[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cub296 70*70*60  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salutare,
revin dupa o "scurta" perioada de timp cu un nou proiect. Asa cum este si titlul topicului, este vorba despre un acvariu de 70*70*60 (296l) cu overflow lateral[img] + un sump de 60*60*45. Sper sa nu fi gresit incadrarea topicului. Bazinul si sumpul au fost lipite duminica seara, deci f multe poze momentan nu am. Ca sistem de filtrare voi folosi un skimmer(cred ca ATI) si 3 reactoare (biopellets, carbune si antiphos). Pentru lampa m-am oprit la Maxspect R420R LED Lighting System 16000K / 160 Watt. Sper sa fie suficient pentru ca soarele bate in acvariu cel putin 8 ore pe zi. We shall see...........cum ne vom descurca. Chillerul va fi pozitionat in beci, (vara nu cred ca sunt mai mult de 25-27C,)
Programul este cam asa: Sper sa-i dau drumul numai cu apa, nisip viu, bacterii, decor pana de Craciun. Lampa ajunge in trei saptamani, deci probabil pe la jumatatea lui ianuarie. Skimmerul probabil ca va fi cadouu de Craciun si cam atat.

[Thumb - IMG_4447.JPG]

[Thumb - IMG_4448.JPG]

[Thumb - IMG_4456.JPG]

vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PS! sa nu va speriati. Acvariul este intr-un magazin de tehnica medicala. asa ca daca ma vedeti o carja, un baston, sau ceva de genul, face parte din decor.
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

salut , interesant proiect, asteptam evolutia,dupa ce ajung toate

Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!


Mie personal imi plac foarte mult bazinele astea "patratoase"... dimensiunile alese de tine sunt generoase, asa ca o sa ai loc berechet un' sa faci rockscape.

- ce vrei sa tii in el?
- stiu ca povesteai la un moment dat ceva de un pomacant (sper sa nu fac vreo confuzie).



Spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da asa e! am avut un Pomacant. Sa-i fie taran usoara, n-a murit la mine.... .
Acanthurus……………nu m-am hotarat inca (eu sunt fan nigricans fratele de cutit al lui japonicus)
Zebrasoma flavescens
Ctenochaetus truncatus
Centropyge loricula
Pterosynchiropus splendidus
Scarus quoyi
Ampriphion clarki - pereche
Ostracion cubicus
Valenciennea puellaris - pereche

la corali eu sunt fan LPS. Prin urmare cat mai multi!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumoasa lista!

- Recunosc sincer ca m-am uitat pe google dupa Scarus quoyi (habar nu aveam de pestele asta)...
- in ceea ce priveste "guvizii de nisip", cum esti sigur ca nimeresti pereche?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cei de la DeJong asa spun ca trimit pereche. O sa vedem ce-mi trimit, dar nu astia nu prea dau gres
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DeJong sunt aia de la care aduce George (reef.ro), nu?... ultimul transport a fost foarte reusit, au trimis pesti super misto.
Eu mi-am luat un Siganus vulpinus si un Centropyge loricula, superbi amandoi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, de acolo aduce George. Cei pe care mi i-a adus mie sint pereche, si tot de la DeJong.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salutare,
tocmai am terminat de lipit tevaraia si fitingaraia.....................in sump tevile de scurgere nu sunt teminate pt ca astept un "ciorap" de filtrare, ma rog mai sunt de lipit 2 coturi si 2 tevi.
[Thumb - IMG_4458.JPG]

[Thumb - IMG_4460.JPG]

[Thumb - IMG_4459.JPG]

vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alte poze....
[Thumb - IMG_4463.JPG]

[Thumb - IMG_4464.JPG]

reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Foarte frumos lucrat , asteptam pasii urmatori .
Intrebare : De ce ai facut overflow-ul intr-o parte ?
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Arata promitator pana acum mai ales ca sunt un mare fan cuburi

