[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme gupyy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
cristi386
Member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 15:20:07
Messages: 161
Location: Dambovita
IP:
Offline

am 7 gupyy 4femele si 3masculi ddupa schimbarea intr-un acvariu mai mare am obs ca o ppestoaica inoata haotic si sta pe fund. ce are?
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai si acvariu cel nou este ciclat? Sau ai luat macar buretele din cel vechi? Ala se ciclase?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
nelucipri
Unripe member

Joined: 16/07/2010 19:57:07
Messages: 1
IP:
Offline

va rog frumos ajutatima,probabil o sa ma sactionati pt ca am deschis un topic aiurea dar sunt nou si sper sa ma intelegeti,acum sa revin la problema mea de doua saptamani mi-a fatat 3 gupy,am avut peste 80 de pui dar decateva zile observ cate un pui mort la suprafata dar bine inteles ca sun probabil mai multi pe fundul acvariului care nui vad,nu siu din ce cauza mor si mai am observat ceva la ei nu stiu daca este o boala sau daca este ceva din adn ul lor,au coada ascutita cam%70 restu au coada normal am vazut pe net exemplare de gupy cu coada ca, si flacara dar eu nu am asa exemplare,se poate sa fie gupy cu coada ca si flacara sau au ceva boala.Varog sa ma ajutati si sa ma iertati daca am gresit cu ceva
Dragosdiscus
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/07/2009 16:03:54
Messages: 80
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ma tem ca este o problema a bazinului (nitriti, cloramine, amonioac sau "cadouri" de la distribuitorii de apa presupusa potabila (nimeni nu a spus ca ar fi si buna pentru acvaristica).
Puii, fiind mai sensibili, au clacat primii.
Variabilitatea gupylor este celebra (probabil in genofond sunt multe alele codominante); daca nici linia nu este selectionata, te poti astepta la forme in premiera.
Asigura-te ca ai respectat minimul de cerinte pentru un acvariu. Incepe cu ciclarea.

Hope the best, expect the worst.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com