[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou setup... tot cu JBL  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Buna ziua tuturor. Iata-ma deschizand un nou topic, lucru pe care nu l-am mai facut demult, topic care sper sa ajunga un jurnal defapt. A venit vremea sa inchei primul capitol al acvaristicii si sa il incep pe al doilea, din alea cateva zeci pe care le are acvaristica asta. Vechiul setup e pe terminate, adica mai bine spus vechiul substrat de la JBL si-a facut datoria (are peste un an vechime ) si acest lucru incepe sa se cunoasca din pacate pe plante, cu toate ca au mai primit si cateva bilutze de la JBL. In perioada lui cat de cat acceptabila pentru unii, dar glorioasa pentru mine, ca incepator ce sunt arata cam asa: POZE

Sa o luam deci, de la inceput, cu cateva date despre setup-ul din poze, urmand ca mai apoi sa zic si ce upgrade-uri o sa aduc acvariului si bineinteles sa cer cateva sfaturi:

- acvariu 250 litri brut - 100 x 50 x 50 cm
- lumina - 3 x Osram Floura, 1 x Philips TLD 830, toate de 30 watti
- co2 - presurizat, fara ph-controller, 2 bule pe secunda cu reactor JBL Tornado, cu extensie
- filtru extern Tetra EX 700, intern Tetra IN 800, incalzitor, etc
- substrat JBL AquaBasis Plus, iar peste nisip de rau granulatie 1-3 mm - cum recomanda producatorul substratului
- fertilizare in apa tot gama JBL - ferropol si ferropol 24, cantitati specificate de producator
- flora, plante simple: Hygrophila polysperma, Bacopa, Echinodorus tenellus, Ludwigia repens rubin, Hemiantus micranthemum.
- fauna 10 rasbore, 12 neoni clasici si 5 cory.

Ca prim criteriu in alegerea plantelor a fost ceea ce am gasit, in afara de uzualele valisneria, cabomba, etc... Dupa ce o sa ma hotarasc ce alte plante o sa mai pun in noul setup, o sa pun un anunt la aria Cumparari in speranta ca o sa ma ajute cineva.

Pentru noul setup, o sa suplimentez lumina cu inca un tub de 30 watti si o sa incep si o aditie de macroelemente, care daca ati observat este inexistenta in setup-ul prezent. .

Ca substrat m-am gandit sa incerc combinatia JBL AquaBasis Plus si JBL Manado, cu aceeasi fertilizare JBL in coloana de apa, deoarece am vazut aici niste acvarii de vis care folosesc aceasta schema de fertilizare.

Acuma, prima problema care o pun este legata de ciclarea bazinului: cum ar trebui sa procedez la schimbarea substratului, pentru a evita o deciclare sau explozie de alge? Momentan bazinul este echilibrat, colonia de bacterii din filtru este bine dezvoltata, iar alge, prea putine, dar nu stiu ce se va intampla odata cu introducerea unui nou substrat.... Eu m-am gandit in felul urmator: pastrez o cantitate cat mai mare de apa din bazin, am pozibilitatea sa o pastrez aproape pe toata, filtrul va functiona in alt bazin de vreo 60 litri, unde vor sta si pestii cateva ore pana pun substratul nou si plantez, apoi pun apa pastrata, o aduc la temperatura normala, daca e nevoie atasez inapoi filtrul si introduc pestii. Asa m-am gandit eu. Daca am zis ceva prostii va rog sa ma corectati. Ceva asemanator am vazut ca a facut RaduU parca, dar sa mor daca mai dau de topicul ala...

Cam atat pentru moment. Cu alte intrebari o sa revin mai in colo. De treaba o sa ma apuc de luna viitoare, din motive "salariale".

Multumesc anticipat.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2010 17:20:12

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

m_3 wrote:Eu m-am gandit in felul urmator: pastrez o cantitate cat mai mare de apa din bazin, am pozibilitatea sa o pastrez aproape pe toata, filtrul va functiona in alt bazin de vreo 60 litri, unde vor sta si pestii cateva ore pana pun substratul nou si plantez, apoi pun apa pastrata, o aduc la temperatura normala, daca e nevoie atasez inapoi filtrul si introduc pestii. Asa m-am gandit eu.

