[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nessae Pedicellata  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salutare,

De vreo 2 saptamani am adus un pot de Nessae Pedicelatta de la Debrecen . Totul bine si frumos , s-a adaptat extraordinar de bine in bazin , m-am si mirat de s-a adaptat asa usor avand plantele ceva cu bazinul meu pentru ca au prostul obicei de a pierde toate frunzele vechi .
In fine, dupa vreo 3-4 zile de repaus a inceput sa scoata primele frunze , eram foarte fericit . Pe zi ce trecea se mareau frunzele insa surpriza mi-a fost mare , ele ieseau foarte mici si foarte contorsionate . :x
In fine , dupa o saptamana , vazand ca nu-i bine , am zis ca ii tund lastarii noi si da de isi revine saptamana care vine . Uite ca au trecut de atunci 7 zile si fenomenul persista , weekendul asta nu m-am atins de ea in speranta ca isi va reveni . Are cateva frunze care o crescut normale , dar totusi is contorsionate putin , iar marea majoritate a frunzelor noi le pierde .

Am dat un search pe Google dupa Nessae Pedicellata si carentele ei si am gasit 2 chestiuni :

- carenta de Ca duce la aparitia acestui fenomen , m-a pus pe ganduri cu apa de osmoza . Totusi , eu ameste apa de osmoza cu apa de robinet , astfel am stabilizat acvariul in jurul valorile de :
KH~3
GH~6
Nu cred sa derive de aici problema .
- exces de K , aceasta varianta o vad mai degraba , pentru ca dozez destul de mult PPS , iar K mi se acumuleaza din:
KNO3
KH2PO4
KSO4
EasyLife Ferro , contine si el niste K
Dennerle A1 (nu stiu daca contine K)

Inca ma mai documentez , dar tot odata va rog sa va expuneti parerile in legatura cu aceasta chestiune , eventual daca ati intalnit acest fenomen care a fost cauza .

Mentionez ca celelalte plante o duc foarte bine , doar aceasta e exceptie . Stiu ca nu exista padure fara uscaciuni , dar totusi , vreau planta asta in bazin ...

Lofty mi-o sugerat o carenta de carbon , am marit doza de CO2 , rezultat nesatisfacator , toate plantele mi-o multumit numai asta nu .

Si ca sa fie relevanta treaba va atasez un sir de teste de acuma seara :

NO3~15
PO4~1
KH~3
GH~6
NO2~0
Fe~0.2
PH~6.5
T~25.5
Lumina: 5X54W

Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2010 21:35:28


"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Incearca sa scazi nitratii. La KH mic se pare ca este preferabil o valoare mai mica la nitrati. La valori mai mari (chiar si peste 10 la KH mic) se citeaza blocarea varfului de crestere si contorsionare frunzelor. Excesul de calciu da, poate fi o a doua cauza, mai ales daca varfurile sunt albicioase, poti cumpara de la farmacie fiole de calciu gluconic de 1 gram si sa bagi 3 zile 1 fiola /zi si vezi ce iese. Nu iti creste KH si nu sunt alte pericole. Nu am timp sa pun poze, dar am avut si eu la unele plante aceleasi probleme si era de aici (nitrat mult, KH mic, calciu putin). Poti mari usor si fierul daca ai destul CO2. Deficitul de bor cu actualele produse de fertilizare este f rar. Nu cred ca e cauza.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

In primul rand , multumesc de raspuns Intros , ai punctat foarte bine .

Am sa scad valoarea nitratilor si am sa incetez dozajul de KSO4 pentru moment .

Varfurile nu sunt albicioase , nu cred sa fie carenta de Ca , am citit pe APC ca excesul de K blocheaza uptake-ul de Ca din apa al plantelor fapt care duce la simptomele de carenta de Ca.

Totusi , prima chestiune ce o testez e sa scad nitratii , implicit cu asta va scadea si concentratia de K din apa .

Ma gandeam sa-mi cumpar solutii dedicate de la Seachem care sunt individuale : N P K astfel poti controla mai bine . Totusi pretul lor e destul de piperat .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

De ani de zile imi fac singur solutii "individuale" pentru fosfat, nitrat, potasiu, magneziu. Nu merita sa dai banii pe solutii de la Seachem. Solutiile de micro la noi sunt greu de preparat individual, dar macro nu e dificil.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Asa am si eu , solutii individuale :

KNO3
KH2PO4
KSO4
MGSO4

Singurul avantaj la Seachem e ca poti jongla mai bine cu valorile .
Micro merg pe Dennerle , doza dubla , nu cred sa fie aici problema .

Tot ma gandesc la carenta de Calciu , poate sa fie asta cauza . Cred sa saptamana asta scad nivelul nitratilor si observ cum se comporta Nessae Pedicelatta . Daca tot nu-si revine , o sa cumpar niste fiole de Calciu si vad rezultatele .

Este interesant cum 10 plante merg bine si una nu vrea adevarul . Din cate am citit pe APC , sunt cateva plante definitorii acestei deficiente/exces de Ca respectiv K , din lista aia numai Nessae Pedicelatta e prezenta in acvariu.

Multumesc pentru ajutor , va tin la curent .

