[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plantele inalte se "tund"?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Vin iarasi cu niste intrebari, poate stupide, dar vreau sa ma lamuresc.Plantele care se inalta,cresc la un moment dat, pana la suprafata apei. Ce se poate face? Se taie din ele? Are un loc anume unde se pot taia, o inaltime anume?
Dupa ce au fost taiate, se pot replanta acele firisoare?
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

La ce fel de plante te referi ?

Ogar batrin dar.... cu miros fin
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Elodeea canadensis si Cabomba Caroliniana.
Si acum imi cer scuze pentru alta intrebare, pentru a nu mai deschide un topic. Am observat acuma, un melc in acvariu, un melc micutz, maroniu, cu o cochilie alungita si cu niste bulinute parca negre. De unde a aparut acel melc? Tin sa zic ca, nu am cumparat pana acum, nu am avut pana acum nici un melcusor. Ce sa fac cu el? E de tinut sau de aruncat, cu toate ca nu stiu nimic de el, de unde a aparut, din ce familie face parte...Inca o data scuze pentru off topic.
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-ti mai cere atatea scuze.
Plantele cele care "se inalta", la care te referi tu, se numesc plante stem. Cand ajung la suprafata apei, se taie si da, se pot replanta fara nicio problema. Poti sa le tai si inainte sa ajunga la suprafata, atunci cand consideri tu ca sunt cam inalte.

Cand le tai, daca vrei sa replantezi varfurile, sa ai grija ca bucata sectionata sa aiba macar 5 - 6 - 7 noduri (adica locul din care cresc frunzele). in felul asta, va fi destul de mare si puternica pentru a se putea prinde.

Sunt doua abordari diferite:
1. tunzi plantele, scoti din radacini pe cele vechi si plantezi doar varfurile proaspat tunse
2. tunzi si lasi plantele vechi la locul lor, ele urmand sa dea lastari. Varfurile le poti planta sau vinde / dona / arunca.

Despre melci: au aparut probabil din oua depuse pe plante. Cand ai cumparat plantele, probabil aveau pe ele niste oua de melci sau chiar melci foarte mici. Nu sunt daunatori, poti sa-i lasi acolo ca sunt in regula. In unele cazuri, se poate intampal sa se inmulteasca excesiv... dar pe mine personal nu ma deranjeaza (bine, nici nu sunt in exces, ce-i drept).

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Am descoperit ce melcusor am in acvariu, iar din cate am inteles si din ce am citit, sper sa nu am invazie. Deja cred ca v-ati dat seama ce e...Da, aveti dreptate...E Physa Marmorata.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2010 15:03:56

[Email] [Yahoo!]
RaduPetria
Junior member

Joined: 14/04/2010 17:13:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca e physa marmorata, vei avea invazie

Sunt Terente. Ba nu, sunt Jack Spintecatoru'
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce sperii omul aiurea? Ce rost are? Eu iti garantez ca nu in toate cazurile se ajunge la invazie. Daca acvariul este stabil, daca e ciclat, daca e populat corect, daca e intretinut, atunci nu va avea probleme.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
RaduPetria
Junior member

Joined: 14/04/2010 17:13:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce legatura au melcii cu ciclarea sau cu popularea (daca nu ai anentome helene, pufferi, botii sau altceva care sa ii manance)? Poate au legatura cu suprahranirea. Physa pun cuiburi de oua, nu un singur ou, deci daca are deja un melc inseamna ca a avut minim un cuib, deci la un melc pe care il vede deja sunt mai multi pe care inca nu i-a vazut. Si sunt extrem de prolifici, daca nu au pradatori si daca gasesc mancare suficienta se inmultesc in draci. Nu incerc sa sperii pe nimeni, ii zic doar ca in momentul in care ii vede acum la inceput sa ii si arunce altfel in 2-3 luni va avea sute si va fi mai greu atunci

\\COMPLETARE: Eu am zeci/sute dar nu ma deranjeaza, sunt foarte buni consumatori de resturi si de alge de pe frunze. Nu mi-au atacat niciodata nicio planta. Devin invazivi si deranjanti optic daca sunt mult prea multi, eu arunc cateva zeci la fiecare schimbare a apei si ii tin astfel sub control

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2010 16:58:06


Sunt Terente. Ba nu, sunt Jack Spintecatoru'
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atunci explica-mi cum de si la mine (si nu numai!) acesti melci nu ajung sa fie invazivi? Eu nu ii pandesc, nu-i scot din acvariu, nu am pesti care sa-i manance. Sunt acolo, nu ma deranjeaza, din cand in cand vad cate unul, ii las in pace si ei ma lasa pe mine.

