[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rea alegere  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, de la bun inceput tin sa imi cer scuze ca nu stiu denumirea subspeciei si ca incerc sa descriu cum arata

Acum cateva luni bune am zis sa-mi "bucur" si eu acvariul cu 3 sanitari "adulti"(mai mult sau mai putin clasici) care arata cam ca un leopard (pete negre pe fundal maro si burta alba) si au 4 mustati mari , grupate in 2 perechi. Cand i-am luat aveau in jur de 5 cm max; In ultima luna, doi dintre acesti draguti pesti si-au marit considerabil dimensiunea (in timp ce al treilea a ramas la fel ) si au aparut problemele....

Nu ma deranjeaza cu nimic dimensiunea lor sporita ci faptul ca nu mai pot fixa absolut nimic in substrat...indivizii respectivi scarma cu atata putere in el incat e imposibil pt o planta sa ramana fixata mai mult de 3 zile

Deci :

1) Daca cineva isi poate da seama ce specie este, sa se puna un anunt sticky : NU LUATI ACEASTA SPECIE, EVER

2) Vrea cineva 2 sanitari mari si obraznici?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

cauta pe aici si vezi cu care seamana cel mai mult....
daca zici ca a e MAAAREEEEE , banuiesc un gibiceps, dar.. sa mai vedem
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pagina aia mi-a inghetata sistemul dar din cate am apucat sa vad seamana cu 'long-whiskers"
cel putin asta scria deasupra pozei, pana sa inghete totul.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

insista, nu intra cu mozilla, pagina merge cam naspa, insa pozele sunt de belea..
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am incercat si cu opera...nu merge...deci arata aproape la fel ca pestele din poza DE SUB butonul cu long-whiskers ...cred ca e suficient atat
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Sak wrote: care arata cam ca un leopard (pete negre pe fundal maro si burta alba) si au 4 mustati mari , grupate in 2 perechi. Cand i-am luat aveau in jur de 5 cm max; ....
...... nu mai pot fixa absolut nimic in substrat...indivizii respectivi scarma cu atata putere in el incat e imposibil pentru o planta sa ramana fixata mai mult de 3 zile


Par a fi Hoplosternum Thoracatum. In anumite setup-uri de acvariu, chiar sunt misto, insa in mod sigur nu in acvariul cu pretentii de olandez.

sa stii ca sunt niste pesti tare inteligenti( am facut "experiente" cu multi pesti, astia sunt printre cei mai inteligenti...)

Bafta cu ei...totusi sunt simpatici.

http://www.seachem.ro
[Email]
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aia sunt domle'!!! Or fi ei inteligenti, da toate plantele mele sunt la suprafata acum :x Ma duc si mai cumpar 2 pungi de pietris...si ingrop plantele alea chit ca abia o sa mai traiasca...sa vad dk le mai dezradacineaza acum :x
bubuion
Junior member

Joined: 30/09/2004 13:40:08
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am 4 hoplo cu ai si tu (de curand am gasit si un pui), ii am de 6 ani dar nu mi-au facut niciodata probleme de genul asta.Eu am Pietris pe fund si cateodata, noaptea, se mai aude cum sapa dar nu sa scoata plantele din pietris.
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Sak wrote:...Ma duc si mai cumpar 2 pungi de pietris...si ingrop plantele alea chit ca abia o sa mai traiasca...sa vad dk le mai dezradacineaza acum :x

O sa mai vezi, n-avea grija.
Hoplos-ii sunt buldozeristi din nastere, n-ai ce le face. Am avut si eu demult-demult, si cand au crescut suficient imi mutau si pietrele ornamentale din loc.
Singura solutie sa ai un acvariu frumos e sa nu folosesti plante ci numai decor bine prins (buturugi legate intre ele, pietre lipite cu silicon de placi de sticla ingropate in substrat,...)

