[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
dilema corry?????!!!  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am in acvariul meu 2 corry s-au dezvoltat frumos amandoi insa de la un timp unul din ei si-a marit dimensiunile comparativ cu celalalt. Ai senzatia ca e umflat si destul de mare.... sa fie oare o femele care tre sa depuna curand?
Am incercat sa vad diferente intre ei si singura diferenta pe care am observat-o ar fi inotatoarea situata langa coada la unul din ei e mai mica si poate forma inotatoarei dorsale e un pic diferita ca forma. ii hranesc cu tubifex si vitamaine de la tetra... Sa am eu chiar o pereche de corry?
[Yahoo!]
deea21c
Junior member

Joined: 14/05/2005 20:56:48
Messages: 20
Location: bucharest- Berceni
IP:
Offline

k..eu nu am o dilema, ci mai degraba o problema ce implica cadravul unui cory si un caras.
So: un caras de 2 ani cu dimensiunea corpului fara coada de 6cm a incercat sa inghita cadravul unui cory de 2 cm...Nu il poate inghiti si eu nu il pot scoate deoarece ii raman infipte aripioarele decedatului in gat...Vreo idee?
Chiar vreau sa il ajut...
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

cu o forfecuta mica, poti incerca sa tai dorsala pestelui mort, care presupun ca se infige in gura carasului, dupa care sa scoti pestele din gura celuilalt, sau sa incerci "efectiv" un chiuretaj al pestelui mort, taind bucatica cu bucatica din el, pina vei putea sa-l scoti sau carasul sa-l inghita.

a aparut "gata" , cit am scris postul asta...
"gata" ce ? l-ai scos sau a murit si celalalt?
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

a fugit la pomenire poate :-)

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
deea21c
Junior member

Joined: 14/05/2005 20:56:48
Messages: 20
Location: bucharest- Berceni
IP:
Offline

gata, adica l-am scos(in viata!!!) si nu mai am nevoie de ajutor.Multumesc.Nu era dorsala infipta cat aripioarele pectorale...Bine ca nu m-am apucat sa fac chiuretaj..
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com