[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Fluval - CURGE !!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline


Salutari !

Asa cum spune si titlul,curge filtrul prin cele 4 gauri situate langa clemele de prindere.Am zis ca este garnitura de la capac dusa,neavand sa o inlocuiesc am pus un strat de teflon intre garnitura si capac-acum intra putin mai greu.....dar degeada !!!
A mai patit cineva asa ceva ?
http://img692.imageshack.us/i/picture0761.jpg/
http://img543.imageshack.us/i/picture0771.jpg/


Multumiri anticipate !!!!
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mai fratilor, cand va mai curg filtrele, ca sa stiti pe viitor, capacul propriuzis e facut din doua parti, cea de jos care tine garnitura mare si restul-pompa de amorsare, pompa, etc si o parte de design, cea de deasupra. Cand incepe sa curga pe la clemele capacului sau pe unde mai au gauri inseamna ca partea interioara a capacului se umple cu apa. Locurile de unde ajunge apa acolo sunt multe. Chiar garnitura mare, etansarile de la pompa de amorsare sau pe la imbinarile la adaptoarele cu robineti sau ce aveti voi pe acolo. Nu va mai aruncati sa teflonati imediat garnitura mare ca aia saraca e cam vinovata in procent de 10-20%. Mai multe probleme cauzeaza restul imbinarilor. Chestie logica.

In principiu trebuie desfacut cu simt de raspundere, schimbate oringurile in zonele cu probleme si la fel ansamblat cu simt de raspundere.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am observat ca are 2 parti capacul....l-am desfacut,curatat,si nu are decat la robineti garnituri si cea mare...
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

mie mi-a dat cineva un fluval vechi,identic cu cel din poza,si avea aceeasi problema,curgea pe acolo.am intrat frumos pe "gugal" am scris "O-ring fluval" , am gasit la un magazin de specialitate,am cumparat acea garnitura ,am pus-o si gata,nu am mai avut acea problema de atunci .

daca mai curg cateva picaturi dupa,e din faptul ca acele spatii au fost pline in prealabil cu apa,si acea apa tre sa se duca undeva,dar dupa jumatate de ora nu o sa mai curga.multa bafta
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

S-a rezolvat ! Schimbat toate garniturile si este ca nou,nu mai lacrimeaza !Oricum,multumiri ptr. sfaturi !
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com