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2010 23:17:33


"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Vin si eu cu o idee, idee ce nu-mi apartine, ci am citit despre ea pe forum
Nu este posibil ca planta sa fie pur si simplu incomodata de alta planta? Se stie ca unele plante le pot "incurca" pe altele, tocmai pentru a-si delimita o zona fertila din care sa se poata hrani.
Faptul ca doar acea planta nu merge, pe cand celelalte sunt ok, m-a dus cu gandul la acesta teorie.
Ai incercat sa-i schimbi locul in acvariu? Sa-i cauti alte "vecine"?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2010 23:24:35


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Problema e ca are spatiu de manevra destul . Din ce am citit acuma si din pozele vazute cu carentele de Ca , tind sa cred ca aceasta e cauza . Un test de Ca ar fi cel mai concludent , sper sa fac rost de unul . Pana atunci am sa incerc sa scad nitratii si sa pun o fiola de Calciu precum a zis Intros si sa vedem reactia .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Nu este posibil ca planta sa fie pur si simplu incomodata de alta planta? Se stie ca unele plante le pot "incurca" pe altele, tocmai pentru a-si delimita o zona fertila din care sa se poata hrani.

E foarte posibil sa se intimple asa. De nenumarate ori am bagat plante considerate "easy" in acvarii stabile si au ....... decedat mortal , probabil agresate de celelalte plante care aveau deja stabilite "relatiile" dintre ele. E posibil sa fie la mijloc si neadaptarea.
Astept cu mare interes zilele si saptaminile urmatoare sa vedem ce face Nesaea pedicellata .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nu cred sa fie vorba de un conflict cu celelalte plante , pentru ca planta nu da semne de oboseala , nici vorba , daca scotea frunzele sanatoase deja ajungea sus . Totusi tind sa cred ca de la excesul de K se trage . O sa studiez problema timp de cateva saptamani si daca tot nu vrea adevarul , nu o sa-mi sacrific acvariul pentru o planta , imi incerc norocul cu alta specie .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Grija mare cu reducerea K insa ,oare de ce ce-i de la ADA au solutie K separata si o dozeaza din prima zi de la inceperea setupului? eu cred ca K este cu un pas mai sus m-ai important decat celelate macro,pentru ca fara el/sau in cantitate mica ceilalti nutrienti sunt = 0,deci ai grija ca o impaci pe asta(Nesea) si le dai peste cap pe restu'.Eu ma bucur totusi ca esti dispus sa experimentezi si nu te dai batut usor,toti avem de invatat ceva.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2010 22:52:26

Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

RSV wrote:Grija mare cu reducerea K insa ,oare de ce ce-i de la ADA au solutie K separata si o dozeaza din prima zi de la inceperea setupului? eu cred ca K este cu un pas mai sus m-ai important decat celelate macro,pentru ca fara el/sau in cantitate mica ceilalti nutrienti sunt = 0,deci ai grija ca o impaci pe asta(Nesea) si le dai peste cap pe restu'.Eu ma bucur totusi ca esti dispus sa experimentezi si nu te dai batut usor,toti avem de invatat ceva.

Asa e! In sfarsit inca cineva care vede rolul K. Eu il consider cel mai important din toata fertilizarea. Daca N si P mai gasim de la mancare de pesti, frunze moarte, etc., Fe mai avem in apa de retea, K e cam limitat. Eu sunt fan K

fost cesrobis
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Intros wrote:Incearca sa scazi nitratii. La KH mic se pare ca este preferabil o valoare mai mica la nitrati. La valori mai mari (chiar si peste 10 la KH mic) se citeaza blocarea varfului de crestere si contorsionare frunzelor. Excesul de calciu da, poate fi o a doua cauza, mai ales daca varfurile sunt albicioase, poti cumpara de la farmacie fiole de calciu gluconic de 1 gram si sa bagi 3 zile 1 fiola /zi si vezi ce iese. Nu iti creste KH si nu sunt alte pericole. Nu am timp sa pun poze, dar am avut si eu la unele plante aceleasi probleme si era de aici (nitrat mult, KH mic, calciu putin). Poti mari usor si fierul daca ai destul CO2. Deficitul de bor cu actualele produse de fertilizare este f rar. Nu cred ca e cauza.


Salut, eu experimentez aceeasi problema cu NP. Mentionez ca planta incepuse sa se dezvolte binisor pana m-a mancat pe mine sa bag K2SO4 pentru suplimentarea K. Rezultatul este cel descris de @Radek, cu mentiunea ca eu am kh=5 si NO3=10. Sincer, nu cred ca nitratii ar fi de vina, ci, ma degraba o dozare defectuoasa a K. Sa nu uitam ca cei de afara de care s-a facut vorbire mai sus, isi iau K din K2O5, care nu se gaseste pe la noi. Nu pot demonstra clar dar am impresia ca SO4 este de vina pentru multe probleme ce apar. Ar mai fi de zis si faptul ca cea mai frumoasa NP am vazut-o la Lofty, un fan EI, in bazinul caruia valorile de N erau destul de mari.
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Revin dupa cateva zile dupa ce am oprit fertilizarea cu KSO4 , NP isi revine . Azi am vazut prima frunza scoasa complet sanatoasa . Totusi sunt sperante pana la urma .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Confirm. Dupa 4 zile de la sistarea K2SO4, NP incepe sa dea frunze sanatoase.
Se pare ca este adevarata afirmatia conform careia excesul de K nu ii convine.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com