Pai zic eu ca te-ai gandit bine. Chiar daca in substrat se afla multe bacterii, va ramane o cantitate suficienta in filtru si probabil in apa. Grija mare la manevrarea filtrului si timpii de oprire.
Ulterior, poti sa faci o perioada de cateva zile schimburi zilnice de apa, din doua motive. Tii sub control excesul de nutrienti care pot provoca alge in conditiile in care plantele tale sunt proaspat transplantate si stresate, iar in al doi-lea rand, fentezi o eventuala deciclare a acvariului.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Si io zic ca-i bine cum te-ai gindit sa faci .

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Salutare din nou. In sfarsit am reusit sa ma hotarasc asupra unui aranjament al acvariului. Si cum mintea nu prea ma ajuta sa concep un decor de unul singur, fara inspiratie, am apelat la ceea ce zice ca se pricepe romanul cel mai bine: am furat cateva idei (adica mai multe) din alte decoruri. Principala sursa de inspiratie pentru aranjament va fi din ACEST acvariu, al lui berberul, care sper sa nu se supere ca ii fur cateva idei legate de substrat si decorul de pietre. Plantele o sa fie cu siguranta altele.

In continuare am o intrebare legata de folosirea polistirenului: la substrat ADA se pare ca merge. Dar la substratul pe care o sa il folosesc eu (JBL AquaBasis Plus si JBL Manado) nu o sa am probleme? Ma refer in sensul ca nu o sa alunece Manado de deasupra si sa ramana expus AquaBasis-ul, caz in care am cam dat de ?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

m_3 wrote:nu o sa alunece Manado de deasupra si sa ramana expus AquaBasis-ul, caz in care am cam dat de ?

Depinde de panta, de cum reusesc plantele sa-si bage radacinile, de pesti, de melci ........ nu cred ca putem da un raspuns simplu cum ar fi "da" sau "nu" .
Poti incerca si daca nu vrea sa stea il tot pui la loc pe masura ce coboara . La un moment dat o sa-l fixeze radacinile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Revin cu intrebari.

Prin primul post povesteam ceva legat de fertilizarea macro, cum ca la setup-ul actual lipseste, dar la noul setup vreau sa acopar si acest aspect. Ca produse, in prima faza, pana ma experimentez putin am ales gama Easy Life, si anume:Easy Life Fosfo si Easy Life Nitro care din cate am vazut contine si potasiu (K). Cu dozajele m-am prins ce si cum, tot citind pe site-ul producatorului. Ce nu stiu insa, este ce metoda de fertilizare sa adopt? Eu as incerca metoda EI descrisa de Val intr-un articol, numai ca am anumite nedumeriri, cum ar fi: cum calculez eu uptake-ul saptamanal al bazinului si in functie de ce sa stabilesc targetul? Topicul nu il mai gasesc, cu toate ca in articol apare un link catre el, dar nu mai arata ce trebuie....
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

m_3 wrote:cum calculez eu uptake-ul saptamanal al bazinului

Pai simplu. Bagi in acvariu o doza de fertilizant, sa zicem Kalium de la profito. Doza recomandata de producator. Dupa sa zicem o juma de ora, faci un test de K. Si vezi care este concentratia. Seara, dupa stingerea luminilor, mai faci un test. In mod normal trebuie sa ai o alta concentratie. E, diferenta dintre cele doua este uptake-ul, cum ar veni consumul. Acuma nu mai stiu (pentru ca nu folosesc) daca fertilizantul pe care l-am folosit la exemplificare se introduce zilnic sau saptamanal. Oricum, ar fi de preferat, pentru a grabi procesul sa faci masuratori zilnice.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Mi-am gasit topicul pe a treia pagina. .

Am terminat reamenajarea de vreo 3 zile si azi mi-am facut timp sa trag cateva poze, desi aparatul permite destule reglaje manuale, habar n-am cum sa fac o poza mai calumea, asa ca scuzati calitatea...

Am uplodat 3 poze, care au iesit cat de cat...

