[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ventuze  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Am doi sanitari ventuza cafenii la culoare. patati pe lateral cu pete mai inchise, care au cam 5 cm. Am observat la ei (din cand in cand) un comportament agresiv (Unul din ei l-am vazut cum s-a infipt efectiv intr-o zebra si nu stiu ce i-a facut dar dupa 2 zile a murit).

Puteti sa-mi dati un link unde sa gasesc mai multe date despre acest peste? Din cate am vazut curata foarte bine geamurile, plantele si pietrele!!![/img]
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Linkul

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O fi Pleco. La maturitate acestia ataca pesti tineri.
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Pai el zicea ca au 5 cm. Deci nici daca sunt ancistrusi nu sunt la maturitate. Oricum e ciudat ca au putut sa se prinda de o zebra. Poate era zebra bolnava.

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:Poate era zebra bolnava.

Asta in mod sigur. Mie mi s-a intimplat asa ceva si cu guppy. Cum era unul mai belaliu, toti gramada pe el.
Oricum eu i-am oferit o varianta - tu - mai multe. Are de unde alege ca se se dumireasca.
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Dolly wrote:O fi Pleco. La maturitate acestia ataca pesti tineri.


Nu sunt Pleco. Intre timp am pus si o poza in albumul meu.

Apropos: i-am luat ca sa scap de melcii aceia mici si bruni care se inmulteau intr-un ritm infernal. Mi-au fost recomandati si au facut treaba foarte buna din punctul asta de vedere!!
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Si de unde sa stim noi care e albumul tau? Pune si tu un link. Ti-au fost recomandati pentru ca manance melcii maro? Foarte interesant. De catre cine?

Acvariul meu
[Email]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Sorry!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11804
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lupino wrote:Apropos: i-am luat ca sa scap de melcii aceia mici si bruni care se inmulteau intr-un ritm infernal. Mi-au fost recomandati si au facut treaba foarte buna din punctul asta de vedere!!

Interesant, dar atunci nu cred ca sunt sanitari. Poate tetraodoni.

De ce nu intrebati oameni buni cum se numeste un peste in momentul in care il cumparati???? E mai convenabil sa dati un ban, fara sa stiti ce este??? Apoi veniti cu tot felul de intrebari si scuze ca de, n-am stiut...Daca nu tii minte denumirea, ia un carnetel si un pix si noteaza, ca nu-i nici o rusine.
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Imi pare rau, dar din poza aia chiar nu se intelege nimic. Vad ca e in partea dreapta o silueta de peste cu ventuza si cam atat.

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:Imi pare rau, dar din poza aia chiar nu se intelege nimic. Vad ca e in partea dreapta o silueta de peste cu ventuza si cam atat.

Eu nici pe acela nu-l vad...vad doar o zebra, niste pahare de plastic sau ghivece si ditamai bolovanii...
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Daca te chinui rau de tot, o sa vezin pe geamul din fata, in partea dreapta un catfish. Dar cam atat. O silueta foarte neclara, ca de altfel la fel ca si intreaga poza (probabil e facuta cu un telefon mobil).

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:Daca te chinui rau de tot, o sa vez in pe geamul din fata, in partea dreapta un catfish. Dar cam atat. O silueta foarte neclara, ca de altfel la fel ca si intreaga poza .

Aha..chestia aia puteam sa jur ca e un furtun, o teava, etc Dar sa stii ca nu ma mai chinui deloc ca n-am de ce. Iar daca vor o varza vor in acvariu, asta sa aiba - e problema lor. smilie
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Sper ca asta este o imagine pe masura exigentelor domniilor voastre! Sa stiti ca nu sunt foarte usor de surprins pestisorii astia doi. N-au stare!!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=535&pos=1
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Gyrinocheilus aymonieri

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Multumim de poza. NU e vorba de asteptarile noastre, ci de faptul ca nimeni nu te poate ajuta cu poza aia dinainte.

Da MA. Adica mai mult ca sigur nu sunt Otto, desi seamana destul de mult.
Astia chiar nu sunt agresivi de nici o culoare. Sunt doar curiosi. Si ai grija ca o sa creasca mari (10-15 cm) in timp relativ scurt.
Si la mine isi fac treaba constiinciosi. Nu vad de ce ar ataca o zebra.

Acvariul meu
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

te "contrazic"
sunt agresivi, sunt teritoriali, eu am avut unul de la andreiard, si l-a avansat in schema deoarece ii omora corydorasii. si la mine mi-a "supt" o xifoaica...

si DA , cresc mari si FOARTE IUTI !!!!!
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Ok, atunci rectific. La mine sunt pasnici. Ii am de aproape un an.

Acvariul meu
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Quote http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/algeater.htm
"This fish is often purchased as an algae eater for smaller community tanks, for which it is not really suitable. Firstly, it grows larger than many realise, and secondly, it has a tendency to become aggressive when older. In the limited confines of a small tank, it may terrorise other aquarium inhabitants. In addition, they often become less inclined to eat algae as they grow, particularly if other food sources are available."
A da si ajung pe la 25 de cm

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com