[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Procambarus alleni :)  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu pare sa existe extraordinar de mult interes pe forum in privinta acestui segment, asa ca incerc eu marea (acvariul) cu degetul si va impartasesc experienta mea.

Sambata dimineata m-a gasit in gara asteptand trenul de Baia Mare...primesc apelul la 06:45 - parca nici telefonului nu-i venea sa sune la ora aia - asteptarea mea a luat sfarsit o data cu somnul: nasul are un colet pentru mine.

il pun jos pe peronul garii si il desfac in fata omului stupefiat care mai cheama un coleg; victorie! - 20 de gandaci cu coada in forma de evantai si clesti dardaiau de frig intr-o punga cu apa.

ma intorc acasa lasandu-l pe nas facandu-si cruce.

ajunsi intr-un acvariu semi-improvizat s-au intins ca niste pisici si intr-o ora deja isi impartisera teritoriul cu ceilalti colocatari - 70+ Red Cherry - cine are clestii mai mari sta pe substrat, cine ii are mai mici in varful plantelor si pe filtru.

ei bine, se pare ca m-am facut cu 20 de ceea ce par a fi pui de P. Alleni de la un baiat din Gheorghieni (foarte prompt si serios).

voi incerca sa va tin la curent cu evolutia lor, daca prezinta interes.
intre timp, daca aveti experienta cu asemenea 'creaturi', va rog nu ezitati sa impartasiti, mi-ar fi de folos.


May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca stii limba engleza, uite aici - http://www.bluecrayfish.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=1378
Daca nu, il pot traduce eu, dar abia miine, ca la ora asta creierul meu va intra curind in greva .
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

multam' Dolly, ma apuc de 'sapat' - vad ca e un forum intreg; ar trebui sa fie suficient cat sa gasesc tot ce in doresc sa stiu si inclusiv ce nu

Sunt ok cu engleza, nu-i nevoie de traducere

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Perfect atunci. Si daca ai totusi nevoie de un mic ajutor, aici ma gasesti. Ma bucur ca iti foloseste - asta e important.

Da ce vrei sa faci cu crabii aceia albastrui bleu-jandarm? Ca ma facusi curioasa.... Daca se poate spune, normal. Daca nu, nu. Am si uitat de ei.
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote:Da ce vrei sa faci cu crabii aceia albastrui bleu-jandarm? Ca ma facusi curioasa.... Daca se poate spune, normal. Daca nu, nu. Am si uitat de ei.


Vreau sa fac un acvariu dedicat cu raci - fac parte dintr-un experiment mai amplu

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Simpatic si ingenios! La niste Procambarus clarkii Red Swamp Crayfish te-ai gindit? Sau nu merg impreuna? Nu le prea am cu racii, dar am mai citit cite ceva. . Chiar sa ne tii la curent cu experientul acesta ca pe mine una ma intereseaza. Sunt tare buni pentru musafiri nepoftiti.

De unde i-ai luat? Se poate zice?
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ala rosu nu mi se pare atat de spectaculos (probabil din cauza ca pare asemenator cu racii 'nostri' - recunosc, sunt slab ), iar pe de alta parte, asta a raspuns primul cand am 'strigat'.

I-am luat de la un baiat din Gheorghieni, pe care l-am gasit pe un forum - cumva la limita, pentru ca printre altele mi-a marturisit ca s-a cam saturat de forumuri si polemici - partea buna este ca mai are un set de raci pe care ii asteapta sa mai creasca inainte sa ii dea. omul, foarte serios si disponibil: am vorbit cu el vineri seara pe la 8-9 si s-a si dus sa-i puna la tren, iar sambata dimineata i-am primit.

s-au acomodat imediat, iar 3 dintre ei au si naparlit.

am vazut ca vinde cineva si aici pe forum, insa la un pret mai mare fata de cat am platit eu pe ei - la cum arata anuntul, cred ca i-a luat tot de acolo, pentru ca nu a schimbat decat pretul.

daca te bate vre-un gand, ma pot desparti de 3-4 bucati

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cozmin_amr wrote:
daca te bate vre-un gand, ma pot desparti de 3-4 bucati

Multumesc tare mult si tare frumos. Singura problema e ca trebuie sa studiez in prealabil ce maninca, cum se comporta, daca sau nu bune maniere ca parca mi-as pastra degetelele intregi. Si faza cu inmultirea ma intereseaza ca n-am chef sa-mi mut domiciliul instant, brusc si dintr-o data. Basca ca mai am si un catelus caruia nu cred ca i-ar prinde bine o "fundita" la codita. Sa nu evadeze ca e jale.

Dar de frumosi, sunt tare frumosi....M-ar interesa sa vad daca se impaca cu crevetii. Atunci chiar mi-as dori 2 buc, nu mai mult. Eu, de fapt, imi doresc creveti de mult, dar nu am avut timp si de asta.

Ma gindesc si te anunt. Iti multumesc tare mult din nou. Daca mai gasesc un articol, il vei primi tot aici, poate mai sunt si altii interesati.
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

persoana care mi i-a vandut mi-a spus ca ii hraneste cu mancare speciala pentru ei, carne, mazare, morcovi fierti.

e drept ca au tendinta sa-si ia talpasita din acvariu daca li se ofera ocazia, motiv pentru care e bine sa-i tii intr-un acvariu acoperit.

eu ii tin temporar in acvariul cu Red Cherri; am stat ceva si m-am zgait la ei, dar se pare ca peletele Sera prezinta mult mai mult interes decat crevetii - pana acum, nu au parut sa-i haituiasca, ba din contra, ii mai dau jos de pe ei cand li se urca aia mici pe cap.

Se pare insa ca pe masura ce cresc, temperamentul lor se 'ascute' si incep sa 'dessurubeze' tot ce pot prinde...vom vedea, oricum, vor avea casa lor pana cand vor deveni agresivi.

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cozmin_amr wrote:Se pare insa ca pe masura ce cresc, temperamentul lor se 'ascute' si incep sa 'dessurubeze' tot ce pot prinde...vom vedea, oricum, vor avea casa lor pana cand vor deveni agresivi.

Ei vezi, tocmai de asta ma temeam - sa-l vad pe Gogu (nume real Toto - canis pitic mic si timpit si super curios ) ) cu un rac in ciotuletul ala de coada ce-l mai are sau cu un cercei la urechi. Cred ca ar chirai de l-ar auzi tot cartierul. Un acvariu mai mic nu mai am - le-am donat...Dar mai rontai la idee...stai pe-aproape. Imi va veni mie o idee creata.
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

revin. cu o alta intrebare. pe site-urile de specialitate nu m-am lamurit nici cum, poate ci s-a intamplat voua insa.
este normal ca la aceste crustacee, intr-un grup de indivizi din aceeasi generatie, unii sa se dezvolte mult mai repede decat altii?

intr-un grup de 14 bucati pe care il detin, unul dintre ei este triplu ca lungime fata de ceilalti si pare sa se dezvolte intr-un ritm alert. este si singurul care vine la geam cand ma vede. O_o

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com