[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Paraziti marini  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cei care ajung pe la intalnirile duminicale l-au cunoscut pe Toni.
Prietnul nostru Toni detine un acvariu de recif foarte frumos si este un perfectionist... Toni este un adept al rigurozitatii stiintifice, foloseste la greu teste, monitorizeaza cam tot ce se poate monitoriza la acvariu. Rezultatele nu au intarziat sa apara... dar nu ca sa il laud am deschis topicul

La Interzoo Toni a fost cu noi (noi aka Andy, G.G. si eu), asa ca bazinul l-a lasat in grija cuiva....
Tristete mare cand a aflat ca pestele lui favorit - filefish-ul - a sucombat . Pentru investigatii ulterioare a fost pastrat la frigider...

La intoarcerea in tara, in frigider (!), din peste a iesit un .. parazit MARE.
Atasez niste poze....

Cum dracului se poate anticipa asa ceva.. sau cum se poate trata.

[Thumb - IMG_001444.JPG]

[Thumb - IMG_001111.JPG]

[Thumb - IMG_000333.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2012 11:20:40


in curand
[Email] [WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

De unde a iesit acel...crustaceu? Din gura pestelui?
http://twistedsifter.com/wp-content/uploads/2009/09/tongue-eating-parasite.jpg
Search cu Cymothoa exigua ...poate asta este...sau ceva similar.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2010 17:13:34


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de raspuns!
Intradevar pare sa fie chestia asta sau ceva similar.
[Email] [WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

asta chiar ca e cea mai ciudata chestie de care am aflat in ultima vreme !!!
pe wikipedia scrie ca e vorba de un parazit care se hraneste cu sange din limba gazdei (un vampir), apoi, dupa ce limba se atrofiaza de la lipsa sangelui, isi ataseaza corpul de muschii cu care pestele isi misca limba si din acel moment pestele parazitat poate folosi parazitul pe post de limba!!!!
http://en.wikipedia.org/wiki/Cymothoa_exigua

demn de un scenariu de film horror! mi-ar fi teama sa am asa ceva in frigider ))



calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Nici macar nu e chiar asa horror, daca ne gandim la Vandellia cirrhosa, pestele catfish, parazit in penis si vagin la om, originar din Amazon...parazitologia e o stiinta scarboasa a dracu...nu e ca si cu bacteriile sau virusii pe care nu-i vedem cu ochiul liber. Faraonu' poate confirma asta ca i-am "incantat" privirea cu mostre

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

culmea, de candiru stiam de multisor (de pe discovery).



vilyfort
Unripe member

Joined: 20/06/2010 15:47:16
Messages: 1
IP:
Offline

Si din serialul " Toate mi se intampla numai mie" , am cumparat din hala de la obor niste biban romanesc sa imi fac o saramura.Am curatat pestii,
i`am spalat si pus in frigider pentru a`i prepara a doua zi.A doua zi insa, l o examinare atenta am observat niste viermi lungi, rosii, iesiti din muschii
pestelui.Nu am idee ce tip de vierme este si de cand este in apele noastre.Poate stie cineva. Aviz amatorilor de ciorbe, saramuri, plachii etc

image

image

image
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Par a fi (adica-s 99,9 % convins) larve de Eustrongylides excisus a carei incadrare sistematica o aveti in linku' de mai jos.
http://zipcodezoo.com/Animals/E/Eustrongylides_excisus/
Parazitii adulti se dezvolta la cormoran si alte pasari acvatice piscivore, cum sunt starcii, berzele...personal am studiat mult problema acestor paraziti adulti la cormoran, iar colegul meu, larvele la gazde intermediare care sunt crustacei (prima) si pestii (a doua), putand interveni si alte gazde accidentale, cum sunt serpii, broaste, etc.
Aceste larve sunt deosebit de periculoase pentru om. Consumate inactivate termic, ajung in stomac, intestin, provoaca granuloame, pot perfora peretele tubului digestiv si da peritonita. O astfel de larva, fixata intr-un granulom este curabila doar chirurgical, prin indepartarea fragmentului respectiv...bine...nu va speriati, sunt doar cateva cazuri citate in lume. Dar, pot fi consumati pestii respectivi, insa bine pregatiti termic...fierberea si apoi prajirea distrug larvele. Si eu am aruncat saci intregi de salau de Dunare cu astfel de larve, dar am si mancat asa ceva, voluntar sau involuntar, dar bine pregatit termic.

Mai jos aveti redat un citat care spune cate ceva despre aceste larve:

Larvele de Eustrongylides sunt patogene chiar ?i pentru mamifere, aspect ce ridic? ?i probelam poten?ialului zoonotic. S-au descris cazuri de eustrongylidiaz? uman? la persoane ce au consumat pe?ti cruzi sau insuficien?i prelucra?i termic. Simptomele au constat în general în dureri abdominale intense, gre?uri, vom? ?i diaree. Rezolvarea în majoritatea situa?iilor a fost chirurgical? (Guerin ?i col., 1982; Wittner ?i col., 1989; Cole, 1999).

Si acum o sa va puneti intrebarea: cum e permis ca astfel de pesti sa ajunga in galantarele magazinelor. Raspunsul e simplu...sunt pesti proaspeti, la care nu exista posibilitatea unui control in aceasta directie. Firmele sunt acoperite cu certificate sanitar veterinare si nicaieri in lume nu se practica control ptr asa ceva pentru ca nu se poate, la pesti proaspeti. Daca ati sti ce vin in pestii oceanici congelati intregi, probabil ca nu ati mai consuma never....
Sfaturile mele: pregatiti termic foarte bine pestii sau...pastrav indigen!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
danyalexa
Junior member

Joined: 23/04/2009 22:50:35
Messages: 35
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sa nu fie frigiderul de vina
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com