazut ca si jumbo a avut aceiasi problema . k , am sa-i mut impreuna cu apa din acvariul in care sunt ei acum
[Email] [Yahoo!]
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

cred ca am o mica problema ,... icrele nu sunt lipite de vasul de ceramica , asa cum am crezut la inceput , ci de fundul acvariului care e fara substrat . Am mutat intai masculul , si cu o paleta de tort am desprins usor icrele de fundul acvariului . Problema e acum ca icrele nu mai stau fixate de vasul de ceramica , si au fost aruncate afara din acesta , ca sa nu se mai intample accidente de genul asta am intors vasul cu gura in sus si am pus icrele inauntru . Mie teama ca am cam stresat masculul cu atatea operatiuni ,pentru ca-l vad acum ca sta ascuns in spatele filtrului . Mai sunt ceva sanse sa iasa ceva din icrele astea , sau imi poate da cineva ceva sfaturi ??
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Masculul doar pazeste icrele, dar nu le acorda vreo ingrijire speciala. Ele pot ecloza si singure. Daca l-ai stresat s-ar putea sa considere mediul nesigur pentru pui si sa manance icrele. Mai bine i le luai, daca tot l-ai enervat.
In general, e bine sa nu scoti icrele la aer. Ca sa le muti in alt acvariu foloseste un borcan (sau o punga, daca n-ai loc) pe care il scufunzi in acvariu. Bagi icrele in el, il scoti cat mai plin cu apa, il scufunzi in noul acvariu si dai cu grija icrele afara.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

La primul rand de icre, am mutat in alt acvariu vasul de ceramica abia dupa ce au iesit puii din icre. Dupa o saptamana am pus masculul la loc, in acvariul initial. Puii , dupa inca vreo saptamana , au ajuns 'ciorba', pentru ca termostatul incalzitorului ' s-a dus' A doua tura de icre , probabil ca nu m-am purtat suficient de 'fin' , si icrele au fost mancate . Acum astept al treilea rand de icre, sa vedem ce tampenie mai fac
Si zau ca n-o fac intentionat...
[Email]
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

din cate am citit in articolul despre ancistrus , masculul trebuie sa stea pe pe oua in scopul de a le ventila si a le indeparta pe cele nefecundate , de asta m-am aratat eu ingrijorat . Daca tu spui ca nu e nici o problema , atunci ok , oricum , cand am scos icrele din primul bazin le-am pus in ghiveciul plin cu apa dupa care le-am scos si depus in acvariul separat, chiar daca sa spunem ca au luat contact cu aerul , nu cred ca a fost pentru mai mult de 1-2 secunde . Vad ca nici acum la aproape 2 ore si jumatate de la mutare baietelul nu a iesit de dupa filtru . Preventiv am adaugat si 2-3 picaturi de albastru de metil . Am sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor . Multumesc!!
[Email] [Yahoo!]
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

Cateva din ouale din marginea cuibului au o albeata fina pe deasupra lor , sa fie din cauza duritatii mari a apei ??. Am masurat-o si am ph=7si gh=12. E cam mare , nu ??,. Ce se mai poate face , sau daca se mai poate face ceva ???

toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibil de realizat, asta pana cand vine cineva care nu stie acest lucru.... A. Einstein
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cele care au albeata fina nu mai sunt bune si trebuie indepartate.Pentru a preveni asta se pune albastrul de metil.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Indepartearea lor sa face cu un ac.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Parerea mea e ca o sa pierzi toate icrele pentru ca o paleta de tort nu e tocmai indicata pentru mutatul icrelor, si le-ai scos si la aer, defapt nu cred ca-i bine deloc sa dezlipesti icrele de suport!
Daca au ramas cateva icre neafectate de "operatiune" atunci sigur vor fi imbolnavite de celelalte care o sa se albeasca foarte repede. Asa ca o sa salvezi ceva din ele numa daca stai cu acu in mana si indepartezi icrele care se albesc, daca nu,... pierzi tura. (plus de asta de unde ai pus apa? daca e de la robinet e cam nasol...).
Parerea mea e sa astepti urmatoarea tura.
[Email]
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

deja am adaugat cateva picaturi de albastru de metil acum urmeaza sa intru la curatat , iar apa e din acvariul in care au depus in proportie de 60% ( deci folosita ) iar restul era acolo , pentru ca tineam niste pui de velifera , in nici un caz nu am pus apa direct de la robinet . MUtumesc !! Oricum sunt la prima intamplare de acest gen , pana acum singurele specii cu care am reusit cate ceva sunt viviparii (gupi xifo, molinezi ) si ceva gurami , asa ca va dati seama mi se pare un salt destul de zdravan !!

toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibil de realizat, asta pana cand vine cineva care nu stie acest lucru.... A. Einstein
[Email] [Yahoo!]
little nemo
Junior member

Joined: 24/11/2005 12:09:32
Messages: 18
Location: Galati
IP:
Offline

din pacate nu am mai putut face mare lucru ,dupa ce aseara am inlaturat cu un ac ouale ce nu pareau in regula , azi cand am venit de la serviciu am constatat ca si restul oualelor aveau suprafata inalbita . . asta e, nu a fost sa fie, data viitoare am sa fiu mai atent , si poate voi avea mai mult noroc ;multumesc !!

toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibil de realizat, asta pana cand vine cineva care nu stie acest lucru.... A. Einstein
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com