[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou Piranha!!!  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
hungri
Member

Joined: 16/01/2011 23:56:29
Messages: 113
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare prieteni ...vreau sa va salut si eu pentru inceput ..sunt nou pe acest forum ..acum mi-am creat contul pentru ca am nevoie de ajutorul vostru ..si sfaturile foastre.
Momentan detin un acvariu undeva intre 40-60 de litri ..nu stiu exact cat are pentru ca l-am primit ...in care am 2 piranha rosi care in curand implinesc 2 ani ......si deja imi este mila de ei sa ii mai chinui in acest habitat....acestea fiind spuse ..sunt pus pe planuri mari pentru a le oferi un loc mult peste ce am momentan pentru viitor ...si dece nu si achizitionarea a inca cateva bucati de piranha negri ...

asa suna planul meu:
as dori sa imi fac un acvariu de aproximativ 300-350l ....120X50X60 ..sau ceva pe aproape....nu am o marime exacta....
m-am gandit sa il fac din sticla de 0.8mm iar funtul de 12mm ...sper sa fie suficient ...oricum astept sugesti si sfaturi
pentru dotarea acestuia am nevoie de ajutorul vostru ...in primul rand la pompa de filtrare ...am mai citit pe diferite forumuri ..mai multe persoane foloseau la un acvariu de capacitatea acestuia ...o pompa e9000 care am auzit ca se gaseste undeva la 400-500 ron ....credeti ca s-ar descurca?
de asemenea pentru incalzire am nevoie de ceva....piranha ..traiesc intr-o temperatura a apei undeva intre 22 si 25 ...asta fiind destul de aproape de temperatura camerei ..
..de asemenea ...va cer ajutorul pentru stratul din acvariu ...in acvariul actual am pietricele de granit ..care leam adus din spania odata cu acvariul si pesti ......totusi mi-ar place sa am ceva mai fin...ceva nisip ...sau ....
iar pentru plante...aici chiar nu am nici un fel de cunostinte....miar place sa il amenajes cu ceva bucati din lemn ..si ceva plante asa stufoase.....
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea...astept cu nerabdare sfaturile voastre ..pentru a ma putea apuca de treaba
Eu sunt din Oradea ..daca stiti pe cineva care se ocupa de acvari si are cat de cat experienta ...va rog sa ma anuntati ...

de asemenea ..daca stiti de unde pot achizitiona piranha negri ....nu prea am incredere in magazinul de aici din Or... unui prieten i-au vandut Pacu in loc de piranha rosi ...

sa aveti o seara faina toti ..sa ne auzim cu bine ..

multumesc pentru timpul vostru
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut! Te rugam sa treci pe la sectiune "Despre Noi" sa facem cunostinta cum trebuie in primul rand, acesta este regulamentul.
Acum in legatura cu viitorul tau proiect: despre piranha nu pot sa-ti dau multe sfaturi, deoarece nu am avut, pot sa spun doar ca actualul tau acvariu este muuult prea mic ptr ei. Dimensiunile bazinului 120x50x60 din sticla de 0,8 mm !? probabil ai vrut sa zici 8, eu-ti recomand sticla de 10mm in intregime, daca vrei tu ptr linistea ta sa faci fundul de 12mm nu e nici o problema. Bazinul meu 150x60x70 e din sticla de 10 cu intaritoare transversale-longitudinale si se tine bine, il am de ~ 4 ani. Ideal ar fi sa-l faci cat mai mare, cu cat e mai mare cu atat e mai bine.
Ai spus ceva legat de "pompa de filtrare e9000" probabil te referai la filtrul extern (canistra) Jbl e900 (900L/h)? Sfatul meu: foloseste cel putin un JBl e1500 si pe langa el un filtru intern puternic, stiu ca piranha fac ceva mizerie. Important e sa te hotarasti la dimensiuni si apoi vorbim despre hardware. La partea cu plantele ... nu prea stiu ce sa zic ... am vazut cateva bazine cu piranha, aveau multe plante de suprafata, am inteles ca pestilor le place dar le creste si agresivitatea... iar ca plante de substrat mai nepretentioase ai putea folosi: valisneria, cryptocoryne, anubias, egeria.

Don't force it ... Get a larger hammer.
hungri
Member

Joined: 16/01/2011 23:56:29
Messages: 113
Location: Oradea
IP:
Offline

pai in cazul acesta ...inca cateva bucati rosi ...sa am macar 5 ...,referitor la filtrare ...am vazut mai multe marci care au filtre de capacitatea 1200l/h ...ar trebui sa ma feresc de vreuna in mod special....banuesc ca este si aici un top al calitati ...ca in orice domeniu ...
hungri
Member

Joined: 16/01/2011 23:56:29
Messages: 113
Location: Oradea
IP:
Offline

eh ...este prea mare ...imi ajunge 300-350 l ...inca o sugestie...vorbeam cu fratemeu ..si el zicea sa ii pun la colturi ...coltare metalice pentru intarire si marirea sigurantei ...pe exterior.......ce spuneti ...??are rost ...sau o sa strice mult aspectul?
hungri
Member

Joined: 16/01/2011 23:56:29
Messages: 113
Location: Oradea
IP:
Offline

ii oke schimbare de plan ...am trecut la sticla de 10 ...mi-am si gasit deja sticla ...va fi undeva la aceste dimensiuni
120 lungime 50 latime si 60 inaltime deci aproximativ 360 l ....si toata sticla ma costa 60Eur ...azi am vorbit cu cineva care se ocupa de sticla.....
care este diferenta daca este facut cu schelet metalic sau nu ..?? ...adica nu pot sa lipesc normal si dupa sa pun si coltare metalice pentru un plus de siguranta? ....m-am interesat si de filtru ..cred ca voi alege un JBL cristal profi 1500 ..ma costa un pic ..dar ..asta e.....
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com