[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pangasius  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Nae
Member

Joined: 21/10/2005 19:38:50
Messages: 107
Location: Bucuresti S1
IP:
Offline

In majoritatea pet-shopurilor gasim pangasius si alte modele de "rechini" micuti, draguti, de cativa cm(cand sunt pui). Avand un aspect fioros dar foarte docili (si de obicei speriosi) ajung in acvariile incepatorilor.
Acum cativa ani am facut greseala si am luat 2 cand am trecut la acvariul de 200l. Timpu a trecut, si 1 care a supravietuit a ajuns la 25 cm si a trebuit sa il dau. De mila lor, acum cateva luni am mai primit 2 pricajiti in gazda dintr-un acvariu care se desfiinta si oricum nu o duceau prea bine. I-am pus la ingrasat si dupa o cura de pastile de catfish(spirulina, verdeata, lemn, etc.) acum sunt mari(25cm) si frumosi. Si caut sa ii dau cuiva cu mai mult loc decat mine

si un citat din wikipedia:
Juvenile iridescent sharks are often sold as pets for home aquariums. However, they are not easy fish to keep, and are not recommended for home aquariums. Iridescent sharks are schooling fish that prefer to be kept in groups of five or more. Accustomed to living in rivers, they are very active fish that require a lot of space. They have very poor eyesight, so any foreign movement they detect outside of their habitat, they will see as an utter threat. If stressed, their first instinct is to flee, and such a blind dash can result in injuries, especially in an aquarium environment. These flights may be terminated by the fish sinking to the bottom, where it may lie on its side or back until it recovers.
Many fish owners are unaware of the enormous size an iridescent shark can reach and also that they can bite very harshly. If given enough room and fed adequately, an individual of this species can reach 1 m (3 feet) in length. In most home aquariums, the amount of space an iridescent shark has severely stunts its growth. For this reason, most iridescent sharks kept in home aquaria grow to only 15 to 30 cm (6 to 12 inches) in length and die prematurely from organ failure.[dubious – discuss] As a rule of thumb, an iridescent shark requires a minimum tank size of 12 m (40 feet) to develop naturally and live a long, healthy life. Schools require even larger tanks. When provided with adequate sized aquaria and proper husbandry, an iridescent shark may live well into its teens and grow to full size.
There is also an albino morph available.


p.s. care este cel mai mare acvariu de apa dulce, din Bucuresti, pe care il stiti?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2012 22:23:17


Nae
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nae wrote: ....p.s. care este cel mai mare acvariu de apa dulce, din Bucuresti, pe care il stiti?

in lacuri pot trai? daca da, da-le drumul in lacul din Gradina Botanica, desi pangasius parca este de prin Asia de sud, deci cam tropical, adica n-ar supravietui iarna ...

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Nae
Member

Joined: 21/10/2005 19:38:50
Messages: 107
Location: Bucuresti S1
IP:
Offline

Nu cred ca ar trai prea mult in lac. Poate cel mult pe perioada verii. Ma gandeam la un acvariu mai mare gen Tulcea, sau pe la vreo firma ...

Nae
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Bogdan_Musat wrote:da-le drumul in lacul din Gradina Botanica, desi pangasius parca este de prin Asia de sud, deci cam tropical, adica n-ar supravietui iarna ...

Sub nici o forma nu este indicat sa eliberati in natura speciile care nu apartin faunei locale. Fie ca vorbim de animale fie de plante nu este o alegere inteleapta. Pot fi purtatori de boli, pot deveni invazivi sau nu vor supravietui.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kmol wrote:...Sub nici o forma nu este indicat sa eliberati in natura speciile care nu apartin faunei locale. Fie ca vorbim de animale fie de plante nu este o alegere inteleapta. Pot fi purtatori de boli, pot deveni invazivi sau nu vor supravietui.

corect
m-am gandit doar asa ipotetic, ca s-ar putea bucura de mai multa apa, evident ca nu era o idee buna, inclusiv din considerente mentionate de tine
PS: pestii din Gradina Botanica trebuie sa fie foarte rezistenti, la ce mizerie este in lacul acela ...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2012 17:58:46


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com