[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Unde gasim?? (Diverse accesorii folositoare in acvaristica)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Sunt multe threaduri deschise cu diverse intrebari de genul "unde gasesc un neon, unde gasesc nu-stiu-ce silicon, filtru etc"
Asa ca propun sa postam aici aceste intrebari ca sa nu mai facem zeci de threaduri. De asemeni daca prin periplurile voastre prin magazine sau petshopuri gasiti ceva interesant care credeti ca ar fi folositor si altora postati aici (bineinteles este vorba despre produse care ar putea fi folositoare pentru acvaristica, nu alte prostii )

Sper sa prinda ideea. :--)
Spor la cumparaturi

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Si ca sa incep threadul, postez eu primult Am vazut astazi la un petshop din Militari (deschis in locul Sherif`s-ului) capace de acvariu Juwel diverse dimenisiuni.
Ce am retinut :
- 100*30 cm ,cu un singur neon si un singur reflector : 1,8 mil
- 100*40 cm ,cu 2 neoane-2 reflectoare : in jur de 3 milioane.

image
[Email]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am vazut ca s-a deschis un petshop (si cabinet) la iancului, la 50m spre granitului. Nu este prea dotat dar mi-au spus ca sunt dispusi sa comande aproape orice.
Mai stiu profipetul de la cora (pantelimon).
Dar si pe mine m-ar interesa de exemplu unde pot gasi un drosser(aprindere electronica) pentru 2X18W si bineanteles ca nimeni nu mi-a dat vre un raspun... mai usor fratilor nu va ingramaditi asa
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

la chestia cu droserul e un piculet mai complicat... nu se gaseste chiar pe oriunde, poti incerca la mag de electrice din "circu' foamei" delfinului, imediat la intrare pe stinga, in piata la obor "la sina" - chinezarii, poate chiar si la orion.... (fost predoleanu ;) )
Midal
Junior member

Joined: 06/12/2004 16:13:00
Messages: 83
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fratilor daca vreti va ajut eu ....am un magazin la mine in zona (uitativa la locatie)....de fiecare data cand ma duc e plin magazinul si totusi si stocurile au un fel de a ramane pline.....eu am gasit pe acolo drosele...startere....suporti pt ce vrei..si osram-uri..dar nu sunt sigur ca sunt flora...nu bag mana in foc..magazinul se numeste EUROPADY si este pe undeva f aprope de piata george cosbuc (pt cei care nu stiu pe acolo e economatu lui nea vanghelie ) si sa va explic mai in detaliu cum veniti dispre unirea pe strada Regina Maria ajungeti la un mom dat la intrarea pietei aceasta fiind in dreapta..... vis-a-vis se face o straduta pe care o luati si ajungeti exact la magazin...sper sa va fie folositor
[Yahoo!]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

magazinul din militari (de la sherifs) e super. am fost azi si au destule echipamente. inclusiv instalatii de iluminat, butelii de co2, filtre de toate tipurile, mincare de toate felurile....mi-a placut. in curind au zis ca aduc si pesti. chiar mi s-au parut profesionisti, nu stiu daca ma insel, insa majoritatea erau veterinari.
[Yahoo!]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

in piata obor, la zona electrice si sanitare, am gasit balasturi electronice, chinezarii bine-nteles, dar merg, de 40W, dar nu 2x18W.
Nu cred ca se gaseste asa ceva, pt ca principial nu se poate sa legi 2 tuburi fluorescente la un balast electronic.
La cele magnetice nu-i nici o problema, decit ca sunt inseriate, iar daca unul se arde, nu mai lumineaza nici celalalt.
Iar cele magnetice philips sunt chiar mai bune decit chinezariile electronice, dau o lumina mai intensa.
E drept ca daca le folosesti pt iluminatul casnic, te cam dor ochii de la 'flicareala', dar pt acvariu merge. Doar ca se incalzesc cam tare.

Ca o mica paranteza:
btw: nu se numeste drosser electronic, ci balast electronic. Ca la origini, cel magnetic e un balast, adica nu lasa curentul sa creasca cum ar vrea tubul.
btw2: si nu se numeste neon, ci tub fluorescent, ca nu are nimic de-a face cu gazul numit neon.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline


in piata obor, la zona electrice si sanitare, am gasit balasturi electronice, chinezarii bine-nteles, dar merg, de 40W, dar nu 2x18W.
Nu cred ca se gaseste asa ceva, pentru ca principial nu se poate sa legi 2 tuburi fluorescente la un balast electronic.


Ba se pot monta 2 tuburi!
De exemplu quicktronik QTP 2x18/230-240


image
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

aici o poza cu tipul balastului:

image
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate nu m-am exprimat clar: am gasit balast electronic de 40W, care nu poate fi folosit ca 2x20W, nu ca nu ar exista balasturi electronice de 2x20W.

Spuneam ca principial nu se poate ca la un balast electronic de 1x40W nu se pot lega 2x18W.

QTP 2x18/230-240 este un balast electronic de 2x18W, dar nu sunt convins ca e reversibil, adica nu stiu daca poti pune un singur neon de 36W folosind cumva ambele iesiri. Poti pune un 36W pe o singura iesire, dar nu stiu daca va fi ok (se poate arde balastul sau sa nu se aprinda neonul, n-am incercat).

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Salut, stie cineva pe unde se poate gasi balast electronic pentru tuburile de 30W ? Este vorba de tuburile de 90cm. Multumesc!
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Nu stiu daca ai gasit, dar ieri am luat 2 balasturi electronice si 2 Tld-830 .
Magazinul este pe Str. Berzei int. cu str. Transilvania, cum vi dinspre piata Matache pana in int. cu Stirbei Voda.

ala mic ...
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Aveau si tuburi de 90cm/30W ? Cred ca stiu magazinul Multumesc!
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Da, aveau! Gasesti sigur pt ca nu prea au vanzare.Si mai sunt inca 2 mag. in care au tot ce vrei pe Dinicu Golescu int. cu Mircea Vulcanescu.Eu am luat 2 de 18 W(aveau si de 30 W) .Am dat 8 ron pe 1.Nu stiu cat era cel de 30 W.

ala mic ...
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Multumesc mult pentur pont! Am fugit intr-acolo. Bine.. e o figura de stil, pentru ca acum e noapte.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com