[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari despre: Kribensis - Pelvicachromis pulcher  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragi Colegi, mi-am cumparat sambata de Hornbach Militari o pereche de Kribensis ( Aia de acolo jurau ca sunt americane ca cu americane le tineau in fine ca la noi ...).
Mi-am ales perechea ( 4-5cm fiecare) , I-am aclimatizat, i-am pus in comunitar (126l Aqua pro Mp, filtru intern+ extern, cu pietris de 2-4mm tot de la HM plantat cu urmatoriii locatari: 12 neoni albastri,6 arlechini, 3 otto, 3 corydoras, 6 killi Markurdi, 2 ramirezi, un peste mic neidentificat de la hornbach pescuit cu RCS + un asasin ).
Ciclidele par fericite in acvariu meu, nu au conflicte cu nimeni si au pus stapanire pe o nuca de cocos - pestera lor.
Ce am observat eu la kribi, este ca nu prea mananca ca restul (cand i-am cumparat am mai achizitionat 5 neoni si 3 otto care parca sunt hamesiti). Le-am dat asa: artemia congelata ( nu se omoara), Tetra Discus o scuipa, JBL Novo nu se agita, ceva cu spirulina de la Tetra nu ii incanta.
Ce sa le dau sa sa le fac pe plac? Nu am intrebat cu ce ii hraneau aia .
Or fi in perioada de imperechere si ar fi un motiv? Sunt 100% o pereche, femela are abdomentul colorat si umflat si tot cerceteaza pestera aia tot ciuguleste la ea, iar mascul e protector cu ea.

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,


- Sunt pesti rezistenti si nu fac figuri la mancare... nu-ti face probleme, or sa accepte orice.
- Daca sunt in "calduri" nu le arde de mancat, asa ca nu te ingrijora. E normal.
- Sunt cichlidae africane, dar depun pe suprafete solide si ingrijesc puii (ca "americanii" obisnuiti).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Misterul rezolvat, multumesc Koala! Aia micii au depus in "pestera" iar femela nu mai iese de acolo. Sunt cateva icre fiind o pereche de juvenili. Aceasta este cauza pentru care nu mananca/
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa va mai scriu de Kribi, au depus icrele le-au mancat ( nu mai sunt) . Problema este ca nu mananca deloc nici ea( nu iese din pestera) nici el care mai sta retras intr-un colt. Ma ingrijoreaza rau astia mici. Sunt de sambata la mine si nu i-am vazut sa manance.
Cand i-am cumparat am mai achizitionat 5 neoni rosii si 2 otto care mananca sunt ok .Mai am 2 ramirezi, care tot asa cum au sosit au mancat. Cand le dau de mancare e agitatie in acvariu toata lumea vrea sa mananca cat mult, mai putin astia.
Ce sa le fac ca postesc intr-o veselie si nu prea sunt activi. La o inspectie vizuala nu par ca ar avea ceva.
Nu ma pricep la kribi. Sa mai cumpar inca o pereche?
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin cu noutati! Am facut gris probabil de la neonii cumparati din Hornabch si a faptului ca nu am acvariu de carantina (sunt de 8 zile cu Tetra contraspot si 29C )
Astia mici kribi, au continuat sa nu manance pana ce ea am decedat . Le-am dat asa : Tetra Discus, JBL Novo granocolor, Jbl Novo Color, Tetra Pro Algae si congelata: artemia+ blood worms fara succes.
El parca mai incerca sa manance ea nu incerca si am observat ca nu puteau sa apuce hrana.
Acvariu este plantat am grote ..
Am mai ramas cu el, si ma gandesc ca daca ii mai cumpar o femela poate nu o accepta ca cu asta se intelegea.
Sunt dezamagit de cand am avut noul setup nu am avut decese decat de batranete si dropsy. Imi vine sa imi cumpar unii de plastic.....
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com