[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Clarias  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
viorel11
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2012 15:06:41
Messages: 29
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salut!!! In urma cu 5 luni am achizitionat 3 exemplare de Clarias batrachus pui, aveau o dimeniune de maxim 6 cm... cunosc foarte bine specia....acum au in jur de 17-22 cm... si din pacate dimensiunile acvariului nu mai imi permit intretinerea lor...acvariul meu are ~60 litri... Ajutorul pe care il vreau este... sa imi spuna cineva cum si cand se inmultesc.... sau daca cineva care cunoaste specia si o "iubeste" atunci ii pot dona.....
viorel11
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2012 15:06:41
Messages: 29
Location: Pitesti
IP:
Offline

Nici o parere !!!!! Sunt dezamagit !!! Singurul lucru care imi ramane de facut este sa imi cumpar un acvariu mai mare...nu ma indur sa ii dau.....
Poate o sa ma ajute Mos Craciun cu un acvariu de ~180 sa pot sa ii cresc in continuare in conditii cat de cat bune... si daca am noroc poate se si inmultesc !!!!
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

domnule, eu am niste somni pe care nimeni nu mi i-a ientificat....patru, sunt 3 mai mari si unul cam cum zici, nu cred ca ajung mai mari de 25 cm...nu in acvariul ala. Eu ii am de vreo 10 ani, sunt casatorit de 8 si ii aveam inainte. Au trecut prin 2 mari dezastre dar inca sunt ok, pui sau icre nu am vazut la ei. Ai mei sunt gri spre negru si coabiteaza cu gupi si scalari, pe vremuri si cu moli si xifo. Ca sa le fie mai bine pune un ghiveci, ai mei stau ziua in el si iasa doar la mancare. Noaptea ii aud plescaind prin apa. Daca-i inmultesti sa ma inveti si pe mine ca astia n-or trai vesnic...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2012 01:21:50

viorel11
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2012 15:06:41
Messages: 29
Location: Pitesti
IP:
Offline

http://s2.postimage.org/nx8xr7bax/IMGP1590.jpg
http://s7.postimage.org/5dzq49tyz/IMGP1591.jpg
http://s8.postimage.org/8s7yonrf9/IMGP1592.jpg

Astea sunt uimitoarele mele exemplare ...de dimensiune sper sa itzi dai seama din poze ... ai mei nu au reusit sa convietuieasca cu nimeni.... ba da cu 3 ancistrus.... am avut 15 neoni 15 rasbora si intr-o noapte au ramas singuri.... Daca poti sa faci 1-2 poze exemplarului tau ar fi ok ... ca eu defapt vreau exemplare de FOSSILIS, iar ai tai s-ar putea sa fie fossilis.... la mine in oras nu se mai aduc exemplare..... Exemplarele astea le-am luat de la bucuresti.... cu acvariu pe masina cu o pompa de apa .... cu mare grija i-am adus acasa !!!
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 346
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Dar de ce nu-ti faci singur un acvariu mai mare? Cumperi sticla si silicon , iar instructiuni gasesti pe forum , nu este asa de greu , si iesi mult mai ieftin , in plus clarias nu au nevoie de inaltime mare , deci poti folosi o sticla mai subtire , deci mai ieftina . In schimb sa le asiguri o buna filtrare si schimburi dese de apa. Nu are rost sa renunti la pestii tai favoriti doar din cauza asta . bafta
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com