Poza 1

Poza 2

Poza 3

Momentan nu fertilizez, si ma duc cu doar 0,45 W/litru de lumina - 2 x Flora, 1 x 830, toate de 30 watti si co2 din plin .

Am facut cateva teste de apa si am vazut ca nu stau tare bine, adica in afara de NO3 care e undeva intre 5 - 10 ppm, Fe si PO4 sunt la pamant, ceea ce m-ar face sa incep o usoara fertilizare... Eventual sa aprind inca un tub de neon (un Fluora) astfel ridicand iluminatul la 0,6 W/litru (mai am inca un tub in asteptare - TLD 830, deci capacitatea maxima ar fi de 0,75 W/litru ).

Acestea fiind zise, astept pareri, sugestii, critici.


PS: Poate daca iese bine, mai in colo, o sa-mi castig un loc la sectiunea "Aquascape"

alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

MAi baga plante. Mi-e teama sa nu derapezi pe niste alge daca incepi fertilizarea doar cu ce ai acum

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Pai ceea ce nu se tare vede in poza,decat un coltisor mic in stanga sus a acvariului e un buchet generos de Rotala Rotundifolia (sper ca nu i-am pocit numele), care tocmai pentru lucrul asta l-am pastrat din vechiul setup, unde crestea ca nebuna...
catag
Junior member

Joined: 18/04/2010 10:11:36
Messages: 13
Location: Bistrita & Cluj-Napoca
IP:
Offline

Imi place cum arata, dar nu-i vad locul pietrei din dreapta (cea mare dreapta), nu mi se pare naturala si aduce si simetrie cu coltul din stanga (eu unul asi scoate-o).
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

E un pic mai diferit bolovanu' ala fata de restul, dar in realitate nu are linii chiar asa drepte... O sa vad pe parcurs, probabil o sa il inlocuiesc. De asemenea in realitate se vede si o tentativa de panta, dar in poze nu prea se distinge...

Eh.. trebuie sa ma documentez un pic ce si cum e cu arta fotografierii acvariilor.

Astept in continuare critici si sugestii, daca mai sunt.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2010 12:43:00

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sugestia mea e sa stam pina creste vegetatia c-o sa-i schimbe aspectu' ......... deocamdata nu prea vad ce-as putea spune.

Poze: smilie ... Poze cu plante
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

La 100/50 a fost de ajuns un sac de Manado(de 25), sau ai mai pus?
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

A fost suficient. Mai ales ca un pic din suprafata o ocupa si bolovanii - cam 20% zic eu. Sub Manado sunt 2 pungi de 5 litri de JBL Aquabasis.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Si eu zic sa mai adaugi plante ...le poti scoate apoi cand se stabilizeaza. Stii tu ...buruieni ca elodea Daca lasi doar atatea ma tem ca te vor vizita ceva alge ... Sau macar niste pistia pune

Until you find someone worth dying for, you never really live.
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Frumoase plante, dar nu stiu cum se numesc toate, cea din poza 3 a doua de la dreapta la stanga, de langa didiplis cum se numeste rogu-va

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Poza cu buchetul de Rotala Rotundifolia, amplasata aiurea, pana trece pericolul aparitiei algelor. Alta poza cu cateva plantute de Pistia, motivul pentru care sunt in acvariu fiind acelasi ca si mai inainte.

Aici o poza de ansamblu, dupa ce m-am jucat nitel cu setarile aparatului foto.

Si nu in ultimul rand surpriza pe care le-am pregatit-o algelor care va sa vie... Sunt trei la numar, numai ca al treilea e mai timid si nu sta la poze. In aceasta dupamasa au ajuns bietii, dupa un drum istovitor cu un curier rapid care numa' rapid nu a fost... smilie

@popey

De Pogostemon Stellata cred ca e vorba.
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

m_3 wrote:

De Pogostemon Stellata cred ca e vorba.


OK, mersi, cu prima okazie cu care bagi foarfeca prin aceasta planta, te rog sa ma ai si pe mine in vedere, donatie sau contracost , nu conteaza .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sper sa iti traiasca SAE, sa ii hranesti putin daca ai ceva pastile vegetale, daca nu papa si mancare pt restul pestilor ... sa isi revina dupa drum

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com