[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cine are caracide??  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

are cineva MULTI ocelifer, bleheri, palmery, megalopterus, flameus, (de lemon nu zic, ca are dan tudor ;) ) oricare specie de caracide, dar nu "ciorba" ci o singura (hai 2-o ) specie in bazin ?

a reusit cineva voit sau intimplator inmultirea???
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cred ca toti se uita spre tine Razvan. Speram sa te profilezi pe H bleheri. :-)

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

he heeee, vrabia malai viteazu'....
pina una alta , herghelia de 30 neoni si cireada de ancistrusi, vad ca s-au "ciclat" in acvariu. daca ar fi dupa mine, as avea cel putin 6-7 acvarii de max 100 l cu cite un cird de "una, alta"
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Am intr-unul din acvariile de 240l, doar 13 callistus. 13 fiindca 1 a murit imediat dupa ce i-am luat. Dupa ce am inceput sa bag CO2, cand ph-ul a scazut ceva sub 7, i-a apucat. Iubirea :-) . Se inghesuiesc cam cum fac si conchonusii sau sumatranii, si din ce aveam eu acolo au preferat o tufa de ludwigia care avea radacini aeriene dezvoltate la baza. Bineinteles ca nu aveam nici o sansa sa iau icrele de acolo. Trebuia sa am si unde sa le pun, CO2 nu am deocamdata decat intr-un acvariu iar la retea ph-ul e in jur de 8.
Saptamana asta, luni sau marti, i-am vazut din nou pe meserie.

Din trecut
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

razvan wrote: as avea cel putin 6-7 acvarii de max 100 l cu cite un cird de "una, alta"

Ei, uite un pestic frumos, dar care "merge" doar in acvarii de minim 100 litri (creste mare, aprox. 8 cm) - Congo Tetra (Phenocogrammus interruptus). Ii place in bancuri de minim 6 exemplare.

editat de razvan, link pus de mine ;)
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

fishtecine wrote:Saptamana asta, luni sau marti, i-am vazut din nou pe meserie.


si ceva rezultate?? miscatzei prin apa ?
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

eu am ciorba (5 specii - am mai redus din ea donand filigerele nu demult) , dar personal imi place. nu vad de ce sa combini cel putin doua specii din care una de suprafata (cum ar fi Prionobrama filigera sau Thoracocharax stellatus) "da rau" in acvariu si nici nu cred ca tinand o singura specie ar usura inmultirea characidelor intr-un acvariu comun. cam greu cred ca ar scapa vreo icra dupa cate am citit si am vazut.
sa tin o singura specie de characide, eventual doua intr-un singur acvariu a fost una din ideile de intrebuintare ale unor acvarii de 125 pe care le-am achizitionat o data cu cel de 450, facand parte din acelasi "corp". momentan inca nu le-am dat o intrebuntare... poate totusi...
pana una-alta, am scos la inmultit chiar azi o pereche de Aphyocharax rathbuni (au mai mult de 16 saptamani si ) in 25l pregatit anterior special pentru asta (aveam doar 3 - 2m + 1f).
o sa mai dau eventual ceva detalii despre "cum merge treaba" (eu sper sa iasa bine, macar daca nu sa invete altii din greselile mele).
am pastrat acelasi procedeu de pregatire a acvariului ca si la killie cu deosebirea ca am inlocuit paharele de turba cu plante (cabomba, riccia,...), acelasi pH ca si in acvariul mare (6.5), aceiasi teperatura.
urmeaza pe lista (daca voi avea succes):
- Hemigrammus erythrozonus;
- Hemigrammus bleheri;
- mai nou achizitionatii Nannostomus marginatus;
- Thoracocharax stellatus;

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

am o vaga impresie ca am deschis o cutie a pandorei.
DA NENE!! aici se vorbeste de pesti in sensul acvaristic.
i-auzi filigera, bleheri, eritrozonus, nu tu carasi cu scalari, nu tu "citi ochi are un peste chior" si alte ineptii. parol de nu ma unge pe suflet.

mai sunt si altii care gindesc acvaristica in felul asta?
poate "speranta" nu va mai ramane inchisa in cutie.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

daba wrote:inmultirea characidelor intr-un acvariu comun. cam greu cred ca ar scapa vreo icra dupa cate am citit si am vazut.
Intr-adevar , cam greu. Eu am pus 5 neoni negri intr-un acvariu de 35-40 litri cu lumina 40 W plantat greu de tot - inclusiv covor de Glossostigma. Mama zmeului stie cum au scapat puii, da' au supravietuit 3. Cel mai mult ma mira cum de nu i-a "ars" lumina :o . Probabil au picat pe sub buturuga.

In alt acvariu de vreo 60-70 litri cu lumina 60 W au aparut pui de neon roz si negru. Putini, da' au aparut.

Chestiile astea ma provoaca sa incerc reproducerea neonilor intr-un bazin de vreo 40 litri plantat bine cu Vesicularia si iluminat difuz cu un bec economic de 9 W. Vesicularia suporta.

Poze: smilie ... Poze cu plante
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

eeeeee........se mai gasesc razvane caracidomaniaci......

POWER TO THE PEOPLE

aripel is here
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Mie mi s-au inmultit ceva callistusi in acvariu. Am vazut ceva timp cativa pusori. Asta inainte sa introduc ancistrusi in acvariu si cand era plantat la greu. Acum .... si ancistrusi si plante mai rarutz....deci nici un puiutz.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Puteti sa ma treceti si pe mine pe lista posesorilor de characide cu niste Hemigrammus rhodostomus si Hyphessobrycon flammeus. Nu m-am putut abtine :-)

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cred ca aratau prea bine in acvariu, ca azi noapte a crapat (acvariul) - vezi postul de la DIY & hardware. I-am salvat in acvariul de 60 litri cu o jungla de plante "indesate" peste ei. Sper sa supravietuiasca. Ce ghinion am...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Da, rhodostomus sunt niste pesti interesanti. Cred ca stau cel mai grupati dintre toate caracidele pe care le-am vazut pana acum. Mai am pe langa rhodostomus si gymnocorymbus ternetzi, alte specimene interesante....
[WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si eu am avut o mica boala pe characidae acum vreo 3 saptamani.Am in 30 l 7 gracillis, 2 neoni negri , 2 neoni de la mama lor si 2 ornatus.
Cei mai simpatici mi se par ornatus cand mananca.Daca de sus cad 7 granule ei vor sa le ia pe toate

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

si eu tocmai mi-am facut un acvariu cu characide.
am o nelamurire :hemmigramus erythrozonus e tot una cu gracilis?
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=592&pos=19
eu i-am cumparat ca gracilis, da aici pe forum sunt descrisi ca erythrozonus. sau ai mei nu sunt ca si ai lui daba?
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com