Probabil explicatia este ph-ul scazut (in limite normale si asta), ceea ce e oarecum de inteles la orice acvariu cu aditie de CO2.

Dar bine ca macar suntem de-acord ca nu sunt daunatori, nu?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Physa nu-s asa invazivi ca planorbis corneus
[Email] [WWW]
RaduPetria
Junior member

Joined: 14/04/2010 17:13:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Just, eu arunc majoritatea Planorbis

Sunt Terente. Ba nu, sunt Jack Spintecatoru'
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Tin sa zic ca nu am aditie de CO2. Mancare le dau de 2-3 ori pe zi si asta, in maxim 5 minute este terminata. Nu as crede ca asta se poate numi mancare in exces,iar la popularitate 1pereche xifo, 1pereche ancistrus,3 zebre rerio, 1 mascul molly cu 2 femele si 1 guppy. In concluzie, nu afecteaza cu nimic nu? Daca sunt multi devine acvariul urat la vedere, dar in rest, voi avea grija ca sa-i scot pe cei morti, ca sa nu durizeze apa(cred ca am zis bine).
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Vreau sa mai zic ca nu am apucat sa fac test de apa. Sincer nici nu stiu ce sa cumpar, nu stiu ce sa cer. Poate imi recomandati voi ceva? Ma lamuriti si in privinta testelor de apa? Un cost orientativ?
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Pai teste de apa sunt multe si scumpe....Kh, Gh, Ph, NO3 NO2,Fe , PO4 s.a.m.d poti citi mai multe aici http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/24.page.
Pret? in jur de 40-50 ron bucata ....Tinand cont ca sunt multe de spus pe marginea testelor de apa, mai bine deschizi un nou topic acolo unde te duce linkul de mai sus.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

providra18 wrote:Tin sa zic ca nu am aditie de CO2. Mancare le dau de 2-3 ori pe zi si asta, in maxim 5 minute este terminata. Nu as crede ca asta se poate numi mancare in exces

Ba sa stii ca asta este hranire in exces. Pune-i la regim, ca strici mancarea pe ei. O data pe zi este de ajuns. Si mai redu minutele alea de hranire. La vreo 2. Daca papa in doua minute, inseamna ca au mincat destul. La cum hranesti acum, plus lipsa CO2-ului, sigur vei avea o invazie.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Da, asa voi face. Le voi da 1 data pe zi de haleala , iar tot pe aici pe forum, am citit ca din 7 zile, una trebuie sa fie fara papica. Voi face si eu asa, sper ca e bine. Sunt bucuros ca va faceti timp de noi, incepatorii si cu toate ca uneori punem intrebari banale, ne raspundeti cu placere. Am incredere in experienta voastra si din acest motiv va cer sfatul si-l urmez intocmai, in acelasi timp bagand la cap
[Email] [Yahoo!]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Citeam topicul acesta si mi-a sarit in ochi o afirmatie:
gengiskhan wrote:
Plantele cele care "se inalta", la care te referi tu, se numesc plante stem. Cand ajung la suprafata apei, se taie si da, se pot replanta fara nicio problema. Poti sa le tai si inainte sa ajunga la suprafata, atunci cand consideri tu ca sunt cam inalte.


Eu am egeria densa pe care nu am mai tuns-o de ceva timp, asa ca s-a intins si la suprafata apei, si nici nu as tunde-o pentru ca pestisorului meu din acel acvariu (un betta mascul) ii place sa se joace si sa se ascunda printre "ramurile" plantei care sunt partial si la suprafata apei. E vreo problema daca o las netunsa pentru inca o perioada, sau e neaparat sa o tund sa nu stea la suprafata apei?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

axl07 wrote:Eu am egeria densa pe care nu am mai tuns-o de ceva timp,.............E vreo problema daca o las netunsa pentru inca o perioada

Nu se intampla absolut nimic, atata vreme cat sub acea tufa nu sunt plante care sa fie afectate de lipsa luminii.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Pe plantele care le am in acvariu,mai exact pe Elodeea canadensis au aparut ca niste puncte negre intre noduri. Imi puteti spune ce sunt alea? Aveti vreo idee despre aceste puncte, de ce au aparut, cum se trateaza? Ma gandesc sa nu fie o boala ceva a plantelor.
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu stie nimeni despre ce e vorba?
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com