Banuiesc ca ai folosit un sistem Herbie si nu BeanAnimal (ata cat pot sa-mi dau seama din pozele de rezolutie mica pe care le postezi).
L-am folosit si iti spun din experienta ca, daca intentionezi sa-l folosesti asa cum descrie Herbie si anume toata apa se scurge pe teava de full siphon iar a doua teava
sa fie doar urgenta, iti va fi greu sa mentii constant nivelul in overflow. In timp debitul pompei se reduce suficient ca sa trebuiasca sa reglezi destul de des robinetul
ca sa mentii constant nivelul. Eu l-am folosit dupa o vreme ca un BeanAnimal (fara open channel desigur ) in sensul ca pe a doua teava se scurgea un fir de apa astfel
incat nu mai era nevoie sa reglez des (a se citi a inchide) robinetul.

Pompa de retur este cumva un AquaMedic?

Imi place ideea cu decupajul si cutia de overflow intr-o parte dar ramane de vazut daca este si functionala. Nu stiu daca va face o skimmare de suprafata la fel de eficienta cu una asezata central. Probabil ca vei putea sa directionezi o pompa astfel incat sa impinga filmul de suprafata spre decupaj.

Succes in continuare.
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salutare,
pt Reefer: am plasat overflow-ul in lateral dintr-un singur motiv, si anume ca am preferat sa castig 15 cm la profunzimea acvariului (75 cm este tot spatiul pe care il am) decat sa-l ocup cu un overflow.
pt Gabriel: overflow-ul este gen BeanAnimal, dar fara scurgere de urgenta. Sunt 2 scurgeri de 32mm, una full sifon si a doua pentry restul. pe scurgerea full sifon am pus un robinet astfel incat sa pot regla cum doresc debitul. Nu stiu daca o sa functioneze asa cum vreau....dar o sa va tin la curent. cred ca 2 tevi de 32 ar trebuii sa faca fata oricarei situatii......(ma rog, cel purtin sper).
In legatura cu pompa, ai dreptate, este un Aqua medic EcoRunner 3700, chiar nu stiu cum ti-ai dat seama
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

vasilescuadr wrote:
pt Gabriel: overflow-ul este gen BeanAnimal, dar fara scurgere de urgenta.


Acesta este sistemul BeanAnimal
Iar acesta este sistemul Herbie

Este irelevant cum il numesti si nu ti-am dat link-urile pentru a te contrazice. Conteaza cum il folosesti. Iti spun de pe acum ca va functiona iar situatia in care vei avea nevoie de o a doua solutie de back-up (adica a treia teava - open channel - din sistemul BeanAnimal) poate sa apara o data la cativa zeci de ani de functionare fara niciun fel de mentenanta a sistemului.

vasilescuadr wrote:
In legatura cu pompa, ai dreptate, este un Aqua medic EcoRunner 3700, chiar nu stiu cum ti-ai dat seama


Pentru ca sunt un mare "fan" al echipamentelor AM. (Mai) Detin fix doo un pH controller si un reductor de presiune - amandoua singurele relicve ale unei tinereti acvaristice dulcicole bantuite de AquaMedic. Urmareste-o. Nu este una dintre cele mai fiabile

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2012 23:58:16


To live you must learn to die
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

multumesc pt link-uri. Despre pompa nu stiu ce sa zic. Nici eu nu sunt fan AM, insa la pompe nu am avut probleme si nici nu am auzit de probleme. aCum o vrea Barbosu!
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gata, am umplut bazinul cu apa..........
[Thumb - IMG_4477.JPG]

[Thumb - IMG_4476.JPG]

vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mai era o poza
[Thumb - IMG_4481.JPG]

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

nu vad prea bine acvariul in conditiile in care bate lumina solara direct in el.....
parerea mea ar fi sa te gandesti serios la alt loc astfel incat sa fie umbrit.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sa inteleg ca solar tuburile s-au inventat si se folosesc pentru ca lumina soarelui face rau la corali? povestea asta cu acvariu trebuie ferit de soare poate e valabila probabil la acvarii all-in-one, unde nu poti tine o apa de calitate si te napadesc algele. Altfel o tampenie. Sunt foarte multe acvarii senzationale (doua cunosc eu in bucuresti) in care bate sorele ca la festival.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com