[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cooler pad (masuta laptop) vs caldura apei  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

credeti ca se poate folosi asa ceva deasupra unui acvariu pentru racire?

"Acest cooler pad este companionul perfect pentru notebook-ul dvs.
Sistemul cu trei ventilatoare pastreaza temperatura optima pentru functionarea laptop-ului si asigura racirea in liniste, nivelul de zgomot fiind foarte redus.
Designul deosebit de atractiv, constructia din plastic transparent, iluminarea cu LED-uri albastre, recomanda acest cooler pad ca pe un accesoriu indispensabil notebook-ului Dvs.

Poate functiona cu oricare model de Notebook, de la 12" pana la 17".

Cooler extern pentru laptop

Alimenatre USB

Cooler-ul este transparent si luminat.

3 ventilatoare 6x6x1,5 cm

Silentios "

astept parerile voastre,si inca o intrebare(in cazul in care merge), dupa cum scrie si in "anunt" este pe USB alimentarea,nu merge luata o prelungire pentru usb si bagat in calculator daca tot merge toata ziua?poate e prosteasca ideea mea ,dar de asta va intreb pe voi.
Auratus
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 12:06:08
Messages: 6
Location: Satul cu ministri
IP:
Offline

Iti dau si eu un sfat , bun sau mai putin bun. Cauta o lada frigorifica de masina(12v) si i-ai capacul. Il adaptezi deasupra acvariului si nu te mai doare capul.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Auratus wrote:Iti dau si eu un sfat , bun sau mai putin bun. Cauta o lada frigorifica de masina(12v) si i-ai capacul. Il adaptezi deasupra acvariului si nu te mai doare capul.

Scuza-mi curiozitatea dar ce sa faca cu lada deasupra ?
eu as merge pe ventilatoarele de pc. deoarece au o rotatie mai mare pe minut, astfel se simte diferenta.
Auratus
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 12:06:08
Messages: 6
Location: Satul cu ministri
IP:
Offline

Radu ,am zis capacul , nu lada. Acel capac are niste chestii misto in el , la fel ca niste coolere. Este doar o idee care merita incercata.
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Auratus wrote:Radu ,am zis capacul , nu lada. Acel capac are niste chestii misto in el , la fel ca niste coolere. Este doar o idee care merita incercata.

Cred ca stii despre ce e vorba acola(Peltier effect),daca nu citeste aici http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect.
Despre acest mod de a racii acvariul s-a discutat si pe alte forumuri dar se pare ca elementele din lazile frigorifice auto sant de putere mica si nu dau randament.
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

S-a discutat si pe asta nu numa' pe altele...
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com