[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar garnitura reductor CO2  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Are cineva asa ceva de vanzare, sau unde pot gasi?
La Reef, Hornbach si magazinul ala din spatele pietei Progresu nu au, stie cineva alt magazin unde gasesc?
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ia incearca o garnitura de butelie de aragaz

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Vand astia la benzinarie doar garnituri, sau tre sa iau si o butelie?

Merci de sfat!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LUPmic wrote:Are cineva asa ceva de vanzare, sau unde pot gasi?

Sper ca ai nevoie de-o garnitura clasica, eu le obtin de acolo de unde imi incarc buteliile, au baietii destule . Daca ai nevoie de un O-ring d-ala din cauciuc rezistent la CO2....... nu stiu unde gasesti. Da' daca gasesti undeva sa-mi spui si mie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

eu am la reductoru meu una de la butelia de aragaz, si sincer mere fara probleme, de oring nu stiu ce sa zic, ati incercat la d`al de praktiker?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:eu am la reductoru meu una de la butelia de aragaz, si sincer mere fara probleme

Pai, de exemplu, la regulatoarele de presiune noi de la JBL trebuie garnitura d-aia, O-ring. E posibil sa poti sa-l folosesti si cu d-aia clasica da' n-a fost conceput pentru asa ceva.
La regulatoarele mai vechi e buna aia de la butelia de aragaz.

pc.ciprian wrote:de oring nu stiu ce sa zic, ati incercat la d`al de praktiker?

Am incercat, se potriveste daca nimeresti diametru si grosimea corecte. Problema e ca e corodat de catre CO2. Daca dai jos regulatoru' de presiune dupa o vreme vei vedea garnitura intarita si sfarmata. N-ar fi o problema sa schimbi O-ringu' la fiecare incarcare a buteliei ....... da' daca ai butelie mare care te tine mai mult timp decit are CO2-u' nevoie sa corodeze garnitura ....... te enervezi ca gasesti butelia goala .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

La reductorul pe care l-am avut inainte aveam garnitura clasica de "clingherit" sau cum i-o fi zicand si a mers fara probleme, adica fara scapari. Acum, la reductorul de la Dupla, am si eu acelasi O-ring... M-am uitat si eu lung la el... gandundu-ma de unde naiba fac rost de unul de schimb cand o fi nevoie? Problema e ca la o prima cautare in Google, nu am gasit mare lucru la noi in tara...
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

Si eu am acceasi problema. Am pus din plastic si dupa doua saptamani s-au largit si am pierdut co2-ul. Cele de aragaz sunt de doua tipuri: clingherit si alt material asemanator plasticului. Care merge mai bine ?
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Iar la reductoarele Aqua Medic sunt O-ringuri. Prin desfacerea si infiletarea repetata a reductorului cauciucul O-ringurilor se ciupeste si scapa CO2...si zau daca gasiti asa ceva in Romanica. Au un diametru ciudat si-o consistenta a cauciucului si mai ciudata si nimic din ce exista pe piata noastra nu merge. Iar garniturile din klingherit, nu pupa la aceste reductoare.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

De ce sa nu pupe? Cauta una sa acopere toata suprafata de contact dintre gura robinetului si regulator. Sau din plastic. Garnitura sa stea ok trebuie sa aibe diametrul exterior in asa fel incat sa intre putin fortat in piulita de la regulator sa nu fie cracanata de presiunea din butelie si faca fasss.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu am incercat. A incercat sa-mi mestereasca o garnitura din klingerit ptr reductorul AM si maistrul de la statia de incarcare, dar n-a reusit. A pus o garnitura asa cum spui tu...pe ambele parti perfect plane ale reductorului si buteliei, dar nu ermetiza...in imagine se vede cum e pus o-ringul la AM...intr-un santulet. Cert e ca omu n-o reusit, iar eu am lipit ciupiturile garniturii ca sa mai pot folosi reductorul ala.
[Thumb - O-Ring.JPG]


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

scificuss wrote:De ce sa nu pupe?

Problema e ca regulatoru' de presiune conceput pentru a fi folosit cu O-ring n-are partea aia plata pe care sa stea garnitura de chingherit sau plastic. Pur si simplu nu e plata, nu stiu cum sa explic in cuvinte, e ca un inel si n-are suficienta suprafata de contact cu garnitura clasica. Cel putin asa era regulatoru' vazut de mine, e posibil ca altele, ale altor producatori sa fie diferite.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lucianny
Junior member

Joined: 04/12/2009 09:40:43
Messages: 97
Location: Galati
IP:
Offline

am set garnitura o ring dupla 2 buc
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am bagat o garnitura de butelie de aragaz, si merge
Merci Porcu
[Email] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Porcu wrote:
scificuss wrote:De ce sa nu pupe?

Problema e ca regulatoru' de presiune conceput pentru a fi folosit cu O-ring n-are partea aia plata pe care sa stea garnitura de chingherit sau plastic. Pur si simplu nu e plata, nu stiu cum sa explic in cuvinte, e ca un inel si n-are suficienta suprafata de contact cu garnitura clasica. Cel putin asa era regulatoru' vazut de mine, e posibil ca altele, ale altor producatori sa fie diferite.


Dupa ce a facut colegul schita am inteles mai bine. Am crezut ca are vreo buza totusi drept limitare sau chiar umarul de la holenderul regulatorului incat sa accepte o garnitura cat de mica incat sa renunte la o-ring. Ciudate sunt caile producatorilor.

Exista in comert garnituri din plastic ( mai moale ) care pot fi adaptate, dar cum cu presiunea si mai ales co2-ul nu te joci in spatii inchise in care mai traiesc si fiinte vii mai bine folositi piese de "origine".

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
laur.c
Junior member

Joined: 31/12/2010 02:21:30
Messages: 49
Location: Tulcea, Romania
IP:
Offline

Si eu sunt interesat de o garnitura-oring pentru reductor Dupla, Ai gasit undeva eu am intrebat peste tot si nimic.
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

si acum ai rspuns la un post din 2010.
[WWW] [Yahoo!]
laur.c
Junior member

Joined: 31/12/2010 02:21:30
Messages: 49
Location: Tulcea, Romania
IP:
Offline

Eu am cumparat pina la urma de pe ebay,
Au ajuns cam intr-o saptamina.
Cel mai important acum stiu dimensiunile 8x2,5.
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Se vand garnituri de butelie si in benzinarii si in piata la obor. Banuiesc ca sunt mult mai multe piete unde se gasesc. Cele de klingherit sunt bune si rezistente la presiune.

0771 496 835 Lucian
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NU mai postati doar ca sa va aflati in treaba
Una sunt garniturile plate si alta sunt O-ring-urile

P.S. Nu astept raspuns doar ca sa mai faceti o postare


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com