Ma rog... ar fi, de fapt si o a doua solutie: sa scapi de hoplos-i.
Partea proasta e ca - desi multi ii comercializeaza pui - nimeni nu ii vrea adulti. Eu m-am chinuit vreo saptamana sa scap de ai mei si, pana la urma, cu greu i-a acceptat un vanzator din Obor. Nu mi-a dat nici un ban pe ei dar ne-am inteles ca, in momentul in care ii vinde, o sa ma cheme sa imi dea banii incasati. Au trecut vreo opt ani de atunci fara sa imi dea nici un semn de viata, dar am rabdare. Ma gandesc ca, la cat de mari s-au facut in vremea asta, o sa ma umplu de bani cand in sfarsit o sa-i vanda cuiva!!! :p

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Dalles wrote: Nu mi-a dat nici un ban pe ei dar ne-am inteles ca, in momentul in care ii vinde, o sa ma cheme sa imi dea banii incasati. Au trecut vreo opt ani de atunci fara sa imi dea nici un semn de viata, dar am rabdare. Ma gandesc ca, la cat de mari s-au facut in vremea asta, o sa ma umplu de bani cand in sfarsit o sa-i vanda cuiva!!! :p


Mai ales daca ii vinde la Kg.
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

let me get this straight....CAT DE MARI SE FAC??? :-)
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

la mine au ajuns pe la ~13 cm
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca au conditii bune, corpul depaseste 15 cm, iar pana in varful mustatilor pot ajunge si la 25 cm. Pe masura ce imbatranesc, capata forta si corpul li se ingroasa pana capata acel aspect specific de proiectil de artilerie de calibru mic.
Fiind un peste sperios, are nevoie de ascunzatori pe masura lui. Lipsa refugiilor in acvariu ii amplifica obiceiul sapatului, care de obicei se manifesta numai cand cauta hrana. Iar unui peste adult, in deplinatatea puterilor, nu-i mai poate sta nimic in cale.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aoleo....pai eu ce ma fac ...nu stiam ca se fac asa de mari lolz....nici n-ar avea loc in acvariu ca mai am 2 ancistrusi si 2 scalari...Damn...si nici n-am cui sa-i dau
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Vezi ce se intampla daca nu te interesezi despre o specie inainte de a o cumpara?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da totusi...l-am intrebat pe nenea de la magazin...care a zis ca nu se fac muuult mai mari.... smilie of...o sa raresc plantele then....desi...asta va reduce considerabil consumul de NO2 din acvariu....
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Sak wrote:..l-am intrebat pe nenea de la magazin...care a zis ca nu se fac muuult mai mari.... smilie

Bineinteles ca asta ti-a zis.
Topicul ASTA l-ai citit?
Pacat ca nu mai poate fi accesat si cel de pe vechiul forum. Era muuult mai bogat.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sak wrote: Da totusi...l-am intrebat pe nenea de la magazin...care a zis ca nu se fac muuult mai mari.... smilie
Cind o sa ne saturam sa le bagam bani in buzunar astora :nutz: ? Ca nu-ti spune multe chestii, e de inteles ....... trebuie sa vinda si el ceva ....... da' sa minta asa .......

Pacat ca ai ales sa renunti la unele plante .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sak
Junior member

Joined: 05/09/2005 22:52:34
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu...mai ales ca eu deja ma obisnuiesm cu multe plante si pretentii de olandez....dar...n-aveam cum altfel...in ultima vreme toate plantele ajungeau la suprafata si ocupau 1/4 din volum...ca sa nu mai zic de blocarea luminii ...asa ca le-am rarit, lasand doar cele "nobile",pe care le-am fixat cu pietre de rau...acum arata bine acvariu once again si sper ca pana se vor face adulti "buldozerele" nu o sa ma ai probleme.
Ramane de vazut daca aceasta pierdere de plante nu va afecta drastic ecosistemul....eu sper sa nu.
Twenty
Junior member

Joined: 22/07/2008 03:26:59
Messages: 15
Location: Romania
IP:
Offline

Dalles wrote:
Sak wrote:...Ma duc si mai cumpar 2 pungi de pietris...si ingrop plantele alea chit ca abia o sa mai traiasca...sa vad dk le mai dezradacineaza acum :x

O sa mai vezi, n-avea grija.
Hoplos-ii sunt buldozeristi din nastere, n-ai ce le face. Am avut si eu demult-demult, si cand au crescut suficient imi mutau si pietrele ornamentale din loc.
Singura solutie sa ai un acvariu frumos e sa nu folosesti plante ci numai decor bine prins (buturugi legate intre ele, pietre lipite cu silicon de placi de sticla ingropate in substrat,...)


Sau sa fie gol fundul, doar sticla si atat cum am eu un acvariu cu 2 carasi si 3 Hoplo...

Sfat: daca vreti un acvariu plantat (bogat) renuntati la sanitari care se fac mari... Sau chiar si la carasi..
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com